1. Ana Sayfa
  2. Adsense

Blogger AdSense Sayfa Düzeyi Reklam Kod Uygulaması

Blogger AdSense Sayfa Düzeyi Reklam Kod Uygulaması
1
+ - 3
Blogger, Blogspot blogları için, Google Adsense Sayfa Düzeyi Reklam Kodları blog şablon kodlarına nasıl eklenir? AdSense Sabit/yer paylaşımlı ve Vinyet reklamları nedir nasıl kurulur? Adsense yeni nesil Sayfa düzeyi reklamlar, blog içeriğiniz üzerinden para kazanmanın farklı bir biçimidir. Google Adsense onayı alan tüm blog kullanıcılarının mobil uygulamalarda reklamları gösterebileceği yeni nesil ismi ile tanıtımı yapılan bir uygulamadır. 27 Nisan 2016 tarihinde Adsense resmi blogunda, “Meet AdSense’s next generation ads: Page-level ads” AdSense’nin yeni nesil Sayfa düzeyi reklamları ile tanışma, başlıklı yazısı ile duyurmuştur. → https://adsense.googleblog.com/2016/04/AdSense-page-level-ads.html
 Web sitelerinde, Adsense formlarında ve Adsense kullanım politikalarında yaptığım birkaç saatlik araştırma sonucu, yeni nesil mobil sayfa düzeyinde reklam kodlarını kendi bloguma uygulayarak sizlerle paylaşabildim.
Gönül rahatlığı ile yeni Adsense reklam uygulamasını artık bloglarınızda kullanabilirsiniz. Blogunuzun kazançlar menüsünde, AdSense Sabit/yer paylaşımlı ve Vinyet reklam açıklamalarını okuyacaksınız. Ancak konu hakkında aşağıda kısa bir açıklama ile bilgi vermenin faydalı olduğunu düşünüyorum.

Adsense Reklam biçimleri :

Sabit/yer paylaşımlı reklamlar :

1. Kullanıcı ekranının kenarında kalan ve kolayca kapatılabilen mobil reklamlardır. Bu Adsense reklamı ile gelir, kazanç sağlamanız planlanmıştır. Reklamlar en uygun zamanda kullanıcıya gösterilir.

2. Adsense reklamlarının 3 adet gösterildiğini her onay alan blog kullanıcıları bilir ve bilmek zorundadır. Yanlışlıkla 4 reklam eklediğinizde, Adsense kullanım polikalarını ihlal etmiş sayılırsınız.

https://guney59.blogspot.com.tr/2014/01/adsense-politikasyla-ilgili-sss.html

3. Sayfa başına 3 reklam sınırı ile ilgili geniş bilgileri buradan okuyabilirsiniz.

https://support.google.com/adsense/answer/1346295#Ad_limit_per_page

Şu anda AdSense yayıncıları her sayfaya aşağıdakileri yerleştirebilir:

  • En fazla üç adet İçerik için AdSense birimi
  • En fazla üç adet bağlantı birimi https://support.google.com/adsense/answer/15817
  • En fazla iki adet arama kutusu https://support.google.com/adsense/answer/16166
4. Yeni uygulama gereği, ileri teknoloji mobil cihazlardaki mobil cihazlar için optimize edilmiş sayfalarda reklamlar yayınlanırlar.
 sabit-reklam-ornegi

Adsense Sabit/yer paylaşımlı reklam örneği

Vinyet reklamlar :

Web sitenizde sayfa yükleme sırasında tam ekran gösterilen mobil reklamlardır. Mobil kullanıcılar bu reklamları “reklamı geç” ismine tıklayarak atlayabilmektedir.

1. Bu Adsense reklamı ile gelir, kazanç sağlamanız planlanmıştır. Reklamlar en uygun zamanda kullanıcıya gösterilir.

2. Bu reklamları, kullanıcı web sitenize giriş yaptığında değil, sayfadan ayrıldığı anda görür.

3. Sayfanızdaki kullanıcıyı rahatsız etmemesi için reklamlar sınırlı sayıda tutulmaktadır.

4. Sabit/yer paylaşımlı reklam açıklamasında olduğu gibi 3 ve 4’uncü maddeler bu reklam biçimi içinde geçerlidir.

 vinyet-reklam-ornegi
Adsense Vinyet reklam örneği

Vinyet reklamları incelediğinizde açıklama yazısında mor reklamları kontol edin veya test edin seçeneğini okuyarak herhangi bir mor renkli reklamı görüntüleyebilirsiniz.

vinyet-mor-renkli-reklam-ornegi
Vinyet mor renkli reklam örneği

Bloglar, Adsense Sayfa düzeyi reklam etiketlerini uygulama :

Adsense mobil sayfa düzeyi reklam kurulumu için aşağıdaki adımları uygulayın.

1. AdSense hesabınıza giriş yapın

2. Adsense, Bu bağlantıyı izleyin https://www.google.com/adsense/app#main/page-level-ads

3. Sağ tarafta bulunan her iki mavi renkli butonlara tıklayarak aktif edin. Etkin olmayan Gri renk butonlar etkinleştirildiğinde mavi renkli olacaktır.

adsense-sayfa-duzeyi-reklamlar

Adsense Sayfa düzeyi reklamlar

4. Hemen alt kısımda, Sayfalarınıza Sayfa düzeyi reklamların kodunu “Kodu al” ekleyin.

5. Açılan pencerede alacağınız kod, blog şablon kodlarınız ile çalışmayıp hata vereceğinden “xml ayrıştırma hatası” kodları blog şablonunuzda çalışacak şekilde “converter” dönüştürmeniz gerekmektedir.

6. Adsense code converter dönüştürücüyü, tarayıcıda aratırsanız eblogtemplates sitesi en uygun adsense kod dönüştürücü sitesini bulabilirsiniz. Adsense kodlarınızı bu pencereye ekleyip alt kısımdan dönüştür ismine tıklayın ve adsense kodlarını dönüştürün. http://www.eblogtemplates.com/blogger-ad-code-converter/

Blog şablon kodlarına Adsense reklam kodunu ekleme :

1. Blogunuzu açın, Şablon → HTML’yi Düzenle, şablon kodslarınızı açık konuma getirin.

2. Biraz önce, convert ettiğiniz reklam kodlarını kopyalayın.

3. Şablon kodları en üst kısımda bulunan <head> kodunun hemen altına reklam kodlarını yapıştırın ve şablonunuzu kaydedin.

İpucu: Reklam kodları, <head> etiketinin altına, </head> kapanış etiketinin üstüne ve </body> gövde kapanış etiketinin üstüne eklenebilir. Kazançlar sekmesindeki Kod kullanım klavuzu mavi linki takip ederek bu bilgilere ulaşabilirsiniz.
 sayfa-duzeyi-reklamlari-test
Sitenizdeki Sayfa düzeyi reklamları test edin

Sitenizdeki Sayfa düzeyi reklamları test edin :

Adsense, Sayfa düzeyi reklamların uygun zaman ve uygun cihazlarda görülebileceğini unutmayın. Mobil reklamların görülür olması makale yazılarınızın çokluğuna, web kurallarına, web araçları yönergelerine ve Adsense uyumluluk kuralları ile eş zamanlı olarak çalışmaktadır.

Yaptığınız işlemlerin doğruluğunu teyid etmek için mobil cihazınızın tarayıcısını açın. Tarayıcı adres penceresine blog’unuzun URL’sini yazın ve son kısma, #googleads ismini ekleyin. Yapmanız gereken işlemi aşağıdaki örnekten inceleyin.  Örnek : guney59.blogspot.com/#googleads

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Merhaba, bu yöntemi kullanırsak adsense’den banlanmayız değil mi? kodları convert ettiğimizde yani. Bir de bunlar gösterilen 3 reklamın dışında deniliyor zararı olmaz değil mi?

  2. Visitor Rating: 5 Stars

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.