1. Ana Sayfa
 2. Adsense

Blogger için AdSense Otomatik reklamların tanım ve kullanımı

Blogger için AdSense Otomatik reklamların tanım ve kullanımı
16
Google Adsense sizin yerinize akıllı yerleşim ve para kazanma kararları vermek için makine öğrenme yöntemini kullanarak güçlü ve yeni bir yol olan AdSense Otomatik reklamları kullanımınıza sunuyor.
Okuyucularınız için mükemmel bir içerik oluşturup, gereken zamanı bulmak yayıncılık alanınızı büyütmenin vazgeçilmez bir parçasıdır. 21 Şubat 2018 tatihli Google Adsense resmi blogunda, güçlü ve yeni bir yol olan AdSense Otomatik reklamları kullanabileceğiniz ifade ediyor.
Otomatik reklamlar, sizin yerinize akıllı yerleşim ve para kazanma kararları vermek için makine öğrenme yöntemini kullanıyor; Bir kod parçasını yalnızca bir kez tüm sayfalarınıza yerleştirmeniz yeterli oluyor. bırakın, arkanıza yaslanın geri kalanını Google halletsin. Google Adsense resmi blogundan alınan haberlere göre;

Otomatik reklamların bazı avantajları şunları içerir:

Optimizasyon : Otomatik öğrenme, makine öğrenimini kullanarak, yalnızca iyi performans gösterecek ve iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacak reklamları gösterir.
Gelir fırsatları : Otomatik reklamlar mevcut tüm reklam alanlarını belirleyecek ve potansiyel olarak gelirinizi artıracak yeni reklamlar yerleştirecektir.
Kolay kullanım : Otomatik reklamlarda, reklam kodunu sayfalarınıza bir kez yerleştirmeniz yeterlidir. Yeni özellikleri ve reklam biçimlerini kullanmaya hazır olduğunuzda, bir anahtar seçeneği gibi,  anahtarları açıp kapatmanız yeterlidir; kodu tekrar değiştirmenize gerek yoktur.

Otomatik reklamların çalışma mantığı nedir?

Otomatik reklam kodlarını web sitenize eklediğinizde, ilk web sitenizin sayfa yapıları ve içerik miktarı inceler. Seçeneklerinize göre, Reklamların nerede yayınlanacağı belirlenir. Uygun reklamlar belirlendikten sonra, görünmeye başlar. Reklamların görülmesi 15/20 veya 30 dakika hatta internet alt yapınıza bağlı olarak biraz daha uzun sürebilir.Sayfa yapılarınız veya içerikleriniz her değiştiğinde tekrar web sitenizi analiz edilir ve tekrar otomatik olarak reklamlarınız yerleştirilir.
Reklam kodu uygulanması

Otomatik reklamlar nasıl kurulur?
1. AdSense hesabınıza girin ve “Reklamlarım” menüsüne gidin. Orada “Otomatik reklamlar” menüsünü göreceksiniz. Aşağıdaki gibi bir görsel gelecek.

2. “Başlayın” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza kullanmak istediğiniz reklam birimleri gelecek.

3. “Genel ayarlarınızı seç” sayfasında, göstermek istediğiniz reklam biçimlerini seçin ve Kaydet’i tıklayın.


4. En alt sol kısımda Yeni biçimler otomatik alınsın, seçim kutusunu işaretleyebilirsiniz. Her yeni uygulama biçiminde ayarlar otomatik alınacaktır.

5. Bir sonraki sayfada Kodu kopyala’yı tıklayın.
6. Otomatik reklamları göstermek istediğiniz her sayfanın <head> ve </ head>etiketleri arasına reklam kodunu yapıştırın.
Otomatik reklamlar, sayfalarınızda yaklaşık 10-20 dakika içinde görünmeye başlayacaktır.
Bu yayının altındaki yorumlar bölümünde Otomatik reklamlar hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz.
Ayrıca; Adsense Otomatik reklamlar hakkında daha fazla bilgiye buradan istediğiniz zaman ulaşabilir kendinizi geliştirebilirsiniz.

💬 Yardım: Reklam kodunu HTML’nizde yerleştireceğiniz yer (Otomatik reklamlar)

 
örnek: Adsense Otomatik reklamlar kodunun eklenmiş görünümü

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (16)

 1. Adnan Bey merhaba,

  Öncelikle yazı için teşekkür ederim. Yine çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Siz kullanmaya başladınız mı? Ben en çok da sizin yorumunuzu merak etmiştim. Ben henüz cesaret edemedim. Bi yüzden araştırmalarım devam ediyor. Yazınızda belirttiğiniz gibi %10 artış oluyorsa ne âlâ! Sizce denemeliyim?

  • Merhaba Fatih bey, Değerli görüşleriniz için bende çok teşekkür ederim. Blogger ve Wordpress her iki web sitemde de makaleyi yazarken uygulayıp birebir kontrol ettikten sonra yazıyı yayınlıyorum. Artış yüzdesini test etmek için çok erken henüz. Ancak diğer reklamlardan biliyorum belirli artış gerçekten oluyor. Biran önce uygulamayı kullanmaya çalışın. Tekrar görüşmek üzere, sizde sonuçları belirtirseniz çok memnun olurum.

 2. Merhaba, eskiden yazı içi reklam kodlarını kopyala yapıştır yaparak kolayca oluşturuyorduk. Şimdi ise ben adsense otomatik reklamlarda yazı içi reklamları seçsem de yeni yazılarımda yazı içi reklamlar gözükmüyor. Bunun için ne yapabilirim? Eğer bir çözüm bulamazsam eski yazılarımdaki adsense yazı içi reklam kodlarını kopyalayıp yeni yazılara yapıştıracağım, aklıma başka bir çözüm gelmiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba, yazı içi reklam kodunu conver etmeden olduğu gibi mi ekliyorsunuz?

   • Eskiden adsenseden aldığım gibi yüklüyordum conver nasıl oluyor bilmiyorum, şu an otomatik reklama geçiş olduğu için yüklemiyorum; çünkü adsense kendi otomatik olarak yazı içi reklamı yükleyecek diye bekliyordum ama yeni yazılara yüklenmiyor.

    • Bu makalenin 6. maddesinde convert linki için açıklama mevcut. Eski tip blog kullanıyorsanız kesin reklam kodu dönüşümü yapmanız lazım. Yeni tema kodlarında denedim dönüşüm istemedi. Ancak yinede kontrol edip kod eklemek lazım.

     • Evet, 6. maddede olduğu gibi yaptım, etiketinin hemen altına kopyaladığım kodu yapıştırdım. Başka bir yere eklemedim. Yanlarda ve feed içi reklamlarda sıkıntı yok ama yazı içi reklamlarda sıkıntı var, yeni yazılarımın hiçbirinde çıkmıyor.

     • Adsense reklamı ekleyeli ne kadar oldu?

     • 1 ay oluyor hemen hemen.

     • Dede korkut yazınızda görülüyor reklam. Makale içi 3 ad reklam var.

     • Evet, çünkü o zaman kendim kod ile yüklemiştim. Otomatik reklama geçtikten sonra otomatik olarak kendi yazı içi reklamı verecek diye bekledim ama vermedi. Tam olarak ne yapmalıyım diye size sormak istedim. Tekrar eski kodları yüklemeye devam mı etmeliyim? Yeni yazılarıma bakarsanız hiçbirinde yazı içi reklam yok.

     • Manuel makaleye ekleyin kendi yazı içine eklemiyor, normalde eklemesi lazım. Ancak hep alt üst ettiler bu işleri zaten.

 3. Bu özellik güzel ama, Adsense yazının içine ortasına sonuna alakasız içeriği bozan reklamlar yerleştiriyor.

  sanırım bunları kapatmanın bir yolunu bulmam gerek :)

 4. Sizinde sayfalarınızda adsense reklamları bazen gözüküyor bazen gözükmüyor veya bazı sayfalarda hiç gozukmuyor ise cozum yazımda. Aynı sorun benim sitemde de vardı baya araştırmam sonucunda adsense reklamları bazen gözüküyor bazen gözükmüyor sorununu çözdüm.

  Çözüm

  Adsense hesabınıza giriş yapıp Reklam sekmesinde Reklam Dengesi seçeneğine giriyoruz. Burada mavi olan çizgiyi sağa çekip yüzde yüz yapıyoruz. 1 2 saat içerisinde reklamlar sorunsuz gösterilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir