1. Ana Sayfa
 2. Genel

Blogger OneSignal – Ücretsiz Push Bildirim Uygulama Kurulumu

Blogger OneSignal – Ücretsiz Push Bildirim Uygulama Kurulumu
+ - 11

Blogger için Web Push, Bildirim Uygulamasını web sitenize ekleyerek okuyucularınızın yeni uygulama ve makaleler hakkında bildirim eklentisi sayesinde haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Push uygulaması için en iyi tanım, web sitelerinin katıldığınız etkinlikler için bilgisayarınızın sağ köşesinde bilgi amaçlı açılan pencereleri gösterebiliriz.

 Günlük yaşantınızda YouTube, Facebook, Google gibi sitelerden gelen bildirim penceresini fark etmiş olmalısınız! Bir önceki yazımda, Web Push Bildirimleri nedir? açıklamış, farklı bir Push uygulaması olan Blogger İçin Foxpush Tarayıcı ve Masaüstü Bildirimi Kurulum ve Kullanımı hakkında bilgi geçmiştim. 

Blogger OneSignal Push Kurulumu için İlgili adımlar:

1. OneSignal, Ücretsiz Web Bildirim uygulamasını kurmak için, OneSignal web sitesine buradan giriş yapın. Sağ üsten “Login” penceresini açın. Login penceresinde, Google, Facebook, Githup, veya email bilgileriniz ile giriş işleminizi öncelikle tamamlayın.

😎Öneri: Giriş işlemi için Google’u kullanabilirsiniz.

OneSignal Üye penceresi:
  2. Şimdi ilk uygulamanızı oluşturmalısınız. Açıkken, uygulama panosunda, ‘ Yeni bir uygulama ekle ‘ yi tıklayın. 

3. bir pop-up açılan pencere belirecektir. Burada uygulamanızın adını eklemelisiniz ve Oluştur’a tıklayın . 

4. burada, ‘ Yapılandırılacak bir platform seçin ‘ penceresi görünecektir. Web Sitesi Push‘u seçin ve  İleri’ye tıklayın. 

 
 
 

5. Şimdi tekrar bir pencere açılır ve ardından ‘ Google Chrome ve Mozilla Firefox‘a tıklayın . Bundan sonra ‘ İleri’yi tıklayın.

 
  6. blog ‘ URL’nizi girin ve ‘ Favicon URL’lerinizi girin Kaydet’i tıklayın. 

7. hedef SDK’nizi seçin penceresinde Web Sitesi Push‘u seçin ve İleri ile devam edin.
 
 

8. Uygulama Kimliğinizi kopyalayıp Not Defterinize kaydedin güvende olmasını sağlayın. (yeşil vurgulu Renk)

9. Son olarak  blogger şablonunuza “JavaScriptSDK‘sini eklemelisiniz. Aşağıdaki kodu kapanış etiketinin üstüne ekleyin. 

Bu etiketi bulun CTRL + F
</head> 

Üstüne ekleyip Kaydedin 

<script async='async' src='https://cdn.onesignal.com/sdks/OneSignalSDK.js'></script> 
<script> 
var OneSignal = OneSignal || []; 
OneSignal.push(["init", { 
appId: "d9e08a5f-45ec-45dc-bc5c-b17b633b13e2", 
subdomainName: 'ilegen.onesignal.com', 

notifyButton: { 
enable: true /* Set to false to hide */ 
} 
}]); 
</script>  

Not: 

appId: “d9e08a5f-45ec-45dc-bc5c-b17b633b13e2“,

appId :  Öğesini uygulamanızın uygulama kimliği ile değiştirin . (alt alan adınız varsa onuda değiştirin.10. Blogger şablonunuzu kaydedin.

SDK‘yi Yükledikten Sonra (İsteğe Bağlı Test)

Web sitenizi ziyaret edin ve abone olmak için bildirimlerde bulunma seçeneğini etkinleştirin. En az bir abone olduğunuzdan emin olmak için Abone Olan Kullanıcıları Kontrol Et‘i tıklayın.

Sonuç:

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (11)

 1. Yaptım ama benim yukarı tuşum sağda olduğu için olmuyor nasıl sola alabilirim yardımcı olurmusnuz???

  • Merhaba uygulamayı kurdu iseniz, Kumanda panelinde Abonelik bell “Subscription Bell” yazan bölümü bulun.Can resmi konumunu belirleyen yeri görmeniz gerekir.Resim boyutları ve yerleşim konumu left veya Right göreceksiniz. Konum Right olarak görülüyorsa sol yani left yapın. Orjinal kullanım belgesinde de görebilirsiniz. Link: ResimOnesingnal çan resim ve konum ayarı:

 2. Merhaba adnan bey onesignal sitesi değişti yayını yenileyebilirmisiniz.

  • Merhaba Ahmet bey, Değişen konu hakkında bilgi alabilir miyim? Onesignal web site görünüm arayüzü değişti. Bunu mu söylemek istediniz! Yenilenmesi istenen şey yeno kod mudur. Açıklama yazarsanız memnun olurum.

   • Kısa sürede cevapladığın için teşekkür ederim. Benim İstediğim şey sitemde yayınladığım yeni yayınlarda otomatik yeni yayının bildirimi gitmesi yani yeni yayında yeni yayının bildirimi abonelerime masaüstü bildirimi olarak gitsin istiyorum yardımcı olabilirmisin.

    • Merhaba, Rica ederim. Siz makalede anlatılanları uygulayıp, en son çıkan kodu blogunuza eklediniz mi? Bildirim çanı görülür ise, bu aşamadan sonra artık okuyucu açılan pencereye tıklyıp üye olmayı bildirim almayı deçerse okuyucularınıza her yeni yayın otomatik olarak gider.

 3. 4 sene önce

  Adnan bey merhaba
  Herşey tamam üyelik aldım bütün adımları hallettim sitemin gereken yerine kodu yapıştırdım. Masaüstü bir cihazdan girince bildirim butonu çan gözüküyor ama mobilden siteme girildiğinde buton gözükmüyor. Kafayı yemek üzereyim nerede yanlış yada eksik. Yardımcı olursanız sevinirim.

 4. 4 sene önce

  Adnan bey merhaba
  Herşeyi hallettim. Üye oldum htlm kodunu siteme kaydettim. Masaüstü bilgisayarlar dan siteme girdiğimde sol alttaki bildirim butonu olan çan gözüküyor fakat mobilden siteme girdiğimde (3 4 telefondan denedim) buton yok gözükmüyor. Yardiminiza ihtiyacım var. Kaç gündür çözemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 5. 4 sene önce

  Arkadaşlar merhaba eğer yukarıda yorumlarda anlattığım gibi benimle aynı sorunu yaşıyorsanız bunun sebebi kesinlikle küçük hatalardan kaynaklanıyor. Adnan Bey’in tarifi gayet açık ve başarılı. Benim hata yaptığım ve sizin de “özellikle” dikkat etmeniz gereken yer uygulama oluştururken yazdığınız http veya https ile başlayan alan adınız. (Blogger genel ayarlardan bunu degistirebiliyorsunuz) eğer bunu sitenizdeki belirttiginizden farklı yaparsanız mobilde veya masaüstü tarayıcıda bu bildirim özelliği aktif olmayacaktır. Her konuda yardımcı olan Adnan beye ayrıca teşekkür ederim.

  • Merhaba; Akif Sezer bey, İlgili makaleye bir o kadarda değer katan güzel yorumunuzdan dolayı çok teşekkür ederim. Uygulamayı kullanan diğer kullanıcılara yol göstereceği kesin. İlgi ve alakanız için tekrar teşekkür eder, blog hayatınızda başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.