Blogger Şablon Kodlarında Headline Hata İletisinin Çözümü
  1. Ana Sayfa
  2. Blogger

Blogger Şablon Kodlarında Headline Hata İletisinin Çözümü

4

Blogger temanızın Ana sayfa linki ile Yapılandırılmış Veri Test Aracını kontrol ettiğinizde “headline alanı için bir değer gerekli” hata iletisini görüyorsanız, Headline hata iletisini düzeltebilirsiniz. Blogger Ana Sayfanızda kaç adet yazı mevcut ise Yapılandırılmış Veri Test Aracı sonuçlarında çıkan hatalı ileti sayısı da aynı sayıda görülecektir. Yani, Ana sayfa da 7 adet yazınız mevcut ise Yapılandırılmış Veri Test Aracı sonuçlarında çıkan hatalı ileti sayısı da 7 adet olarak görülecektir. Hatalı ileti için uygulamaya geçmeden önce dikkat edilmesi gereken konulardan biri de aşağıda verilen etiket kodların, Blogger şablon kodları içinde 2 adet bulunmasıdır. Her iki etiket yapısı da aynı olup komut ettiği alan farklıdır. Bu nedenle bizim müdahale edeceğimiz etiket ilk etiket değil, ikinci etiket üzerinde yapacağımız küçük bir değişiklikten ibarettir. Şimdi bizleri rahatsız eden, Blogger geliştiricilerinin de herhalde gözünden kaçan bu küçük hatayı kendi imkanlarımız ile düzeltmeye çalışalım.

Yapılandırılmış Veri Test Aracı Headline hata iletisinin düzeltilmesi :

1. Önce blog’unuzun Yedeğini alın. Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile kontrol ederek hatalı çıkan BlogPosting hatalarını görün. Sayfayı aşağıya kaydırarak “headline:” kırmızı isme tıklayın ve sol sütundaki işaretli hatalı alanı kontrol edin. Headline hata ileti resmini inceleyin.

2. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
3. Şablon kodlarını açın ve Ctrl + F klavye kısa yol tuşları ile aşağıdaki etiketi aratın.

<h3 class='post-title entry-title' itemprop='name'> 

4. Şablon kodlarında bulduğunuz ilk etiket değil, tekrar arama penceresinden arama yaptırarak bir sonraki etiketi bulun. İlk bulduğunuz etiketin biraz üstünde date-header ismini görebilirsiniz. Bu etiketi görüyorsanız yanlış yerdesiniz. Bir sonraki etiketi aratın.
5. Arama sonucu 2. etiketi buldu iseniz kontrol edin, hemen üst kısmında “nextprevönceki, sonraki anlamına gelen genişletilmemiş etiketi görebilirsiniz. Bu etiketi görüyorsanız doğru yerdesiniz. Nextprev etiket görselini inceleyin.

6. Bulduğunuz bu etiketi incelerseniz, etiketin sağ son kısmında “name” ismini göreceksiniz. Yazımın ilk açıklamalarında küçük bir işlem demiştim. Şimdi “name” yazan alana şu ifadeyi yazın, “headline” veya ilgili etiketi silerek aşağıdaki etiketi kopyalayın ve diğer etiketin olduğu yere yapıştırıp blog’unuzu kaydedin.

<h3 class='post-title entry-title' itemprop='headline'>

7. Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile kontrol ettiğinizde “headline alanı için bir değer gerekli” hata iletisinin artık çıkmadığını göreceksiniz. Aşağı verilen görselde Önceki ve Sonraki işlem sonuçlarını inceleyin.

Blog’unuzu, Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile kontrol ettiğinizde farklı hata mesajları mı görüyorsunuz? Yorum yazarak belirtin, yardım alın ve düzeltin.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Hopcam cidden çok sağolun düzelttim içim rahatladı :) İnternet üzerinde hiç böyle anlaşılır türkçe kaynak yok çok teşekkürler cidden. Author alanını nasıl düzeltebilirim aynı hatayı author şeyi de veriyor test aracında.

  2. Merhabalar yei ve basit bir blog yazmaya başladım yemek tarifleri üzerine olabildiğince düzgün yapmaya çalışıyorum (Amator olarak tabiki). Bu yazının eski olma ve bişeylerin değişmiş olma ihtimaline karşı size sorma gereği duydum keza sizinle bir 10 yılımız vardır sanırım. Diğer bloglarınızıda takip ediyorum hemen hemen herşeyi sizden öğreniyorum diyebilirim emeğinize sağlık. Bu arada bu satırı bulamadım 3 zaten kodlama şekli eski bloggerden farklı sanırım yada benim kullandığım temayla (Emporio) alakalıda olabilir. Acaba yardımcı olabilirmisiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim.

    • Merhabalar Can bey, Yazımdaki tüm kodları bende olan diğer şablonlar ve (Emporio) temasındaki kodlara da baktım uygulama kodlarını göremedim. Ayrıca sizin temanın sayfa kodlarınada baktım sadece [ headline ] etiketinde sizin sayfa kaynağında 9 ad. etikete rasladım. Resimde görebilirsiniz. 9. etikette [ headline ] etiketinde benzer etiket isimlerini gördüm. Ancak gerçek işlem etiketlerini göremedim. Blog şablonları yeniden yapılandırılmıştı belkide kaldırıldı bu nedenle göremedim. Ayrıca bu tür işlemlerde bakarken kesin yedek almayı unutmayın.Herhangi bir hatada şablonu geri yükleyebilirsiniz. Size başka nasıl yardımcı olabilirim. Bundan mutluluk duyarım. Başarılar dilerim.Sablonunuzdaki-kodlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir