Blogger İçin Resim Uzantısının Önemi
  1. Ana Sayfa
  2. Blogger

Blogger İçin Resim Uzantısının Önemi

2

Blog yazınıza eklediğiniz, .bmp, .jpg, .png uzantılı resimlerin, çözünürlüklerinin farklı olması blog hızınızı yavaşlatır. Ayrıca blog’a büyük resimlerin eklenmesi sonucu akıllı telefonlar ile okunamaz duruma gelir. Blog hızınızın yavaşlaması resimlerin okunamaması sonucunda okuyucularınızın blog’unuzdan uzaklaşmasına ve arama sonuçlarında görülmemesine neden olabileceği gibi Web Yönetici Araçlarında URL hatalarınız da yoğun bir şekilde çoğalacaktır.

Üzülerek belirtmek isterim, kısa zamanda birçok blog bu nedenle arama sonuçlarında görülemecek ve okuyucu sayısı azalacaktır. Bir süredir yazdığım bu konuyu dikkate alan çok az kişi olduğunu biliyorum. Bu konuda yorum yazarak bilgi almak isteyen hiç yok denecek kadar azdır.Şu an da her şey güllük gülistanlık gibi görülebilir. 2014 senesi Ocak ayı sonuna doğru bu farklılıklar yaşanmaya başlandı ve halen de devam etmektedir. geçmiş de yaptığınız tüm işlemleri tek tek düzenlemek zorunda kalacaksınız. Yol yakın ve zaman varken şimdiden gereken düzenlemeleriniz yapmanızı öneririm. Bazı çok bilir kişilerin bu yazıma aman sende boş ver diyebileceğini biliyorum. O kişilere de blog şablon’unda html kodlarında Schema. org linklerine bakmalarını tavsiye ederim. Blogger şablonunda bulunan Schema nedir inceleyin. Yazıyı okuduğunuzda ve Schema.org micro veri işlemcisi hakkında bilgi sahibi olduğunuzda bu yazının ne denli önemli olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Yukarıda ki yazı konumun içinde yer alan blog resimlerinizin uzantıları hakkında sizlere kısa bir bilgi daha vermek istiyorum.

Aşağıda en küçük boyut ve ölçüde 3 resim göreceksiniz. Yüklediğiniz resimlerin uzantıları ile kontrol ederek blog hızını nasıl etkilediğini anlayıp gereken düzenlemeyi yapın.
Örnek resim açıklamaları :
Resim 1 : .jpg formatında, 300 x 225 Px. ebadında, yükleme boyutu 33.2 Kb.
Resim 2 : .png formatında, 300 x 225 Px. ebadında, yükleme boyutu 169 KB.

Resim 3 : .bmp formatında, 300 x 225 Px. ebadında, yükleme boyutu 197 KB.

 

Yukarıda görülen resimler 300 x225 Px. ebadında olmasına rağmen resim format ve yükleme boyutları KB. farklıdır.Her biri farklı çözünürlüktedir.Konumuzun en önemli kısmı olan sorumuzu soruyorum. Sizce yukarıdaki hangi resim formatını yüklememiz lazım? Lütfen kendinizi test edin ve alt yazıyı okumadan cevaplayın.

Cevabınız 2, 3 no’lu resim ise ve blog resimlerinizi bu şekilde yüklüyorsanız blog hızınızın yavaş olduğunu göreceksiniz. Doğru cevap 1 no’lu cevaptır.
Blogger resim yükleme boyut sınırı 1 MB ile sınırlıdır. 1 MB boyutunu küçümsemeyin, bakın ne kadar resim yükleyebilirsiniz.
1 MB’ın 1000 KB olduğunu düşünürseniz.
Resim 1 : .jpg formatında, 1000 : 33.2 KB. = 30,12 Ad. resim yüklenir.
Resim 2 : .png formatında, 1000 : 169 KB. = 5,9 Ad. resim yüklenir.
Resim 3 : .bmp formatında, 1000 : 197 KB = 5,0 Ad. resim yüklenir.
Söz sizde bildiklerinizi paylaşın.

Not: Blogger yazı editörüne yüklediğiniz her resimi boyutlandırma aracını kullanarak ölçeklendirebilirsiniz. “Büyük, küçük, orta, çok büyük, orjinal,gibi.

Benzer Makaleler:⇒ Klasik blog içerik resimlerini otomatik boyutlandır
Blog HTML kaynağını küçült
Blogger resim özelliğini kullanma
Blogger ayarlar arama özelliğini kullanma

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Demek ki blogumuza resimlerimizi, jpg formatında yükleyeceğiz… Sağ olun Adnan hocam…

    • Resmin kapladığı alan “KB” ve kalite yönünden en doğru karar olur.Değerli görüşleriniz için ayrıca bende çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir