Blogger Şablon Kodlarındaki Yapılandırılmış Veri Hataları
 1. Ana Sayfa
 2. Genel

Blogger Şablon Kodlarındaki Yapılandırılmış Veri Hataları

8

Blogger ile yeni açtığımız blogumuzu, Web yönetici araçları Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile kontrol ettiğimizde çıkan sonuçlarda hiçbir hata olmadığını görüyoruz. Önceden oluşturulan bloglar da ise neden veri hatası alıyoruz? Bu makalede daha önce açılan blog ve yeni açılan blog arasındaki şablon kodlarını inceleyip hataların neler olabileceği hakkında küçük bir araştırma yapmayı düşündüm. Tüm blogger kullanıcılarına yardımcı olabilecek her türlü bilgileri sizler de yorum yazarak paylaşacağınızı umut ediyorum.

Blogger yeni teknolojiye ayak uydurmaya çalışan diğer bloglar arasında en geç çalışanlar arasında yer almakta. Blogger için yapılan her yeni değişim, geçmiş gelişimlerin hata vermesine neden olabiliyor. Yaşanılan bu durum çok doğal gibi görülse de yaklaşık iki senedir birçok blog şablon kodlarında bu hataları çok rahatlıkla görebilir.

Yeni açılan blogun Yapılandırılmış veri sonuçları
yeni-blog-veri-sonuclari
Blog kullanıcılarının şablon kodlarında yapılan değişikler hakkında en ufak bir bilgileri dahi olmuyor. Bu hatalar sonucunda Web yönetici araçlarında birçok URL hatası, veri hatasının çoğalması blogların arama sonuçlarında çıkmasını hatta ilerlemesini dahi engelleyebiliyor.

Blogger Google’un bir ürünü ise Blogger geliştiricilerin bu ürünü en üst derecede hatasız hale getirmeleri için gereken çalışmaları yapmaları gerekmektedir. Google’un Blogger üzerindeki saygınlığını devam ettirebilmesi için, ürün müdüründen en alt teknisyenine kadar seferber olarak Google’un saygınlığının yok olmamasına destek vermek zorundadır. Bize düşün görev ise elimizden geldiğince destek sağlayıp hataları minimize etmektir.Daha önce yayımlamış olduğum, Blogger Eksik Update Veri Sorun ve Çözümü, Blogger Blog Id Post Id Image url ve Update Veri Çözümleri, başlıklı yazılarımda her ne kadar hataları asgariye düşürmeye çalışsam da bugün gelinen noktada bu hatalar tekrar gündeme gelmekle kalmamış yerine yenileri de eklenmiştir. Bu makalede yeni açılan blog ile eski blog arasındaki ilişkili hatalar incelenecek ve çözebildiklerimiz de sizlere yardımcı olması için aşağıda belirtilecek. Öncelikle Blogger veri hatalarını sırası ile inceleyelim.

NOT: Önce blog’unuzun Yedeğini alın. Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile kontrol ederek hatalı çıkan BlogPosting hatalarını görün.

Yapılandırılmış Veri Test Aracı önceki hatalar:

1. Blogger hCart yapısal veri hata sorunu : Blog hCart yazar (Author) tanılama veri hatası. Bu hata birçok blog da düzeldi. Düzelmeyen bloglar bağlantı linkinden yardım alabilir.

Aynı yazı içinde, 1. blog Id, 2. post Id, 3. image_url hatalarını düzenleyebileceğiniz açıklama mevcuttur.

2. Yukarıdaki ikinci resimde yeni blogumuza hiçbir yazı eklemeden yapılan test sonuçlarında gördüğünüz gibi tamamı sorunsuz olarak karşımıza çıkıyor. Hemen hata aramaya devam ederek Guney14 test blogumuza bir yeni yazı ekleyelim ve çıkan sonuçları inceleyelim.

BlogPosting hatalı veriler

blog-posting-hatalari

3. Yeni blogumuza WordPress 4.4 Sürümü Güncellendi Terfi Edin başlıklı bir yazı ekledik ve Yapılandırılmış test araçları sonucuna baktığımızda daha ilk yazımızda 12 adet hata mesaj iletisi verdi. Buradan şunu anlayabiliriz. Blogger geliştiricileri halen yerinde sayıyor ve şablon kodlarında tam bir iyileştirme yapamamışlar. Sıfırdan açılan bir blog da bir yazı yayımladık aldığımız hata sayısı 12 adet. Bu hatalardan test sonuçlarında görülen ise 9 adet. Blogumuz var diye seviniyor ve yazı yazıyoruz. Ancak ben bu durumu gördüğümde artık sevinemiyorum.

Yeni blog açan bir yazar bunlardan haberdar olamıyabilir. Blogu 6 aylık olduğunda ve kendini birazda geliştirdiğinde bu hataların ne demek olduğu çok iyi anlayacaktır. Bütün işini bırakıp bunları düzeltmek için mi uğraşacak yoksa aman sende deyip blogundan vazmı geçecek? Blogger’un gelişmesi genişlemesi Google’un leginedir. Google bu durumu göremeyebilir. Google ve ürünleri seven ve kullanan biri olarak umarım Google, en kısa zamanda çalışanlarına gerekenleri söyleyerek Blogger’un olması gereken yere gelmesini sağlar.

Blogger şablon verisindeki hata isimleri :

1. image_url: (Çözüldü)
2. blogId: (Çözüldü)
3. postId: (Çözüldü)
4. datePublished: (Çözüldü)
5. headline: (Çözüldü)
6. image: (Çözüldü)
7. publisher: (Çözüldü)
8. dateModified: (Çözüldü)
9. mainEntityOfPage: (Çözüldü)

Yukarıda verilen 9 adet hatalı verileri aşağıda çözmeye çalışalım. Bu etiketler arasında benimde henüz yeni gördüklerim mevcut. Hatalı etiketlerin yanına Çözüldü, çözülmeyen ve yeni veri hatası olanlara ise Çözümlenecek ibaresi yazılacak. Çözümlenecek olanları ise bir sonraki makalemde yayımlayacağım.
10. blogId: ve postId: Her iki kodu silerek veri hatasını düzeltmek için aşağıdaki etiketi blog şablonun da aratın. CTRL + F klavye kısa yol ile aratabilirsiniz.
<meta expr:content='data:blog.blogId' itemprop='blogId'/>
11. Şablon içinde arama sonucunda aşağıda verilen kodları göreceksiniz.
<meta expr:content='data:blog.blogId' itemprop='blogId'/>
<meta expr:content='data:post.id' itemprop='postId'/> 

12. Açık mavi renk ile belirtilen alandaki sağ taraftaki tırnak dahil her iki etiketi silin ve şablonu kaydedin. Biraz önce 12 adet görülen hatanın ikisini yok ederek 10 adete düşürdük. Bu hata sayısı sizde farklı olabilir.

13. Şablon kod arama penceresinde arattığınız etiketi enterleyin aynı kodları göreceksiniz bu kodları da yukarıda anlatıldığı şekilde silin ve blog’u kaydedin. Bu kodları neden siliyoruz? Aynı etiket türlerinde iki Id’in olması veri hatasına neden olmaktadır.

14. image_url : Hatasının giderilmesi için aşağıdaki etiket kodunu bulun. Bulduğunuz etiket içinde mavi ile belirttiğim alanı silin. Etiket araları açık kalırsa dikkatlice birleştirin.

<meta expr:content='data:post.firstImageUrl' itemprop='image_url'/> 

15. headline : Şablon kodlarınız içinde ( name ) yazdığından ( headline ) hatası alıyoruz. headline; hatasını düzeltmek için aşağıdaki etiket kümesini bulun. 

<h3 class='post-title entry-title' itemprop='name'>

16. Şablon kodlarında bulduğunuz ilk etiket değil, tekrar arama penceresinden arama yaptırarak bir sonraki etiketi bulun. İlk bulduğunuz etiketin biraz üstünde date-header ismini hemen alt kısmında post-header etiket ismini görebilirsiniz. Bu etiketi görüyorsanız yanlış yerdesiniz.

Bir sonraki etiketi aratın. Arama sonucu 2. etiketi buldu iseniz kontrol edin, hemen üst kısmında “nextprev” önceki, sonraki anlamına gelen genişletilmemiş etiketi görebilirsiniz. Bu etiketi görüyorsanız doğru yerdesiniz.

17. Bulduğunuz bu etiketi incelerseniz, etiketin sağ son kısmında “name” ismini göreceksiniz. Şimdi “name” yazan alana şu ifadeyi yazın, “headline” veya ilgili etiketi silerek aşağıdaki etiketi kopyalayın ve diğer etiketin olduğu yere yapıştırıp blog’unuzu kaydedin. Not : headline, blog yazılarınızdaki verileri kontrol eder. Yazı başlığınız 110 karakteri geçmemesi gerekir.

<h3 class='post-title entry-title' itemprop='headline'> 

18. datePublished: Bu hata blogunuzun kumanda panelinde Dil ve Biçimlendirme sekmesinde, Tarih Başlığı Biçimi, Tarih Damgası Biçimi, formatından kaynaklanmaktadır. Aşağıda verilen ayarları değiştirdiğinizde (datePublished) hatası da düzeltmiş olacaksınız. Eskiden bu alanda ayarları istediğimiz gibi değiştirdiğimizde hata almıyorduk. Veri işaretleme başlaması ile birlikte artık bu hatayı maalesef alacaksınız.

Saat Dilimi : Bulunduğunuz ülke saat dilimini seçin.

Tarih Başlığı Biçimi : 2015/12/14 olarak değiştirin. (O andaki tarih bilgisini girin)

Tarih Damgası Biçimi : 15/14/2015 olarak değiştirin. (O andaki tarih bilgisini girin)

Yorum Zaman Damgası Biçimi : Herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmiyor. Tüm değişiklerden sonra ayarlarınızı kaydedin. Artık (datePublished) hatasını görmeyeceksiniz.

Bir sonraki yazımızda image, publisher, dateModified ve mainEntityOfPage veri hataları ile ilgili konuları inceleyeceğiz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (8)

 1. Üstat paylaşımını uygulamadan önce 84 olan hata sayısı şuan 56 ya düştü.
  Birkaç aydır bu hataların neden kaynaklandığını çözmeye çalışıyordum, dediğiniz gibi sonuçta bir iş yapıyoruz ve bir yerler de “hata” diye uyarılar görmek bizleri rahatsız ediyor. Diğer konular için olan makalenizi de sabırsızlıkla bekliyorum.
  Emeğinize sağlık. paylaşım için teşekkürler.

  • Mustafa bey merhaba, ilgili makale ile yaptığınız çalışma sonucu 56 hata daha da düşecek. Bir link olarak görülen hata aslında diğer sayfalara da bağlantı veriyor. İlk veri okumasında aldığınız sonuç, bir hafta sonra daha da düşecek. Siz diğer sorunlu öğeleri işaretledikce sorunlu öğe sayısı azalacak. Bunun sonucunda sağlıklı olan veriler de arama sonuçlarında çıkmış olacak. En kısa zamanda diğer bilgileri de güncelleyeceğim. Değerli yorumunuz için, Teşekkür ederim.

 2. http://www.kompiajaib.com/2015/12/mengatasi-error-image-publisher.html
  Hocam bu sitede son hatalar ile ilgili çözümler anlatılmış. Ben burdan düzelttim. Yalnız kafama takılan bişey oldu publisher hatasındaki width genişliğini kendimize göre değiştirtmek gerekiyormu onu tam anlamadım.

  • Yılmaz bey merhaba, şimdi blogdan size mesaj yazmıştım. Verdiğiniz linki de inceledim. Uygulamayı yapan yazar arkadaşımız daha önceki çalışmalarına dayanarak bir düzenleme yapmış ama yazısında da açıkca deneme yaptığını açıklıyor.Yani gerçek anlamda doğruluğunu teyit edemiyor. Yaptım oldu şeklinde bir ifadesi var. Benim düşüncem şu aşamada yaptığı işlem denenebilir. Ancak takip edilmesi de gerekir.Düzeldiğini sandığımız hata farklı alanları da bozabilir. Genişliğin otomatik şablon kodlarınca düzenlenmesi lazım. Ancak bir kod hatası var. Bence bir müddet beklemekte fayda var. Bunlar haricinde yazı editöründe de birçok hatalar var. Şablon kodlarını görmek veya bir değişiklik yapmak için html modunda açtığınızda resimlerimizi belirleyen alt nitelik etiketleri otomatik siliniyor. Bu durumda Google görsellerden yaklaşık %10 okuyucu kaybını da beraberinde getirebilir. Diğer bir konu ise tarihi belirleyip program yaptığınızda yazıyı yazdığınız son tarih ve saat ile yayınlanıyor. Sizin anlayacağınız birçok hata mevcut. En doğrusu biraz beklemek. Dikkat ederseniz yazımda da bu hataları beklemeye aldım. Hata bir yerde değil birkaç alanda mevcut. Kaynağı bulana kadar sabırlı olmak gerekiyor. Yorum için ayrıca teşekkür ederim.

 3. Adnan Abi merhaba Ben Yaklaşık 5-6 yıldır seni takip ediyorum, Bizde Genelde Para harcamadan hosting almadan site yaptığımız için blogger daki tüm hatalardan etkileniyoruz, iyiki varsın iyiki seni google aramalarında bulmuşum, sayende sorunlarımızı hep çözüyoruz, Türkiyede Blogger üzerine En iyi yazılar sende ve senden sonra iki kişide ama sen blogger ve wordpress konusunda Türkiyede lider duayensin tekrar tekrar Teşekkür ederim Saygılarımla…

  • @Nevzat Yüksel bey merhaba. Öncelikle bu güzel ve değerli görüşleriniz için çok çok teşekkür ederim. Eski blog temaları hariç yeni blog tema şablon kodları tamamen değişti.Yeni tema şablon kodlarındaki hata oranı nerede ise sıfırlandı diyebilirim. Aslında blogcuların bazı eklentilerinin yedeğini alıp, daha yeni ve stabil blog temalarını kullanmaları gerekir. Yine sağını solunu bozup ekler yapmaya devam edebilirler.Nevzat bey elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.Blog yazan diğer arkadaşlarımda çok çok iyiler. Bu iyiliği yok edebilecek tek konu bencillik ve hep benim duygusudur. Umarın buna hiçbiri gerek ve ihtiyaç duymaz. Tekrar görüşmek üzere Saygı ve Sevgilerimle…

 4. Adnan abi Tekrar Merhaba , Yorumları okuyan insanlar var ise buradan size destek olmalarını istiyorum, Neden derlerse , siz wordpress ve blogger siteleri kuruyorsunuz siz işinizi büyüttünüz şirket oluşturduğunuz halde paralı işler yaptığınız halde ,paralı yapabileceğin tüm ince titiz püf noktalı konuları ücretsiz bizlere sunuyorsunuz yani bunu başkası olsu ranta çevirirdi , o yüzden teşekkür ederim size , sizin gibi karakterli dürüst insanlara faydalı insanlar her ülkeye gerekli, siz bu bilgilerin
  tamamını insanlara satmıyorsunuz insanlar ile paylaşıyorsun, sizin yerinizde başkası olsaydı sitesinde açık açık yazardı bu hatalar ücretli düzeltilir diye satıp insanlar üzerinden rant yapmaya çalışırdı , sevgili blogger lar eğer adnan abinin bu ve bunun gibi bir çok yazısını bulup paylaşıp fayda gördüyseniz lütfen adnan abiye destek için bir şeylere tıklayın. bunu daha fazla açmayın çünkü hatalı bir şey yapmış olmayım bu işle uğraşanlar ne demek istediğimi anladı.

  • @Nevzat Yüksel bey, merhabalar; İnanın birilerinin takdir duygularının varlığını unutmuştum. Sizler gibi ileri düşünceleri olan dostları görünce inanın çok seviniyor insan. Sahnedeki sanatcının modifiye olması için nasılki alkışa ihtiyacı varsa, bizim gibi insanların İnsanlığın gelişimine katkı sağlayabilmesi için küçük küçük yorumlara ihtiyaçları vardır. Bu yorumlar bizleri onurlandırıp heyacanlandırarak daha ileriye gitmemizi teşvik eder. Bu değerli sözler için tekrar, tekrar çok teşekkür ederim Nevzat Yüksel bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir