1. Ana Sayfa
 2. Blogger

Blogger: 2020 Blog Tema ve Diğer Arayüz Görünüm ve Kullanımı değişti

Blogger: 2020 Blog Tema ve Diğer Arayüz Görünüm ve Kullanımı değişti
+ - 9

Blogger’un, 2020 yılını süpriz gelişmeler ile geçireceğini düşünüyorum. Blog sahipleri bloglarını incelediklerinde bir çok görüntü ve kullanımının değiştiğini fark edecektir.

Değişimleri sizlere bir taraftan yazarken bir taraftan da resimleyerek bilginiz olsun diye elimden geldiğince aktarmaya çalışacağım. 

Bu bilgiler çok fazla detay içermeyecek. Bloğ’unuzun, kullanım aşamasında kafanıza takılanları yorum bölümünden sorup bilgi alabilirsiniz.

2020 Blog Tema ve Diğer Arayüz Görünümündeki değişiklikler: 

Blogger Düzen (Yerleşim): Bloğunuzu seçip, kullanacağınız alanda pek bir değişiklik olmadı. Sol tarafta ayarlar menü satırları aynı eskisi gibi.
Sağ tarafta, takipçi, yayın, yorum, hemen altında istatistikler hücresel alanı yer almakta. Üzerine tıklandığında detayları görüyorsunuz.
Hemen alt kısımda ise en son paylaştığınız yazılar ve  yayınlarınız görülüyor.

 

Yayınlar Sayfalar Ekleme ve Düzenleme:

Yayınlar ve Sayfaları kullanmak için Yerleşim sekmesindeki ilgili sayfa ismine tıklayıp yeni yayın ve sayfa açabilir, düzenleme yapabilirsiniz.
Yayınlar ismine tıkladığınızda gelen sayfadaki makale linkine tıklayıp makale düzen ayarında iken istediğiniz düzenlemeyi yapabilir, taslağa dönüştürebilir, önizleme yapabilir, makalenizi yayınlayabilirsiniz. Aynı işlem makale yazarkende geçerlidir.
Yukaridaki resimdede görüldüğü gibi html görünümü, güncelle, yayını-önizle, taslağa döndür ve kaydet, isimlerini göreceksiniz. Mausu ikonların üzerine götürün açıklamaları görün.
Etiketler: Etiketlerin kullanımında bir kaydetme hatası tespit ettim. Geri bildirim ile düzeltilmesini istedim. Etiketlere tıkladığınızda “Add a label” satırını göreceksiniz. Boş satıra etiketinizi yazın gelen önceki etiket kutucuğunu işaretleyin. Örnek aşağıdaki resimde “Etiketler” yazdım ve hemen altında kutucuk çıktı kutucuğu işaret leyin.
Yayınlama tarihi: Oldukça güzel bir görsel eklemişler. Otomatik Proğramlama ve yayınlama tarihinin ayarlandığı bölüm.
Yeni bir makale yazma: Makale yazmak için, Yayınlar ismine tıklayın. Sağ tarafta daire içinde (+) simgesini göreceksiniz. Tıkladığınızda yeni yazı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

 

Blogger makale yazma editörü: Yazı editörünü açtığınızda Google Drive Dokümanları kullandı iseniz, o editörün bloga geldiğini düşünebilirsiniz. Oldukça güzel bir kullanımı olan öditör simgelerine mausu yanaştırarak ne olduğunu hatırlayabilirsiniz.

 

Üst üste üç nokta icon içeriği görünümü: Birçok hizalama işlemini yapabileceğiniz alan.

 

Tablo ekle: Exel hücre yapısı bileşeni gibi makalenize tablo ekleyebilirsiniz.

 

resim ekle: Daha önce kullandığınızdan çok farklı değil. Resim boyutlaması liste görünümüne dönüşmüş bu alandan seçim yaparak boyutları ayarlayacak ve resime tıklayarak başlık kısmına metin ekleyerek resim alt özelliğini kullanacaksınız.
Resim üzerine tıkladığınızda çıkan menü açıklamaları.

 

 

Makaleyi silmek isterseniz: Yayınlar, Makale sol köşedeki onay simgesine tıklayın, sağ üst köşedeki sil simgesine basın.
Kırmızı Renkli silme alanı görünümü: 

 

 

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (9)

 1. Adnan bey, yeni blogger arayüzü gerçekten çok güzel ve kullanışlı ancak yazı içerisine eklediğim fotoğraf yazıda gözüküyor ancak sitenin anasayfasında gözükmüyor.
  Sizce sorun neden kaynaklanıyor…
  Attığım linke bakarsanız göreceksiniz nasıl olduğunu….
  https://storage.googleapis.com/support-forums-api/attachment/thread-50263142-788809655292910215.PNG

  Eski blogger arayüzünde herhangi bir problem yok…

  • Mehmet bey merhaba makale içinde çok fazla boyutlu metin ve resim kullanıldığında ana sayfa yazı sayısı ile hesaplandığında Ana sayfanızda yayın sayısı azalıp bazı resimlerinde görülmemesine neden oluyor. Bu nedenle her yazıda çok uzun metin ve resim olmamalı. Tema tasarım boyutlarını aşarak görülmemeye başlıyor.

 2. 2 sene önce

  eski arayüz çok daha rahat ve güzeldi. paragraf yapamıyorum. fotoğrafları makalenin uygun yerlerine yerleştiremiyorum. ön izlemede fotoğrafı görüyorum ama tekrar düzenlerken fotoğrafın kendisini göremiyorum.
  eski arayüz bin kat daha güzel ve rahattı.
  çok kızgınım bu yüzden.

  • Merhaba, Yazınızda belirttiğiniz gibi, eski arayüz tamamen yeni kodlamalar ile değişti.Tasarımcılar halen düzenleme aşamasındalar. Editöri devamlı kullanan birisi iseniz devamlı değişimleri görmüşsünüzdür. Bakalım ne zaman dort dörtlük olarak tasarım bitecek. Fotoğraflar bölümünde bayağı bir çalışma yapıyorlar. Şu anda resim açma aşamasında arka planda hayalet görüntüler çıkıyor, sezgisel yükleme çok yavaş. Ancak biçimleme araçları bazen yer değiştirmiş olarak karşımıza geliyor. Fotoğraf ikinci kez eskisi gibi seçilip yüklenemiyor. Tek seçim tek yükleme hakim durumda. Umarım son şekli çok kullanışlı olur.

 3. 2 sene önce

  Eski arayüze nasıl geçebilirim?

  • 2 sene önce

   Bercan Bey Merhaba; Bir süre boyunca sol alt köşede eski sürüme dön ibaresi vardı. Fakat tamamen yeni sürüme geçmiş. Eski sürümü kullanmanın tek bir yolu var tarayıcı geçmişine girin eski bloggerla giriş yaptığınız linki bulup tıklayın eski linkler halen daha çalışmaya devam ediyor bu yöntem ile bir süre daha kullanabileceğinizi düşünüyorum.

 4. Kesinlikle bende çok beğendim… Bizde artık bunu kullanıyoruz. Bu sebeple de temamızı vs de yeniledik. Düşüncelerinizi merek ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.