1. Ana Sayfa
  2. Blogger

Blogger Makale yazı yazma editörü kullanımı ve simge açıklamaları

Blogger Makale yazı yazma editörü kullanımı ve simge açıklamaları
0

Yeni kurduğunuz blog’unuzun yazı yazma editör aracında kullanım için bulunan yardımcı araç simgelerinin anlamı ve açıklamalarını aşağıda okuyarak daha bilinçli bir kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz.

Aşağıda görülen resimdeki simgeler, bir blogger makale-yayın editörüne aittir. Blogger yazı, resim,video ve diğer yardımcı araçları (Biçimleme) bu önemli bölümde gerçekleştiririz.

Makale editöründe ister resim ekleyin, isterseniz yazınızı biçimleyin veya videonuzu ekleyin. Bilmeniz gereken tek şey simgelerin ne anlama geldiğidir. Simgelerin ne anlama geldiğini öğrendiğinizde hazırlamış olduğunuz makaleyi artık yayınlayabilir veya daha sonra yayınlamak üzere taslakta bekletebilirsiniz. Bu alan Blogger’un can damarıdır, lütfen bunu unutmayın ve gereken önemi verin..

Blogger Makale Editörü ve simge Açıklamaları:

Yayın Başlığı : Sitenize yazmak istediğiniz yazının başlık kısmıdır.Mutlaka olması gerekli bir alandır. Yazı editörü yazdığınız metni yayından sonra, arama sonuçlarında veya farklı araçlar için bu metni linke dönüştürür. Arama sonuçlarında görülen link denilen kısım bu başlıkta yazılan metinden başka bir şey değildir.

Orta kısımdaki geniş alanı: Bu kısımda kendinizi office word de yazar gibi düşünebilirsiniz, ondan hiçbir farkı yoktur.Bu alana resim, video, yazı, şiir, filim, Html kodu gibi işlemlerini uygulayacağınız kısımdır.

HTML : Sitenizde yazılar haricinde, videolar,resimler ve özel karakterler içeren, kod koymanız gerektiğinde koymuş olduğunuz kodu yorumlayan bir butona tıklayarak görünümlere kod ekleyip farklı kullanmanızı sağlar.

Oluştur : Yazılarımız içerisine bir kod koyduğumuzda Html onu yorumlaması için yan taraftaki arkadaşı olan oluştur butonuna görevi devreder. Bu alanda, Kodlarımızı yapıştırıyor, sonrada oluştur diyoruz.Bu esnada kodumuz yorumlanarak gerçek görünüme dönüşüyor. Yani kod parçası bir anda video görüntüsüne dönüşüyor.İzlediğiniz filmler, videolar aslında hepsi bir barındırıcı da (Host) firmalarında saklanır. Bu kodlar yardımı ile görüntülere dönüşür. Bu konuya da Bilgisayarda İnternet kullanımında HTML yazı dili diyoruz.
Sağ ve Sola Dönük Oklar: Sol ok işlemi geri almaya, sağ ok da ileri almaya yarar.
F Butonu : Yazılarımızı hangi fontta yazmanızı seçmemize yarar. Üstüne tıkladığınızda birçok yazı tipi görülecektir.Herhangi birini seçtiğinizde yazınızın şekli değişir.
I Butonu : Yazınızın yatık olmasını sağlar.
U Butonu : Yazacağınız yazıda alt vurgu anlamındadır. Özel alanları altı çizgili olarak vurgulayabilirsiniz.
ABC Butonu : Zaman aşımına uğramış bazı yazılarda ve geçersiz linklerin vurgulanmasında kullanılır. Sitenizdeki izleyici kitlesinin bu işaretle uyarır ve yayının kullanılmayacağı anlamını taşır.
A koyu Altı çizgili Buton : Metin renklendirme aracıdır. İstediğiniz rengi seçmenize yarar.
Kalem butonu: Metnin arka planını reklendirmeye yarar.
Bağla Butonu : Yazılan yazılara bağlantı ekleme/kaldırma işine yarar. Örnek: Aşağıda yazdığım yazıya bağlantı oluşturacağım. → Buraya (Buraya kelimesine tıkladığınızda şu andaki benim sitemin ana sayfasını açmış olacaksınız. Bir anlamda yönlendirme görevi görür.Resim şeklinde gözüken kısım : Resim eklemenizi sağlar.Şimdi her ikisini de bir resimde görelim.Resim ekle yazan yere tıklıyoruz ve resmimizi ekliyoruz.

Yukarıda gördüğünüz resimde Yüklenin altındaki Dosya seç tıklayıp, resimi seçip daha önceden masa üstüne eklediğim resme tıklayarak yazı yazdığımız alana resmin gelmesini sağlarız.
Resimlerinizi blog Picasa, Web albümlerinizden veya Url (link) den ekleme şansına da sahipsiniz.  Gördüğünüz gibi Ne kadar güzel bir uygulama değil mi?

Ayrıca resmimiz veya seçili metine, bağlantı ekleyerek de kullanabiliriz.  “Bağlantıyı düzenle” aşağıdaki resimde;

 Buraya” kelimesine web adresi olarak sitemin ana sayfasına giden linki yazdım. Link “https://guney59.blogspot.com/” hemen alt kısımda da “bu bağlantıyı yeni pencerede aç, seçtim.  Sonuç olarak bu kelimeye tıkladığınızda direk gidilecek sayfa benim sitenin ana sayfası olacaktır. Açılan bu sayfa bulunduğunuz aynı pencerede değil yeni sekme penceresinde sayfayı açacaktır.  Sizde Denediğinizde daha iyi anlayacaksınız.
Video Ekle butonu : Videoları eklemenizi gerçekleştirir. Kullanımı aynı resim yüklemede yaptığımız işlem gibidir.

Atlama aralığı : Sitelerde yazı okurken görmüşsünüzdür. Devamı diye yazar işte bu butonla yazımızın nerede kesilmesini istiyorsak o kısma gelip yukarıdan tıkladığımızda yazımızın yanına Devamı ibaresini koyar ve yazıyı orada keser. Devamına tıkladığınızda yazının kalan kısmını okursunuz.

Hizalama : İsmi üzerinde ortala, sağa hizala, sola hizala işlemlerini uygular.
Numara ve madde işareti : Bunlarda yazılarımıza numara ve madde işareti koymamıza yarar.
Çift virgülleme : Yazımızın alıntı olunduğunu belirtir. Yazınız size ait olmayabilir bunu vurgular.
Biçimlendirmeyi kaldır : Yazınızdaki belli bir alanı veya tüm sayfayı seçersenin,  tüm alandaki linkleri ve kodları yok ederek düz yazı haline çevirir.
Yazım denetimi ABC : Açıklamaya gerek yok. İsmi üzerinde yazı dilini denetler.

İçeriğimizi yazdık, yazılarımızı düzenledik. Yukarıda Kaydet yazan yere tıkladık ve sayfadan çıktığımızda, yazdığımız içeriğimiz taslak olarak bekler. Yayınlanmaz ve görülmez. Sizin onu yayınla diye tıklamanızı bekler. Bence bekletmeyin. Gerekli son düzenlemeleri kontrol edin ve artık yazınızı şimdi yayınlayın. Yayınınızın tadını çıkarın.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap