1. Ana Sayfa
  2. Blogger

Blogger Bilgileri Nerede Bulunur


0

Bloggger ile ilk Blog oluşturulduğunda, birçok blog yazarının sorduğu ilk soruların başında gelen konu, Blog adı ne olacak? Blog URL’si nerededir? URL nasıl yazılır? Blog başlığım nerededir? Etiketler nedir? Etiketler ne işe yarar? Yazı nerede yazılır? Bu ve buna benzer konuları kapsar. Bu soruları çoğaltabiliriz. Ancak ilk başlayanlara bilgi olması amacı ile konuyu kısaca anlatmaya çalışalım. İlk defa blog kurmanın hevesi ile, işe başlayanlara bu sorularının yanıtı için biraz olsun yardımcı olmaya çalışalım.

1.Blogunuzu oluşturdunuz. Açılan ilk blog görünümünde blogunuzun URL’sini İnternet tarayıcı penceresinde görebilirsiniz. Tarayıcıda yazılanları kopyalayarak bir metin editörüne yapıştırın. Aşağıdaki gibi bir örnekle karşılaşacaksınız.

Örnek :  http://guney59.blogspot.com/

http://   : “HTTP, Hyper Text Transfer Protocol” kısaltılmış isim. Bu protokol, “World Wide Web” olarak kullanılır ve mesajların internet üzerinde nasıl formatlanıp, nasıl gonderilecegini belirler. Mesela, siz adres olarak bir URL yazdıgınızda HTTP bunu baglanmak istediginiz web servera bildirir ve server da istediğiniz web sayfasını size gönderir.
guney59 : Blog alan isminiz
blogspot : Blogger bilgi barındırıcı diyebiliriz
com          : Ticari olarak kullanılan alan adıdır.
/                 : Blog URL’nizin sonuna eklendiğinde, Ana Sayfanıza bağlantı vererek Ana Sayfanızı açar.
Blogger adınızı ayrıca şu şekildede bulabilirsiniz;
Blogger paneline giriş yapın => Ayarlar => Yayıncılık => Blog adresi
2. Blog başlığı :
Blogger paneline giriş yapın => Ayarlar => Temel => Başlık kısmındadır
3. Yazı nerede yazılır :
Kalem simgesine tıkladığınızda yeni yayın (içerik) yazmaya başlayabilirsiniz.
4. Etiket nedir :
Blog editörün de yazılarınızı bir grup altında tanımlamaya yarayan kısa kelimelerdir. Çok fazla etiket yazılmaz. Etiket yazarken 500 harfi geçtiğinizde sizi uyararak kelime sayısını azaltmanız istenir.
Bu nedenle etiketleri yazarken yazınızı ifade eden kelimelerden seçmeniz önerilir.
Örnek : Blog tanımı, Blogger, Blog, vs. gibi
5. Arama kutusu : Blog yazı editörü sağ tarafında görülür. Bu kutuya yazınızın en önemli kısmından kısa bir pasajı kopyalayarak yapıştırabilirsiniz.
Neden önemlidir : Yazınızı yayınlarken paylaşımların, bir bölümü bu kısımdan alınır. Ayrıca arama motorları da bu alanı değerlendirirler.
6. Yazı resimleriniz : Yazı resimlerinize tıkladığınızda özellikler yazan kutucuğa resmi tanımlayan kısa bir açıklama yazmakta faydalıdır. Arama sonuçlarında bu görseller ayrıca okuyucularınıza sunulur. Dolayısı ile okuyucu kitlenizin artması için resimlerinizi çok iyi değerlendirebilirsiniz.

Bu kısa bilgilerden sonra artık yazı yazmaya başlayarak etiket tanımlayabilir, resimlerinize  açıklayıcı  tanımlar ekleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap