1. Ana Sayfa
 2. Genel

Blogger İletişim sayfası Hazırlama

Blogger İletişim sayfası Hazırlama
19

Blogger ile yeni oluşturduğunuz web sitenizin menü gezinme çubuğuna iletişim formunu kısa sürede ekleyip, düzenleyebilirsiniz.

Önceki makalemizde “Blogger Sabit Sayfa İle İletişim Formu Oluşturma” konularını geniş olarak bir şekilde incelemiştik. Ancak aradan uzun zaman geçti ve bazı blog yazarı “eski ve yeni blogger,” yazar arkadaşlarımızın bazı soruları Google yorum penceresinde yapılan çalışmalar, güncellemeler vs. dolayı cevapsız kalmıştı. Bu yeni makalemiz ile hem daha önceki yazımızı güncellemiş, hemde cevapsız kalan soruları cevaplamış olacağım.
Önceki yazımızı tekrar okumak isteyen yazar arkadaşlarımız makaleyi buradan takip edip okuyabilirler.

Blog’’unuza İletişim form eklentisini nasıl ekleyeceksiniz aşağıda adım adım okumaya ve uygulamaya çalışın.

Blogger İletişim Form’u nasıl eklenir:

1. Blogger kumanda panelinize giriş yapın.

 1. Sol menüden Sayfalar ismine tıklayın ve üst kısımda Yeni sayfa seçeneği ile blog yazı düzenleme editörü açın.

3. Üst başlık kısmına İletişim veya İletişim Formu yazın.

 4. Blog yazı editörünüze kodları eklemek için sol üst kısımda bulunan HTML ismine tıklayarak açık konuma getirin ve aşağıda verilen kodları HTML modunda iken yapıştırın.

İletişim Form Kodları :

<script> var blogId = ‘4486711050060810394‘;//this number should be mandatorily edited. //The below message 5 Strings can also be edited var contactFormMessageSendingMsg =’Gönderiliyor…’; var contactFormMessageSentMsg = ‘Mesajınız başarılı bir şekilde gönderildi.’; var contactFormMessageNotSentMsg = ‘Mesaj gönderilemedi. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.’; var contactFormEmptyMessageMsg =’Mesaj alanı boş olamaz.’; var contactFormInvalidEmailMsg = ‘Lütfen geçerli e-mail adresi girin.’ var widgetLoaded=false; function sendEmailMsg() { if(widgetLoaded== false) { _WidgetManager._RegisterWidget(‘_ContactFormView’, new _WidgetInfo(‘ContactForm1’, ‘sidebar’, null, document.getElementById(‘ContactForm1’), {‘contactFormMessageSendingMsg’: contactFormMessageSendingMsg , ‘contactFormMessageSentMsg’: contactFormMessageSentMsg , ‘contactFormMessageNotSentMsg’: contactFormMessageNotSentMsg , ‘contactFormInvalidEmailMsg’: contactFormInvalidEmailMsg , ‘contactFormEmptyMessageMsg’: contactFormEmptyMessageMsg , ‘title’: ‘Contact Form’, ‘blogId’: blogId, ‘contactFormNameMsg’: ‘Name’, ‘contactFormEmailMsg’: ‘Email’, ‘contactFormMessageMsg’: ‘Message’, ‘contactFormSendMsg’: ‘Send’, ‘submitUrl’: ‘https://www.blogger.com/contact-form.do’}, ‘displayModeFull’)); widgetLoaded=true; document.getElementById(‘ContactForm1_contact-form-submit’).click(); } return true; } </script> <br /> <form name=”contact-form”> <div> <b>Adınız Soyadınız : </b></div> <input class=”contact-form-name” id=”ContactForm1_contact-form-name” name=”name” size=”30″ type=”text” value=”” /> <br /> <div> <b>E-Posta Adresiniz :</b> <em>(<span style=”color: red;”>gerekli</span>)</em></div> <input class=”contact-form-email” id=”ContactForm1_contact-form-email” name=”email” size=”30″ type=”text” value=”” /> <br /> <div> <b>Mesajınız :</b> <em>(<span style=”color: red;”>gerekli</span>)</em></div> <textarea class=”contact-form-email-message” id=”ContactForm1_contact-form-email-message” name=”email-message” rows=”5″></textarea> <input class=”contact-form-button contact-form-button-submit” id=”ContactForm1_contact-form-submit” onclick=”sendEmailMsg()” type=”button” value=”Gönder” /> <br /> <div style=”max-width: 450px; text-align: center; width: 100%;”> <div class=”contact-form-error-message” id=”ContactForm1_contact-form-error-message”> </div> <div class=”contact-form-success-message” id=”ContactForm1_contact-form-success-message”> </div> </div> </form> <br />

5. Şimdi Kodların en üst kısmına bakın, mavi ile işaretli olan Blog Id, “4486711050060810394” rakamları, tarayıcı penceresinde göreceğiniz Id numarası ile (size ait olanı) değiştirin. Yazı editörününüzün hemen üst kısmındaki Id numarasını Kendinizinki ile değişin. Resmi inceleyin.

Şimdi ön izleme ile İletişim formunu görebilirsiniz. Arzu ederseniz Kodların üstüne birde resim ekleyerek görünümü derinleştirin.

6. Her ne kadar benim çalışmalarımda bir değişiklik olmasa da, sorun yaşayabileceğinizi düşünerek alternatif seçenek olarak editörün sağ tarafında bulunan seçenekleri açın;Okuyucu yorumları: izin verme mevcut olanı gizle seçeneğini,Oluşturma modu: Yazılan HTML’yi yorumla seçeneğini işaretleyebilirsiniz.Şeçenekler de seçilmiş ayarları inceleyin.

İletişim formunuzu yaptıktan sonra dilerseniz CSS kod ekleyerek form görünümünü değiştirebilirsiniz.

İlgili Makale: Blogger İletişim Formunu CSS Kodları ile Renklendirin

Bazı soruların cevapları:

Soru: İletişim formundan gönderilen mesajlar nereden görülür?

Cevap: İletişim Formu, özel bir alan olduğundan Kamuya kapalıdır. Yazdıklarınızı, mail bilgilerinizi verdi iseniz Blog yöneticisinin e mail adresine gönderilir. Bloguna gönderilen formu inceler ve kendisinin özel mesajları doğrultusunda cevap yazabilir veya yazmayabilir.

Gönderilen mesaj nasıl cevaplanır? Gönderilen mesajı, yönetici kullandığı e-mail panelinde bulunan göndermiş olduğunuz mesajın altındaki Yanıtla ismine tıklayarak cevap yazar. Çalışma sayfasını inceleyin.

İletişim Formu Çalışmamızı test edelim.

Blog ismi Güney Network Marketing

Uygulama: İletişim ismine tıklayıp; Adınız Soyadınız:  yazıyorum.

E-Posta Adresiniz: e-mail adresimi yazıyorum.

Mesajınız: Mesajımızı yazıyoruz, İletişim formunun çalışıp çalışmadığı konusunda bir test yazısıdır, yazıp Gönder butonuna tıklıyoruz ve saat: 23.16 Türkiye saati ile hemen gelen mailleri kontrol ediyoruz.
Saat 23.17’de yazdığımız mesaj geliyor.

Not: Kodları ekledikten sonra, Oluştur ismine basıp, karşınıza çıkan pencereleri genişletmek isteyip, kaydederseniz. İletişim formunuz çalışmaz Unutmayın.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (19)

 1. Adnan bey merhaba;

  İletişim formu çok faydalı olmuş bunun için çok teşekkür ederim öncelikle.

  Ben hazırlamış olduğunuz formu kullanıyorum ancak size bir kaç sorum olacak.
  Form a Adınız, Soyadınız alanı ekledim ancak o alan boş kaldığı zaman da e-posta adresi eksik yazıyor onu nasıl düzeltebilirim. Ayrıca form içerisinde blogID diye bir alan var değiştirin demişsiniz fakat ben linkde bulamadım öyle bir alan nerden bulablirim yardımcı olurmusunuz.

 2. Konunuz da dediklerinizin tümünü uyguladım.İletişim formu görünüyor. Her şey tamam ama göndere bastığımda gönder butonu işlevsiz. Tıklanıyor ama gönderilme olmuyor.

  • Merhaba, Gönder butonunun çalışmaması mümkün değil. Eklediniz kodları silin ve kod eklerken şunlara dikkat ederek tekrar deneyin lütfen. 1. İlgili kodu kopyalarken tarayıcınızın dil ayarlarını orjinal konuma alın. Kodu sonra kopyalayın ve yapıştırın.
   2. Kodalrda eksik kopyalama yapmayın. Başlangıç ve bitiş kodu tam olarak seçin, kopyalayın ve yapıştırın.
   3. Html ön izlemede satır harf gibi değişikler yapmayın. Önce çalışırlılğı kontrol edin ve ilgili makaledeki adımlar ile devam edin.
   4. Blog idiniz eksik fazla olmasın. Ne görüyorsanız onu kopyalayıp ilgili kod içine yapıştırın.
   5. Kod ekleme çalışmasını gerçekleştirirken hataları en aza düşürmek için kesinlikle bir metin dosyası “Notebad++” kullanın.
   Tüm bu adımları tamamladığınız halde “Gönder” butonu çalışmıyorsa! Yorum penceresine kod eklemeden yaptığınız işleri adım adım lütfen yazın..

 3. Öncelikle zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
  1. Hocam tarayıcımın dilini değiştirmeye çalıştım ama ingilizce yapmama rağmen değişmedi.
  2. Kodları eksik kopyalamadım. Zaten bir şekilde iletişim formu görünüyor.
  3. Dediklerinizi harfiyen yapmaya çalıştım.
  4. Blog idi eksik girmedim.
  5.Hem notepaad++ hemde not defteri ile denedim sonuç aynı hocam.

  • Merhaba, Geri dönüş için bende teşekkür ederim.
   1. Tarayıcı genelde zaten çeviri yapıyor. Siz sadece orjinali görüntüleye tıklamanız yeterli.
   2. Kodlar eksikden ziyade blogunuzda gördüğüm kadarı ile pencere genişletmesi yapmıssınız. Makaledede bu konuda uyarı yazmıştım. Bu manuel genişletme kodları bozmuş.
   3. İd tarayıcı penceresinde görülür. İd resmini inceleyin, sarı ile vurgulanmıştır.
   4. Her iki metin dosyasıda aynı çalışır.
   Sonuç olarak buradaki iletişim formu ile sizinki aynı. Yazı içinde test sayfasına tıklarsanız aynı yere gidersiniz.
   https://guneynetworkmarketing.blogspot.com.tr/
   Sizinkinde açın yan yana bakın. Gönder butonunu inceleyin. Sizinkinde çerçeve kenarından genişletilmek istenmiş alanlar bu nedenle kod kendini bozmuş.
   İletişim formunuza tekrar gelin içindeki kodu silin tekrar kodu ekleyin. Ancak! Kesinlikle butonları büyütecem alanı genişletecem düşüncesi ile köşe tutamaçları tutup yana genişletmeyin. Kesinlikle bunları yaptığınızda çalışacaktır. Şimdiden kolay gelsin diyorum. Sonucu bekliyorum..

 4. 4 sene önce

  Temayı değiştirdim sorun çözüldü hocam. Çok sağ olun.

 5. 4 sene önce

  Merhaba;

  İletişim sayfasını oluşturdum. Özel kendi e posta adresimle sayfayı denemek istedim. Fakat tüm bilgileri girip sonrasında gönder butonuna basında ‘gönderiliyor..’ diyor fakat gönderilmiyor.

  Bunun nedeni ne olabilir?

  iyi günler dileğiyle;

  • Ali bey, makalenin altında bir not var. “Not: Kodları ekledikten sonra, Oluştur ismine basıp, karşınıza çıkan pencereleri genişletmek isteyip, kaydederseniz. İletişim formunuz çalışmaz Unutmayın.” İgili kodları tekrar ekleyin ancak pencere içindeki satırları uzatmayın veya genişletmeyin. Kotlar yenilenmiş ve kontrol edilmiştir. Yorumlarda dikkat ederseniz aynı hatayı yapan arkadaşların açıklamalarını göreceksiniz.

 6. Adnan bey bende ekledim fakat kodların içinde bulamıyorum çalışacak ama formun içi yani arka plan rengi beyaz olduğu için yazılanlar görünmüyor.

  Yeni blog bu

 7. Adnan bey bende ekledim yeni bloguma. Fakat kodların içinde bulamadım. Form beyaz olunca, içi deki yazıda beyaz görünmüyor .https://sevdasenunsev.blogspot.com/p/iletisim.html

 8. Merhaba, blogger’da iletişim formuna CAPTCHA ekleyebildiniz mi? Malum spam programları bu bloglarada dadanmış durumda. Çözüm arıyorum

  • Merhaba, Blogger artık yorum denetimini “Spam” kendi yapıyor.Spam olarak işaretleyip biraz bekledikten sonra spamları siliyorsunuz. Bir kez spamı belirleyip sildikten sonra Spam klasörüne düşüyor. Size sadece silmek kalıyor. Mail olarak gelen bildirimler içinde aynı şey geçerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir