Blogger İçin Google Özel Arama Kutusu
  1. Ana Sayfa
  2. Adsense

Blogger İçin Google Özel Arama Kutusu

0

Blog’unuza Google Özel Arama Motoru (kutusu) ekleyerek blog’u özelleştirip para kazanabilirsiniz. Blogger’un son yenilikleri ardından blog arama pencerelerinin çalışmaz duruma geldiğini görmüş olmalısınız. Blogger Arama penceresinin çalışıp çalışmadığını test ederek anlamaya çalışın. Arama kutusu çalışmıyor ise, Google Özel Arama Motor (kutusu) eklentisini blog’a kurabilmek için yapılması gereken adımları takip edin.

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın ve yerleşim sekmesini açın.

2. Google Özel Arama kodunu yapılandırmak için giriş yapın. Giriş sırasında size Google şifreniz sorulabilir. Güvenlik için şifrenizle girin.

3. Sol tarafta, Yeni Arama Motoru ismine tıklayın.

4. Açılan pencerede açıklamaları okuyun ve Blog URL’nizi girin.

Örnek, Giriş URL : http://guney5.blogspot.com/*

Yukarıdaki ( /slash işaretinden sonra (*) yıldız ekleyerek sitenin tamamı seçeneğini seçiyoruz.

5. Dil ayarını seçin (Türkçe) veya ülke dilinizi belirleyin.

6. Oluştur‘a tıkladığınızda şartları kabul etmiş oluyor ve devam ediyoruz.

google-yeni-ozel-arama-moturu

7. Arama motorunu oluşturduğunuzu açıklayan bir pencere karşınıza çıkacak
Sitenize hemen ekleyebilir
→ Web de görüntüleyebilir
→ Arama motorunuzda değişiklik yapabilir ve ayarlara girerek düzenlemelerinize başlayabilirsiniz. Şu anda kodu ekleseniz bile istediğiniz zaman geri dönüp ayarlarınızı özelleştirme yapabiliyorsunuz.

8. Kontrol paneline açıp seçeneklere bakalım.
Temel bilgiler
Para kazanın
Yönetici
Dizine ekleme
Gelişmiş ayarlar

9. Eminim hemen para kazanmaya tıklayacaksınız, tıklayın. Karşınıza Google Adsense ile ilişkilendirme yapacağınız seçenek gelecek. Not. Adsense reklamlarınız gösterimde ve onaylı ise hemen kullanabilirsiniz.

10. Sağ tarafta bulunan kapalı seçeneğine tıklayarak açık konuma getirin. Yaptığınız işlem Google Adsense ile ilişkilendirilip hesap numaranız alt kısımda çıkacaktır.

google-ozel-arama-penceresini-yapilandirma

11. Sol sekmede görünüm ve tarz seçeneklerinde beğendiğiniz bir görseli seçebilir veya yapılandırabilirsiniz. Sağ tarafta tüm yaptıklarınızın ön izlemesi görülür. Seçenekleri belirledi iseniz en altta kodu al sekmesine tıklayın ve kodu alın. Herhangi bir zamanda geri dönerek seçeneklerinizi özelleştirebileceğiniz için sorun yaşamazsınız. Benim seçimim parlak tema seçiyor ve kodu alıyorum.

ozel-arama-kutusu

12. Aldığınız kodu, biraz önce beklettiğimiz yerleşim sekmesinde Gadged ekle tıklıyorsunuz. HTML/JavaScript gadget’ini açıp kodu yapıştırın ve kaydedin.

13. Blog’unuz yerleşiminde istediğiniz yere taşıyarak konumlandırın. Okuyucularınız içerik aramak için pencereyi açtıklarında reklamlar ve içerikleriniz sıralanacaktır. Yeni Özel Arama motoru’nuz hem çalışır konumda olacak hemde reklam geliri sağlayabilirsiniz.

14. Google Özel Arama Motoru ile yapılan bir aramanın görüntüsünü aşağıda görüyorsunuz.

google-ozel-arama-sonuclari

Konu hakkında, anlaşılmayan yerler için yorum yazarak bilgi alabilir, ilk yazılardan haberdar olmak için Abone olma tercihini kullanmayı düşünebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap