1. Ana Sayfa
  2. Blogger

Blogger Blogspot meta tag eklemek

Blogger Blogspot meta tag eklemek
1

İlk olarak meta tag nedir? Sorusu ile başlayalım ve sonra Blogger yani blogspot uzantılı subdomain alt domain için nasıl meta tag eklenir ondan söz edelim.

Meta taglar arama motorlarının web sitelerinize gönderdikleri örümceklerin (spider) okuduğu kodlardır. Web sitenize gelen ziyaretçileriniz bu html tag’ları görmezler. Bunları görmeleri için siteniz üzerindeyken tarayıcıların kaynağını görüntülemesi gerekmektedir. Description, keywords, author, distribution, content-language, robots, revisit-after v.s. gibi birçok meta tag bulunmaktadır. Description ve Keywords meta tag etiketleri, Blogger blog’unuza nasıl ekleyeceksiniz aşağıda

inceleyelim. Meta tag, sayfalarınızın Ana şablonunda <head>ve</head> kodları arasına eklenir.

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. Şablon → Html’yi Düzenle→ CTRL+F ile aşağıdaki satırı bulun. Aradığınız etiketin hemen üst kısımda olduğunu göreceksiniz.

<b:include data=’blog’ name=’all-head-content’/>

Bulduğunuz bu etiketin hemen altına aşağıdaki bilgileri ekliyoruz. Tırnaklara dikkat edelim açık kalırsa hata verir.

<meta content=’Açıklamanızı buraya ekleyin’ name=’description’/>

İlk etiket ile sonraki etiket aynı değildir. Lütfen farklılığa dikkat edin. <meta content=’Anahtar kelimeleri buraya ekleyin’ name=’keywords’/> Aşağıda yaptığımız işlemin sonuçları görülmektedir inceleyelim Resim 1 : arama-1

Resim 2 : arama-2

Description: Web sitenizin tanımıdır. Keywords: Web sitenizi arama motorlarına anlatan anahtar kelimelerdir. Aralarına virgül koyarak ekleyin. 20 taneden fazla kelime eklememeye dikkat edin. Blogger blog’unuza Description meta tag’ı eklemediğinizde info:siteniz.blogspot.com türü sorgularda google’un verdiği karşılığı görürsünüz. Genellikle ilk yazdığınız post’a ait satırları alıyor. Fakat bu Description tag’ını eklerseniz sitenize ait tanım çıkmaktadır. Yukarıdaki resimden ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli bir noktada,  /> şeklinde görülen etiketlerin kapatılmış olmasıdır. Çünkü blogger’a meta tag eklenirken karışılaşılan sorunların başında tag kapama hatası gelmektedir.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. teknoloji ile ilgili sitemi ziyaret edebilir misniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir