1. Ana Sayfa
  2. Blogger

Blogger Blogunuzda ilk defa makale yazmaya başlama

Blogger Blogunuzda ilk defa makale yazmaya başlama
+ - 0
Blogger ile Yeni oluşturulmuş Blog da makale yazmaya başlamadan önce, yazı editöründeki bazı ifadeleri bilmeniz gerekir. Bu ifadeleri öğrendikten sonra ilk makalenize başlayabilirsiniz.
Aşağıda görülen resim blogger’a ait bir yayın editörüdür. Yazı yazma, resim,video ekleme işlemlerimizi bu editör ile düzenler makalemizi taslak veya direk yayınlarız. Resmi gerçek boyutta görüntüle

 Öncelikle resmi inceleyerek aşağıdaki açıklamalara göz atıp fikir edinin.
1. Yayın Başlığı: Sitenize yazmak istediğiniz yazının başlık kısmıdır. Yazınızı tanımlayan, arama motorlarına link bağlantısı veren alandır. Mutlaka olması gerekenlerdendir.
 Yazı editörü, bu metni linke dönüştürür. Arama sayfalarında görülen makale başlık linki budur.
2. Orta kısımdaki yazı alanı: Bu kısımda yazılarınızı ofise word de yazdığınızı düşünürseniz ondan hiçbir farkı yoktur. Bu kısma resim, video, yazı, şiir, flim, Html kodu gibi işlerinizi uygulayacağınız alandır.
3. HTML: Sitenizde yazacağınız yazılar haricinde, videolar, resimler, özel karakterler içeren kodlar eklemeniz gerektiğinde, eklemiş olduğunuz kodu yorumlayan butondur.
Oluştur: Yazı içine bir kod eklemeniz gerektiğinde, Html onu yorumlaması için yan taraftaki oluştur butonuna görevi devreder. Kodumuzu yapıştırıyoruz, sonra oluştur diyoruz.Bu esnada kodumuz yorumlanarak gerçek görünüme dönüşüyor. Yani kod parçası bir anda video görüntüsüne dönüşüyor. İzlediğiniz flim ve videolar aslında hepsi bir barındırıcıda (Host) firmalarında saklanır. 
Bu kodlar yardımı ile görüntülere dönüşür. Bu konuya da Bilgisayarda İnternet kullanımında HTML yazı dili diyoruz.
Sağ ve Sola Dönük Oklar: Sol ok işlemi geri almaya, sağ ok da ileri almaya yarar.
F Butonu: Yazılarımızı hangi fontta yazmamızı seçmemize yarar. Üstüne tıkladığınızda birçok yazı tipi görülecektir.Herhangi birini seçtiğinizde yazınızın şekli değişir.
I Butonu: Yazınızın yatık olmasını sağlar.
U Butonu: Yazacağınız yazıda alt vurgu anlamındadır. Özel alanları, altı çizgili olarak vurgulayabilirsiniz.
ABC Butonu: Zaman aşımına uğramış bazı yazılarda ve geçersiz linklerin vurgulanmasında kullanılır. Sitenizdeki izleyici kitlesinin bu işaretle uyarır ve yayının kullanılmayacağı anlamını taşır.
A Altı çizgili Buton: Metin renklendirme şemasıdır.
Kalem buton: Metinin arka planını reklendirmenize yarar. Örnek
Bağla Buton: Yazılan yazılara bağlantı ekleme/kaldırma işine yarar. Örnek: Aşağıda yazdığım yazıya bağlantı oluşturacağım. Buraya (Buraya kelimesine tıkladığınızda şu andaki benim sitemin ana sayfasını açmış olacaksınız. Bir anlamda yönlendirme görevi görür.
Resim şeklinde gözüken kısım: Resim eklemenizi sağlar.Şimdi her ikisini de bir resimde görelim.

 
Resim ekle yazan yere tıklayın ve resmi buraya ekleyin.
Resim ekleme alternatif seçeneklerden birine tıklayın resmi seçin, resim yüklendikten sonra tekrar resme tıklayın ve seçileni ekleyin.
 Diğer resmimizde bağlantı ile ilgiliydi o da aşağıdaki resimde.

Bu resimde biraz önce yazdığım “Buraya” kelimesine aşağıda Web adresi olarak sitemin ana sayfasına giden linki yazdım. ” http://guney59.blogspot.com/  ” bir altında da “bu bağlantıyı yeni pencerede aç’a tıkladim. Sonuç: Siz Buraya kelimeye tıkladığınızda direk gidilecek sayfa benim sitenin ana sayfası , aynı sayfada değil ayrı bir sayfa açarak gösterecek. Deneyin anlayacaksınız.

Video Ekle butonu: Videoları eklememiz gereken aynı resim yükleme yaptığımız araç gibi kullandığımız bir seçenek. Resmi inceleyin.

Atlama aralığı: Sitelerde yazı okurken görmüşsünüzdür. Devamı diye yazar işte bu butonla yazımızın nerede kesilmesini istiyorsak o kısma gelip yukarıdan tıkladığımızda yazımızın yanına Devamı ibaresini koyar ve yazıyı orada keser.Devamına tıkladığınızda yazının kalan kısmını okursunuz.
Hizalama: İsmi üzerinde ortala, sağa hizala, sola hizala işlemlerini yapar.
Numara ve madde işareti: Bunlarda yazılarımıza numara ve madde işareti koymamıza yarar.
Çift virgülleme : Yazımızın alıntı olunduğunu belirtir. Yazınız size ait olmayabilir bunu vurgular.
Biçimlendirmeyi kaldır: Yazınızdaki belli bir alanı, yada seçerseniz tüm sayfayı tüm alandaki linkleri ve kodları yok ederek düz yazı haline çevirir.
Yazım denetimi: Açıklamaya gerek yok. İsmi üzerinde denetim.

Sonuç: Şimdi içeriğimizi yazdık, yazılarımızı düzenledik. Yukarıda Kaydet yazan yere tıkladık ve sayfadan çıktığımızda, yazdığımız içeriğimiz taslak olarak bekler. Yayınlanmaz ve görülmez. Sizin onu yayınla diye tıklamanızı bekler. Bence bekletmeyin. Gerekli son düzenlemeleri kontrol edin ve yayınlayın.

Anlaşılmayan yerler için yorum penceresinden soru sorabilirsiniz.

Not: 2012 yılında düzenlenen Blog Edit Buton Açıklamaları başlıklı yazımız 2018 tarihinde günün koşullarına göre yeniden düzenlenmiştir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap