Blogger Şablon Blog-1 Kod Hatası Sorun ve Çözümü
 1. Ana Sayfa
 2. Genel

Blogger Şablon Blog-1 Kod Hatası Sorun ve Çözümü

12

Blogger, Blog1 şablon kodları bozulmuş her blogda yayın sayısı, blog yorumları, sosyal paylaşım iconları, yazı düzenleme kalem simgesi, yazı başlık linki, yayın tarihi, yazı açıklaması gibi hatalar yaşayabilirsiniz.

Blog1 şablon kod hatalarının giderilebilmesi için yapabileceğiniz çok hassas bir uygulama mevcuttur. Blog1 kodları yaklaşık 1000’in üzerinde kod satırlarından oluşur. Makalenin başındaki kısaca anlatılan hataların ortaya çıkmasının nedeni de budur. Blog1 şablon kodları yaklaşık 25 adet açılabilen oklar ile kısaltılmıştır. Bu okları tek tek açtığınızda şablon kodlarının yaklaşık 1000 satırın üzerinde olduğu görebilirsiniz. Blogger’un kalbi niteliğindeki bu kodları sağlam, çalışan kodlar ile değiştirdiğinizde blogunuzun sağlıklı çalıştığını görebilirsiniz.

Blogger kumanda panelinde bulunan, “Blog kayıtları” gadget penceresi, blog şablon kodları içinde “Blog1” komut kodları ile tanımlanmıştır.

Bu makalede Blogger kumanda panelindeki blog kayıtlarının şablon içindeki Blog1 komut kodlarının nasıl değiştirilerek hataların giderildiğini inceleyeceğiz.

Buraya kadar yazılanları tam anlayamadı iseniz tekrar konu başına dönerek her kelimeyi tam olarak anlamaya çalışın.

Önemli not : Blog1 komut kodlarını değiştirirken yapacağınız bir hata blogunuzun açılmamasına blogunuza giriş yapamamanıza neden olabileceğini hatırlatmak isterim.

Blog kayıtları Gadget penceresi nerededir?

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.2. Sırası ile, Yerleşim → Main menüsü altında Blog kayıtları penceresi bulunmaktadır.Main menüsü altındaki Blog kayıtları penceresi ;blog-kayitlari

Blog1 komut kodları nerededir?

1. Sırası ile, Blogger kumanda paneli → Şablon → Html’yi Düzenle ismine tıklayarak giriş yapın.

2. Şablon kodlarınızın bulunduğu pencereye girmiş bulunuyorsunuz.

3. Şablon düzenleme Menü çubuğunda Widget’a atla isminin yanındaki ➧ oka tıklayın. Dikey olarak açılan pencerede Blog1 ismini bularak tıklayın.

Widget’a atla Blog1 kodların bulunması :blog-1-kodlarinin-bulunmasi4. Blogger şablon Blog1 ismine tıklayarak açtığınızda karşınıza BLOG1 kodlarının bulunduğu pencere gelecektir. Şablon içindeki Blog1 veri Kodlarının görünümü ;blog-1-veri-alani5. Yukarıda verilen resim içindeki çerçeveleri incelerseniz, Blog1 ismini, kodların (<b:widget) ile başlayıp, (</b:widget>)ile bittiğini ve (id=) satırında bulunan isimlerin ise Blogger kumanda paneli> Yerleşim> Blog kayıtları pencere içerisinde bulunan uygulamaları barındıran verilerden oluştuğunu çözümleyebilirsiniz.
Örneğin; Ana başlık (Main), Yorumlar (Comment), (mobil), Yazı düzenleme kalem iconu (postQuickEdit), Sosyal paylaşım butonları (shareButtons) gibi veri kümeleri.
Aklınıza hemen şu soru gelebilir. Bu veri kümeleri yerleşim sekmesinde hangi pencereye hükmeden komut kodları. Konunun mantığını daha iyi anlayabilmeniz için bu veri kümeleri Yerleşim sekmesindeki Blog kayıtlarını çalıştıran kodlardan oluşuyor.
Şablon kodlarınıza bir ekletiyi yanlışlıkla yüklerken BLOG1 kodlarının silinmesi veri kaybına neden olacağından blogunuz da bazı uygulamalarda çalışmamış oluyor.Blog şablonunuzda çalışmayan uygulama sorunlarını çözmek için bu makalemizde BLOG1 kayıt hatalarının ne olduğunu, nasıl düzeltileceğini okuyup ayrıca videolu anlatımla da görsel destek sağlayacağız. Biraz daha detaya gidelim ve şu soruyu da inceleyelim.

Blog kayıtları Gadget pencere görünümü ;blog-kayitlarini-yapilandirma

Blog kayıtlarında işaretlemediniz seçenekler çalışacak mı?

Blog kayıtlarında işaretli olmayan uygulama komutları, Blog1 şablon kodlarında Etkin (False), Etkin değil ( True) olarak yapılandırılmıştır. Blog kayıtları pencere içindeki tik seçenekleri işaretlediğinizde komut kodları otomatik Etkinleşir. Ancak; bir hatırlatma yapmak isterim. Blogger’un bu komut dosyaları Google’un sunucularında barındırıldığından etkinleştirmede orada gerçekleşmektedir.

Blogger BLOG1 kodlarının değiştirilmesi :

1. Blogger kumanda panelinize giriş yapın.2. Öncelikle Blog şablonunuzun yedeğini alın.3. Sırası ile, Şablon → Html’yi Düzenle → Widget’a atla → Blog1, ismine tıklayın.4. BLOG1 kodlarının solundaki satır numarasını bir yere kaydedin. Bu sizin eski kodları silip sağlam kodları yapıştıracağınız ilk hedef noktanızdır.5. Ok işaretlerini takip ederek en altta bulunan (</b:widget>) etiketinin olduğu satır numarasını da bir yere not alın. Başlangıç etiketi (<b:widget id=’Blog1), bitiş etiketi (</b:widget>) bu son etiketin altında bulunan kodları aklınızda tutun ve yukarıdaki tüm ok işaretlerini tek tek hiç atlamadan genişletin.blog-1-satir-oklari

6. Genişletme işlemi bittiğinde, en üstten başlayarak en son (</b:widget>) etiketine kadar kodları seçin ve keserek bir metin dosyasına kaydedin. Böylece her ihtimale karşı eski kodlarınız elinizin altında yedeklenmiş olacaktır.
7. Blogger varsayılan şablonlar için aşağıda verilen kodları açın ve kopyalayarak biraz önce kestiğiniz satıra yapıştırın ve şablonunuzu önizleme ile kontrol edin.
Herşey yolunda ise blogu kaydedin. Tarayıcı yeni sekmede blogunuzu görebilmek için üstteki menüden Blogu görüntüleye tıklayın.
Yukarı anlatılan konuları daha iyi anlayabilmek için YouTube video izleyin.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (12)

 1. üstadım emeğine sağlık teşekkürler, benim haftalardır aradığım bir noktaya parmak basmışsınız.
  Çok yardımı oldu. Sağolun.

  • Musatafa bey Blog1 kod hatası makalesinin yardımcı olmasına sevindim teşekkür ederim. Umarım diğer yazar arkadaşlara da ilerde yardımcı olur.

 2. Merhaba Adnan Bey
  Kullanmakta olduğum şablonu çok benimsedim fakat blok kayıtlarının hiç biri çalışmadığı için sizin önerinizi dinledim. Blok kayıtları çalışıyor lakin benim blok kayıtlarım slayt şeklinde gösteriyordu düzenleme yapınca da bu sorunla karşılaştım.
  Bloğumun estetiği bozulacağına blok kayıtlarının hiç çalışmamasına karar verdim. Nitekim sorunum halen devam etmektedir. Hem blok kayıtlarım çalışsın hem de blok kayıtlarıma herhangi bir değişiklik olmasın istiyorum. Ben uzun bir çalışma yaptım bu konuda siz deneyimlisiniz umarım bana bu konuda yardımcı olursunuz.
  Blok sayfam : https://icimdekikaos.blogspot.com.tr/ Portföy’e tıkladığınız zaman blok kayıtlarım bölüm olarak gözüküyor. Sizin uygulamanızı yaptığım zaman hem yazı renkleri konusunda sıkıntı yaşıyorum hem de estetik açısından sorunla karşılaştım. Umarım yakın zamanda cevap verirsiniz.

  qooxtar

  • Merhaba Murat bey; Herhalde isminizi yanlış söylemedim. Blog1 kayıtları ve verilen kodlar, Blogger’un varsayılan temaları için geçerlidir. Özel temalarda ise birçok farklı kodlama yapıldığından bu yazıdaki kodları yüklediğinizde doğal olarak çalışmayacaktır. En önemli olanda BLOG1 kodlarının çalışmadığını belirtmişsiniz. Bu alandaki komut dosyaları sizde farklı çalışabilir. Yapmak istediğiniz uygulama neydi ve siz ne yaptınızda çalışmadı.Öncelikle konu hakkında tek tek madde oluşturalım.
   Portföy görünümü temanın orjinalinde nasıl görülüyor öncelikle buna bakmak lazım. Gördüğüm kadarı ile arşiv yazıları görülmüyor. Bunun ndeni CSS kodlarında renk değiştirmektir. Herhalde biraz karıştırdınız o kısımları.Öncelikle elinizdeki temayı tekrar yükleme yapın. Sonra bana Portföy görünümü alanının orj resmini gönderin. Her iki görünüm hakkında bilgi edinmek isterim. Görüşmek üzere.
   Herhalde şu şekilde görülmesini istediniz. Resim >

 3. Adnan Bey, kolay gelsin iyi çalışmalar. Blogumda 4700 adet bağlantılı listem var ve her geçen gün bu sayı artıyor. Fakat liste artık çalışmıyor yani güncelle dediğimde artık güncelleme yapmıyor. Bir ara listem numaralı idi numara sistemini kaldırınca güncelleme yapmaya başladı fakat bir müddet sonra tekrar güncelleme yapmamaya başladı. İlgili sayfadan defalarca geri bildirim yaptığım halde bir sonuç çıkmadı. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Kolay gelsin.

  • Merhaba, teşekkür ederim sizede kolay gelsin. Ne listesi bu.Yardımcı olabilmem için konuyu biraz genişleterek anlatın lütfen. Bağlantı gadget listesimi anlayamadım.Birde neye yarıyor bu?

 4. https://nostaljifilmkulubu.blogspot.com/2017/06/sitemizdeki-filmler.html
  Adnan Bey, blogumdaki sadece bu sayfa da güncelle deyince sayfa güncellenmiyor yeni bir film ismi ve bağlantı eklenmiyor ama diğer sayfa ve kayıtlarda güncelle butonu çalışıyor. Listedeki son rakam olan 4658 den sonra bir film ismi eklenip liste 4659 olsa da güncelle butonu artı ön izleme çalışmıyor.

  • Blog açılmıyor giriş yapılamaıyor. 403 hatası veriyor. Ayrıca herhalde üye girişli yapmışsınız. Blogger güncellemesimi bu? Anlayamadım sorunuzu.

 5. Adnan Bey, işin özü güncelle butonu çalışmıyor. 2 Yıldır üzerinde değişiklik yaptığım listem var. Her zaman sayfayı düzenlediğimde güncelle dediğim zaman sorunsuz şekilde değişiklik işlenip güncelleme oluyordu. Bahsi geçen sayfa yukarıda linkini verdiğim listeli sayfa. Bu sayfada değişiklik yapıp güncelle butonuna bastığımda güncelleme olmuyor. Ama işin ilginci diğer kayıt ve sayfalarda sorun yok. Sorunsuz olan diğer sayfa ve kayıtları değiştirip güncelle butonuna bastığımda değişiklikler kaydediliyor. Sorunum linkini verdiğim sayfada değişiklik yapamama sorunudur. Sayfa ile ilgili değişiklik yapamıyorum bir şekilde takıldı kaldı. E-mail adresimden numaranızı verir ve müsait olduğunuz zamanı bildirirseniz sanırım daha anlaşılır şekilde sorunumu anlatabilirim. İlginiz için teşekkür ederim. Saygılarımla.

  • Merhaba Kamil bey; Sanırım Bağlantı Listesi Gadgetinde sorun var. Anlattığım konu farklı bir sorun çözmek için yazıldı. Ancak İzinleri açtığı için belki sizdede geçerli olacaktır. Tek yapmanız gereken önce yazıyı okuyun. Sonra ilgili gadgeti yazıda anlatıldığı gibi bulun ve makaledeki, Resimde de gösterildiği şekilde Trua ise False ile değiştirip Temayı kaydedin Birkaç kez kayıt et butonuna dokunun. Google sunucularında kaydedilmesi yaklaşık 15/30 saniye sürebilir. F5 yenileyin, blogu kapatıp tekrar açın. Bu esnada bütün kayıtlar silinebilir gibi ileti alırsanız kayıt etmek için gereken zamanı doldurmamışsınız demektir işlemi bekleyerek tekrarlayın.
   Bu makaleyi önce okuyun sonra yapın.
   https://www.adnanguney.com/blogger-surukleme-ile-tasinamayan-gadget-nasil-tasinir-yapilir/

 6. merhabalar Adnan bey ben uzun süredir bloğumu güncellemiyordum. Bugün bumerang teklifini paylaşmak için girdiğimde yayını html ile ekleyip önizle yapınca ne yazılar nede fotoğraflar gözüküyor. Sadece başlığı gözüküyor. Sanırım bu yeni güncelleme ile oluşmu bir sorun. Bu sorunu acaba nasıl düzeltebilirim? Rica etsem bana yardımcı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir