Categories: GenelMenü Oluşturma

Blogger Sayfalar ile Menü Nasıl Yapılır

Klasik ve Dinamik Blogger sayfalar ile menü yapımı 2014 senesinde değiştirildi. Blog’unuzu yeni kurdu iseniz Blogger için, sayfalar sekmesi ile statik ve dinamik linklerin nasıl yapılacağı konusunu okumaya devam edin. Dinamik ve Klasik Blogger Sayfalarının kullanımı aynı olduğundan her iki görünümü kullanan yeni blogger yazarların dikkat etmesi gereken iki biçim kullanım mevcuttur. Bunlar nelerdir aşağıda görelim.

 • Statik sayfa: Statik sayfalar, Hakkında, Gizlilik ve İletişim gibi tek kullanımlık sayfaları açar. Yani aynı etikete sahip diğer yazılarınızı statik sayfa kullandığınızda etiketler çalışmaz. Zaten böyle bir kullanımda yoktur. Statik sayfa açtığınızda tarayıcınızdaki link için de “P” harfini görürsünüz. “P” harfi, page sayfa anlamındadır. Linkin statik ve dinamik olup olmadığını bu linkten de anlamanız mümkündür.
 • Dinamik sayfa: Aynı etiketten oluşan ne kadar yazınız varsa hazırladığınız link kalıbı ile tüm yazılarınızı açan bir bağlantıdır.

Her blogger kullanıcısının okuyucularına yol gösteren sayfalar sekmesi ile bir gezinme göstermesi gerekir. Bu navigasyon sayfalarınız arasında gezinmeyi kolaylaştırdığı kadar SEO olarak da önemi çok fazladır. Birçok blogger kullanıcılarının blog’larını incelediğimde maalesef ana sayfa üzerinde sadece bir resim görüyorum. Herhangi bir sayfayı açtığımda ana sayfaya dönmek için resme tıklamak zorunda olmak inanın çok üzücü bir durum.

Blogger kullanıp, sayfalar sekmesi ile menü hazırlamayan bir blog’cunun Google arama sonuçlarına giden raporda verilen veriler ile ne durumda olduğunuzu artık siz düşünün. Tabi bu size zarar vermez. Ancak blog’unuzun gerekli olan kaliteye sahip olmadığının bir göstergesi olarak kaydedilir. Herhalde böyle yanlışa düşmek istemezsiniz. Blog’unuzu açtığınızda ilk yapılacak işlem blog Ana sayfa gezinme çubuğu olarak da bilinen navigasyon girişini oluşturmaktır.

Blogger sayfalar sekmesi kumanda panelin de iki yerde bulunur. Bunlar;

 1. Kumanda paneli sol menüsünde bulunan Sayfalar seçeneği, statik sayfa oluşturmanıza yarar.
 2. Diğer sayfalar seçeneği ise, gadget ekle seçeneklerinden Sayfalar gadgeti eklediğinizde oluşur.

Statik sayfa oluştur:

 1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
 2. Sol tarafta Sayfalar sekmesine tıklayın. Açılan pencere üst kısımda Yeni sayfa ismine tıklayın.

Blogger yazı editörü açılacaktır. Örneğin; Hakkında sayfası yapalım.

Yazı başlığına, Hakkında yazın. Alt kısma hakkınızda kısa bir açıklama yazabilirsiniz. Sağ tarafta bulunan açıklamalar aktif ise ki, olması gerekir kısa bir açıklama yazın. Menüdeki biçimleme sekmeleri kullanarak yazınızı biçimleyin ve yayınlayın. Yayınlanan sayfa sayfalar sekmesinde görülür. Ana sayfaya baktığınızda nerede bu yazı diyebilirsiniz. İşte şimdi yukarıda bahsettiğimiz gadget içindeki sayfaları yapılandıracağız.

Gadget içindeki Sayfaları aktifleştirme :

 1. Blogger kumanda panelinde iken, Yerleşim →  Gadget ekle sekmesine tıklayın. Gadgetler içindeki Sayfalar ismine tıkladığınızda sayfalar gadget’iniz sidebara kendini atayacaktır.
 2. Sayfalar gadgeti açın. Biraz önce eklediğiniz, Hakkında sayfanızı göreceksiniz. Yan kısımdaki kutuyu işaretleyerek görülür olmasını sağlayın. Artık Ana sayfada Hakkında sayfanızı görebilirsiniz. Bu şekilde 20 ad. sekme menü yapabilirsiniz. Sınır budur.

Sayfalar gadget’i ile etiketlerinize bağlantı verip kullanma :

 1. Sayfalar gadget’inizin içinde harici bağlantı linki oluştur seçeneği mevcuttur. Üst kısma yazınıza verdiğiniz ismi büyük küçük yazabilirsiniz. Ancak alt kısım link kısmıdır. Buraya yazınızda oluşturduğunuz etiketin aynısı yazmak zorundasınız. Yoksa link çalışmayacaktır.
 2. Etiketlere verilen Link kalıbımız şu şekildedir. Bu kalıbı ezberleyin veya bir yere not alın. Her zaman lazım olabileceğini unutmayın.

Örnek :

http://guney59.blogspot.com.tr/serch/label/Etiket ismi

 1. Etiketler bazen uzun ve Html kodlarının tarayıcı tarafından okunması için bazı harf ve rakamlardan oluşabilir. O zaman şuna benzer ifadeleri görürsünüz.

%29 gibi alfanumarik sayılar. Bu sizi yanıltmasın. Böyle bir etiketin çalışması için etiketi tarayıcınızdan kopyalayıp link sonuna eklemeniz gerekir.

Örnek çalışan bir etiket :

https://guney59.blogspot.com.tr/search/label/Blogger%20ayarlar

Bu etiketin sonunda şu kelimeler vardır.  Blogger ayarlar

Dikkat ederseniz label isminden sonraki yazıdır. Her ikiside aynı sayfayı açar. Tıklayın deneyin.

 1. Etiket kalıp linki ile etiket kullanımı bu şekildedir. Mümkün oldukça etiket yazımına dikkate edin. Örneğin pastalar etiketi genel bir isimdir. Ancak Yaş pastalar genel ismi kategoriye ayırır.

Bu tür bir kullanım SEO olarak da önemlidir. Yukarıda anlatılanlar hakkında anlaşılmayan kısımları yorumlarda belirterek yardım alabilirsiniz. Blogger Ana sayfanızda Ana sayfa sekmesi olmadan blog’unuzu kullanmamaya özen gösterin. Ücretsiz olarak kullandığınız Blogger, Web internet ortamında yazıya link veren gerçek bir siteden hiçbir farkı yoktur.

Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Share
Published by
Adnan Güney

Recent Posts

Venom: Let There Be Carnage filminden ‘kaos dolu’ ilk fragman yayınlandı

Tom Hardy'li Venom serisi geri dönüyor. Carnage karakterini ilk kez beyaz perdeye uyarlayacak olan Venom:…

13 saat ago

BiP Özellikleriyle WhatsApp’ı Geride Bıraktı

Dünyaca ünlü ürün ve uygulama karşılaştırma sitesi versus.com, Türkiye'nin iletişim ve yaşam platformu BiP'i uluslararası…

13 saat ago

Diyabet kalıcı körlük sebebi olmasın! Diyabette göz sağlığı için bunlara dikkat

Diyabet hastalarına göz sağlığı konusunda uyarılarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Duran, kontrollerde…

17 saat ago

Netflix, Fantastik Dizisi Ragnarok’un 2. Sezon İlk Fragmanını Yayınladı [Video]

Netflix, İskandinav mitolojisine dayanan popüler fantastik dizisi Ragnarok'un 2. sezon ilk fragmanını yayınladı. 1 dakika…

18 saat ago

Yeni Windows 10 Güncellemesi, Aygıt Yöneticisine Büyük Yenilikler Getiriyor

Windows 10 Aygıt Yöneticisine gelmesi beklenen güncelleme, aygıt sürücülerini görüntülemeyi ve yönetmeyi kolaylaştıracak çok kullanışlı…

22 saat ago

Microsoft, Windows 10 1909’un desteğini sonlandırıyor

Microsoft yılda 2 sefer dağıttığı yapılarını zamanla emekliye ayırıyor. 1909’un yayınlanmasından bu yana Windows 10 yeni…

1 gün ago