Blogger Gadget ID Nasıl Bulunur
 1. Ana Sayfa
 2. Blogger

Blogger Gadget ID Nasıl Bulunur

0

Blogger yerleşim sekmesinde blog’unuza eklediğiniz gadgeti, blog şablonun da ID numarası ile kolayca bulabilirsiniz.

 

 

 

Blog gadget ID’i, aradığınız bir evin adresi gibidir. Gadget’inizi tanımlayan ID numara ve yazılardan oluşur. Blogger gadget ’inizde yaptığınız değişimler şablonunuz da bulunan kodlar tarafından bu ID numaraları ile tanınarak değişime uğrar. Blogger şablon değişiminden önce bu gadget’lerin şablondaki görünümü biraz karmaşıktı.

 

 

 

Şablon değişiminden sonra bir dizin görünümüne çevrildi. Bu dizinler de bir araya getirerek adına “Widget’e atla” ismi verildi. Yapılan işlem aslında Blogger kullanıcıları için çok önemli ve faydalı bir çalışma olduğunu söyleyebilirim. Blog şablonunuzu incelediğinizde “Widget’e atla” sekmesinin ne işe yaradığının belkide farkında değilsiniz.

Widget’e atla sekmesi blogger bloglar da eklenen tüm gadgetlerin adreslerini belirleyen kısımdır. Diğer adı ile gadget ID’leridir.Konuyu daha iyi anlamanız için aşağıda resimlediğim görselde blog’a eklenen gadgetlerin isimleri (ID) görülmektedir. Resmi incelediğimizde ;

 • Navbar1
 • Header1
 • PageList1
 • AdSense2
 • Blog1
 • Attribution1
 • AdSense1

 1. sıradaki mavi renkli AdSense2 ile 7. sıradaki kırmızı renkli AdSense1 blog yerleşim sekmesinde 2 adet reklam gadget’inin olduğunu göstermektedir.Biraz daha hayal gücünüzü genişletelim ve bu gadgetlerin başka bir uygulamaya ait olduğunu düşünelim. Bu başka gadget’imizde de farklı işlemler yapmamız gerektiğini hayal edelim. Şablonda bulunan isimleri biliyorsanız sorun olmadan işleminizi yapabilirsiniz.AdSense1’e tıkladığımda bizi şablon içindeki gadget’imizin kodları içine götürecektir. Anacak burada sadece AdSense1 ismini göreceksiniz. işte eski şablon ile yeni şablon arasındaki fark burada başlıyor. Sol tarafta ok işaretiniz göreceksiniz. Bu ok işaretine tıklayarak açmanıza verilen isim “Widget genişlet” olarak bilinen isimdir. Widget genişlet kelimesinin nasıl yapılacağını öğrendiysek hemen ok işaretine tıkladığımızda kodların açıldığını göreceksiniz. Korkmayın tıklayın. Şablonu kaydetmediğiniz sürece hiçbir şey olmaz.Zaten size şablondan çıkarken bile kaydedim mi diye soracaktır.Yok dediğinizde eski konumunda şablonunuz çalışmaya devam edecektir. Ok işaretine tıkladık witget genişletme oluştu ve kodlar görülmeye başladı. Bu aşamadan sonra ekleyeceğiniz bir kod olduğunda yada sileceğiniz bir kod olduğunda bu şekilde çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.Yukarıda anlattığım AdSense1 hizasındaki ok işaretine tıkladığımda açılan kodların resmini aşağıda veriyorum. Nasıl görüldüğünü inceleyin. Blogger şablonlarınızda kod ekleme yada silme işlemlerinizi bu şekilde yapacaksınız.

Resimde dikkat ederseniz kodlar <b:widget =ID ile başlıyor ve kod’un </b:widget> kapanışı ile bitiyor. Kodlar hakkında herhalde biraz fikir sahibi oldunuz. Bu aradaki kodlarda değişimleri yapıyoruz.
Başlıksız gadget ID isimlerini nasıl belirleriz :
Bazen gadgetlerimizde (HTML/JavaScript) başlık isimlerini kullanmayız. Gadgetlerde görülmemesi için isim yazmayız. (LinkWithin, AddThis) eklentileri gibi vs.
Başlıksız olarak eklediğimiz gadget ID ismini alarak şablonumuzda çok rahat bir şekilde bulabiliriz. Bu işlemi nasıl yapacağız adımları takip edin lütfen.
1. Yerleşimgadget ekleHTML/JavaScript ismindeki gadget’i açın
2. Gadgetin en üst kısmında (aşağıda resimde görülen alan) tarayıcı penceresini sağ tarafa kaydırın. Blog gadget ekleme sırasına göre son kısımda şu şekilde yazı göreceksiniz. (ID İsmi) HTML1, HTML2, HTML3, HTML4 gibi bu sayı fazla olabilir. Sizin açtığınız gadget ismini kopyalayın ve şablonda CTRL+F arama fonksiyonu ile aratarak bulun.

 1. Ok işaretine tıklayarak genişletin ve yapmak istediğiniz işlemi uygulayın.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap