1. Ana Sayfa
 2. Blogger

Blogger Lightbox İle Resimlerinizi gösterin

Blogger Lightbox İle Resimlerinizi gösterin
+ - 4

Resimlerinizi Lightbox ile gösterin. Bir gün yazı yazmadım, İnanın rahatsız oluyorum. Hemen işlerimi hallettim ve Blog’uma yazı yazmak için bilgisayarıma oturdum. Aklıma gelmişken şu anda blog editöründen yazmıyorum. O kadar güzel ve kullanışlı olan Google dökümanlardan yazıyorum. Bu konuyu bir önceki yazımda anlatmıştım.O kadar yumuşak bir yazma hissi veriyor ki inanın zevkle yazıyorum.Hatta yazının başlığınıda değiştirdim. Gelelim Lightbox arama motorlarında aradım ve bakın sonuçlardan iki örneği aşağıda veriyorum. “Lightbox bir basit, göze batmayan , geçerli sayfadaki görüntüleri bindirmek için kullanılan komut dosyası . Bu kurulum için ek bileşenini ile çalışan ve tüm modern tarayıcılarda .”LightBox, bir çoğunuzun bildiği ve belkide blogunda kullandığı ya da kullanmak istediği şık bir resim görüntüleme eklentisi.”

Farklı bir arayış içerisinde olabilirsiniz diye Lightbox2 siteyi gezdim. Ancak hiç kullanmak istemeyeceksiniz.Nedenini aşağıda açıkladım. Bloglarımızda zaten bu eklenti var.Tekrar birçok kodu blogunuza taşıyarak kodlarla şişirmenizi istemem.Bloglarınıza çok miktarda kod eklentisi kurduğunuzda sitenizin, blog’unuzun yavaşladığını geç açıldığını farkedeceksiniz. Merak etmeyin virus yada farklı bir arıza değildir.Tamamen site açılım anında tüm kod parçacıkları okunduğundan geçikmelere neden olur. Sitenizin yavaş açılmasının sonucu olarak da okuyucu kitlesinin azalmasına, arama motorlarının sitenizi taraması esnasında zorlanması sonucu terk etmesi gibi sonuçlarla karşılabilirsiniz.
Artık neden siteme kimse gelmiyor gibi bir düşünceye kapıldıysanız, sitenizdeki kodları incelemenizi, yazdığınız yazıları kesmeyi deneyerek işe başlayabilirsiniz. Tabi bu anlattığım konulara resimler, bannerler, js kodlar dahildir.

Blog’unuzu eski arayüzle kullanıyorsanız. Blog ayarlarında ( Resimleri Lightbox ile gösterin ) seçeneği vardır. Ayarlar > yayınlar ve Yorumlar kısmına bakın göreceksiniz.Resimli görüntüsü aşağıda verilmiştir.
Blog’unuz Dinamik görünümde ise bu uygulama kodu zaten aktifdir. Herhalgi bir işlem yapmanıza yada eklentiyi aramanıza gerek yoktur. Ancak Dinamik görünümde çalışmaz.
Her iki resmide karşılıklı incelediğinizde eski tasarım ve yeni tasarım Dinamik görünüm arasındaki ayarları değerlendirebileceksiniz.
Resim 1: Eski tasarım görünümdeki ayarlar ve Resimleri Lightbox ile gösterin yazısı.

Kayıt şablonu

Resim 2: Dinamik tasarım ayarlar kısmında ( Resimleri Lightbox ile gösterin ) görülmemektedir.Ancak kodlar editörümüz içindedir.Yeniden yükleme ekleme yapmayınız.

Kayıt şablonu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. Merhaba Adnan Bey,

  Bir süredir blog sayfamda lightbox çalışmıyor. Resimler lightbox yerine link olarak açılmakta. Chrome’da yaşıyorum bu sorunu, Firefox’ta lightbox’un çalıştığını fark ettim.

  İnternetteki çözüm önerilerini denedim ama işe yaramadılar. Bu neden kaynaklanıyor olabilir.

  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Merhaba Serdar bey, Arkadaşımın web sitesinde ightbox denedim açılıyor, operada denedim sorun yok. Bence eklentiyi kaldırıp tekrar kurun. Bir çakışma yaşamış olabirsdiniz.Buarada en son kurduğunuz bir uygulamada çakışma yapabilir. Önce onları kaldırın deneyin sonra tekrar uygulamanızı kurun.Sorunun düzeleceğini ümit ederim.

 2. Firefox’ta açılıyor ama Chrome ve Opera’da lightbox çalışmıyor. Neden kaynaklanıyor olabilir anlayamadım. İnternette de çok az bilgi var konu hakkında. Önerdiğiniz çözüm işe yaramadı maalesef. Teşekkür ederim ilginiz için.

  • Son eklediğiniz tüm eklentileri pasif yaparak tek tek çalışıp çalışmadığını kontrol edin.Wordpress sürümünüz güncelmi bakın.Farklı tarayıcılarda temada bir kayma biçim bozukluğu var mı kontrol edin. Son olarak, en son alınan yedeği yeniden yükleyin.”Bir gün önceki.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.