Blog Kayıtlarını Yapılandırın
 1. Anasayfa
 2. Blogger

Blog Kayıtlarını Yapılandırın

12

Blogger Ana Sayfa ve Ayarlarınızı yapılandırın. Bloglarımızda yazılarımızı yazıyor ve yayınlıyoruz. Blogumuzun ana sayfasında zaman zaman değiştirmek istediğimiz farklı eklentilerin olmasını istemiş olabilirsiniz.Hatta bu eklentiler siz ayarlarını yapana kadar bloğunuzun ana sayfasında görülmeyebilir.İşte bu eklentileri bilmeyen blogunu yeni kurmuş arkadaşların bu önemli konudan yararlanabilmesi için bu bilgiler verilmiştir. Aşağıda görülen resim,blogunuzun kayıt ayarları ve ana sayfada görülmesini yada görülmemesini istediğimiz bizlerin seçimleri ile aktif olacak en önemli kullanıcı panelimizdir. Şablon kodlarımızda yanlışlıkla resimde görülen ayarların “bunların hepsi kottur” silinmesi blogunuzdaki bazı uygulamaların çalışmaması anlamına gelmektedir.

Blog şablon kodlarınızda veya herhangi bir kod eklediğinizde ki bu işlemleri yapmadan önce kesin tema yedeğinizi alın. İlgili makale linki:

https://guney59.blogspot.com.tr/2012/03/blogunuzu-iki-sekilde-yedekleyeceginizi.html

Blog Kayıtlarını Yapılandır 

Yukarıdaki resimde gördüğünüz ayarlara ulaşmak için blogunuzun;

Tasarım → Yerleşim → Blog kayıtları kısmına tıklayın. Yukarıda gördüğünüz ayarlar açılmış olacaktır.

Ana Sayfa Kayıt Sayısı: Blogunuzda yazdığınız yazıların ana sayfada kaç adet olarak görülmesini sağlar.

Bağlantı metni: Bağlantı metni ismine farklı ad da verilebiliyor. Blogger yazı kesmeatlama aralığı, yazının devamı gibi. Blog ana sayfamızın kullanımında ve yazılarımızın blog edit ayarlarını kullanarak farklı görüntü ve şekiller elde etmemiz mümkün. Makale linki: https://guney59.blogspot.com.tr/2011/12/3-blogger-yayn-edit-ayarlar-nedir-ne.html

Kayıt sayfası seçeneklerinde tarihi, gönderen olarak adınızı, gönderme saatinizi, yorum yayınlanma sayısını ve yorum denetimini, kaydınıza verilen bağlantıları, tepkileri vs. resimde gördüğünüz tüm işlemleri açabilir veya kapatabilirsiniz.Bu kısımdaki kutucukların işaretlenmesi ile eklentileri aktif hale getirmiş oluyorsunuz.

Örneğin sosyal paylaşım düğmesini aktif edebilirsiniz yada pasif hale getirip addthis.com’dan alabileceğiniz bir addthis sosyal paylaşım kodunu html şablonunuzda kullanmak isteyebilirsiniz. Blogger  tamamen özelleştirmelere izin veren özgün bir blog yapısına sahiptir. 16×16 px ebadında favari iconu olarak kullanmak istediğiniz resmi favicon sitesinden temin edebilirsiniz. http://favicon.htmlkit.com/favicon/

 

Blogunuzda birçok uygulamaları kullanmanız mümkün. Örneğin blogunuza favico diye adlandırılan, blogunuzun tarayıcısında köşe kısmında görülen küçük resimden ibarattir. Yazılarınıza popüler yayınlar ekleyerek daha akıcı hale getirin. Hatta blogunuza sayaç ekleyerek okuyucu kitlenizi takip edebilir, Html şablonunuza ekleyeceğiniz küçük kod parçaları ile sayfanızın otomatik olarak tek tıklama ile yukarı çıkmasını, sağlayabilirsiniz.
Blog veya sitemi takibe alarak güncel makalelerden ve yayınlanmış daha fazla bilgilerden yararlanabilirsiniz. Makaleyi beüendiniz mi? Arkadaşlarınz ile paylaşın, onları bilgilendirmek için bu makalenin linkini gönderin. Dilerseniz Sosyal medyadan takip edin, düşüncelerinizi sizde yazın.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (12)

 1. Adnan bey merhaba, kayıt sayısını 7 yapmış olmama rağmen sadece 2 yayın çıkıyor. Bu birdenbire oldu, anlayamadım.

  • Sevda hanım merhaba, son zamanlarda eklediğiniz bir eklenti buna neden olabilir. Veya Blog şablon kodlarında uzun zamandır Google çalışmalar yapıyor. Şablon kodları bozulmuşta olabilir. Son seçenek BLOG1 kodları yanlışlıkla silinmiş de olabilir. Verdiğim linki okuyun lütfen. Yapmakta sorun yaşayacağınızı düşünürseniz beni bloga önce yazar sonra yönetici olarak ekleyin bir bakalım. http://www.adnanguney.com/blogger-sablon-blog-1-kod-hatasi-sorun-ve-cozumu/

   • Son zamanlarda hiç bir eklenti koymadım. Sadece kendimi iyi hissettiğim zamanlarda, geç kalmış olsam da sizi dinleyip tarifleri fotoğraflardan alıp direk yazıyorum artık. Fırsat buldukça hepsini yapmaya çalışıyorum az foto koyup tarifleri direk yazıyorum. Verdiğiniz linki inceledim ama şablona girmeye cesaret edemedim. Biliyorsunuz tedavi yordu beni. İlginize çok teşekkür ederim.

    • Sevda hanım merhaba, Blog yerleşimindeki tüm gadgetleri inceledim. Aşırı derecede java kodu var.Blog şablon kodlarını inceledim maalesef biraz karışık ve anlaşılamayan kodlar mevcut. Yerleşim gadget içindeki kodları nereden aldınız bilmiyorum, fakat bir resim ve küçük icon bağlantı linki ve yeni sayfada açan bir etiket ile basit yapılandırabilirdi. Çok fazla kodlama ve gereksiz bir yapılandırılma yapılmış. Bunları tahmin ederim siz yapmadınız. Blog1 kodlarını değiştirmek istediğimde dahi ID hatası alıyorum. Blog1 kodlarını yaklaşık 17 farklı blog da değiştim bu hatayı almadım. Daha önce de size dediğim gibi yeni bir blog şablonu seçip baştan tertemiz bir tema şablonu ile blogu yapılandırmak gerekiyor. Çok geç olmadan bu işlemin yapılması gerekiyor. Sizin yorgun olduğunuzu da biliyorum. Hemen bitiremem ama bana şu şablonu kullanın eti senin kemiği benim derseniz elimden geldiğince yapmaya çalışırım. Belki ufak tefek kodlardan dolayı bazı eklentiler olamayabilir ki bende olmasını istemem. Neden! Blog kumanda paneline girin ve tarayıcı sağ köşede engelleme işaretine bakın. Bu işaretin olmaması gerekir. Birçok kod bu neden ile çalışmaz. JS kodları bir link gibi görülür ancak içini açtığımızda bir sayfa kod vardır ve bunların içinde şifreli farklı bağlantılar da eklenebilir. Ve bunları anlamamızda çok zordur. Umarım kafanızı karıştıracak kadar uzun bir açıklama olmadı. Görüşmek üzere.

     • Tekrar merhaba Adnan bey,
      Gadgetleri ben ekledim, pastalar veya tatlılar gibi kategorileri java kodları ile ben yaptım. Onların dışındaki facebook, pinterest gibi gadgetler mecburen java kodları ile yaptım çünkü maalesef blogger da yoklardı. Fakat bu haliyle 4 yıldır kullanıyordum blogumu ve hiç sorun yoktu.Şablona da daha ilk açtığımda bazı ufak şeyler yaptım ama hiç sorunum yoktu. Bu 1 ay önce bir sorun oldu da hatırlıyor musunuz siz baktınız. Sonra tedavi nedeniyle 15 gün bakamadım bloga. Şimdi geçen hafta dan beri bazı şeyler yeniliyorum o zaman farkettim. Anlayacağınız birden bire oldu ne olduysa. Sağ köşede engelle yi göremedim bulamadım daha doğrusu. şablon değiştirmekte sorun yok harikalar şablonun kullanıyorum kullanacağım şablonda benim için önemli olan her 2 tarafta gadget ekleyebilmek yani tek taraflı bir şablon istemiyorum. Peki şablon değişince bu hatalar ortadan kalkacak mı? Fakat asla size böyle bir yük bindirmek istemem. En kötüsü tedavi bittikten sonra yaparım olmazsa. Java kodları için doğru söylüyorsunuz. Sadece o kodları vermiyormuş onu fatih bey söylemişti. Önce bir yere yapıştırın sonra sitenize koyun demişti. Size bu konu ile ilgili kısa ama başka sorularım olacak. Akşam müsait olursanız ararım sizi.

     • Sevda hanım merhaba, sorun ve yük olmaz öncelikle bunu sizin gibi değerli bir yazar ve grup arkadaşıma aktarmak isterim. Harikalar şablonu evet tahmin etmiştim. Diğer şablonları hep denedim bu özellikleri kullanamazsınız. Ancak yinede acaba sorusu olabilir mi diye düşündüm. Tüm kodları ben metin dosyasına alacağım biraz zaman alacak. Sorun yok. Yedek elimizde zaten. Bu arada 2015 senesinden beri Google Blogger üzerinde birçok çok değişikliği yapıyor. Ve şu anda da bu devam ediyor. Belkide bu sorun oluşturmuş olabilir. Dinamik bloglarda reklam gösteriyordum yeni açtığım blogda 2 aydır kontrol ediyorum bu özellikte gitmiş bende klasik bloga döndürdüm. Sorunun kaynağı siz olmayabilirsiniz. Rahat olun. Ben gerekeni yapacağım anlaştık. Siz küçük rutuşları yaparsınız. Görüşmek üzere huzurlu ve mutlu sağlıklar dilerim. Eşinize selamlar.

     • Adnan bey, çok teşekkür ederim,çok naziksiniz. Benim bunu size yüklemem bana doğru gelmiyor. Çok zahmetli bir iş bu. Sadece neden bir anda blogda herşey altüst oldu anlamadım ve üzüldüm. Evet java kodları ile çok kategori açtım ama senelerdir böyle çalışıyordu. Çalışma yapıyorlar ama birini yaparken diğerini bozuyorlar, ne yazık ki. Ben sevdanınsokağı haricinde 2 blog daha açmıştım, bulunsun diye. Dün akşam giriş yapıp sevdanınsokağı için başka bir şablon bakayım dedim. Fakar her 2 bloga da giriyorum ikisi de sevdanın sokağı hesabında çıkıyor. Oysa onların ail adresleri ve şifreleri çok farklı. Kendi kontrol panellerine giremiyorum. Ayrıca sevdanınsokağı hesabından çıkış yapmama rağmen kesinlikle blog kapanmıyor. Gmail hesabı kapanıyor ama blogda oturum kapanmıyor. gerçekten bloga ne olduysa çözülemez sorunlar oluşmuş. Sanki biri bloga girip herşeyi birbirine katmış gibi. Şablon seçeyim dedim, çünkü solda ve sağda 2 taraflı kullanım olmalı. Ona da bakamadım. Anlayacağınız herşey birbirine girmiş. Eğer müsait olursanız akşam skype üzerinden kısa konuşabilirsek çok iyi olur.
      Benden de eşinize sevgiler

     • Sevda hanım merhaba, kusura bakmayın lütfen bilgisayrım yandı, eski bir pc den yazıyorum ve çok zahmetli çok geç açıyor ve okuyor. Yeni pc aldım 2 güne gelecek. Bu nedenle kısa yazacağım. Öncelikle hiçbirşeyi kafanıza takmayın. Harikalar teması çok uygundur. İki sütün tema blogger da aramayın. O tema ayarlarından yapılıyor. Bilgisayarım gelsin ben onlara bakacağım. Blog girişlerinizi tek hesap üzerinden yürütürseniz yarın bir gün şifre sorunu yaşadığınızda bloga giremez ve açamazsınız. Tek hesap tek giriş yapın.JS kodları merak etmeyin çoğunu ben html linkine döndürecem.Eşime gönderdiğiniz selam için teşekkür ederim A.Selam. Kısa bir süre sonra görüşmek üzere. Bilgisayarsız geçen zaman gerçekten çok zormuş.

     • Adnan bey aşağıda cevap kısmı çıkmadı, o yüzden buraya yazdım. Çok üzüldüm bilgisayarınız için, herşey için çok teşekkür ederim. Sizin bilgisayar gelince skype’dan kısa bir konuşabilirsek çok sevinirim. İyi dilekleriniz için de çok sağolun. Eşinize sevgiler

     • Sevda hanım hiç sorun değil lütfen rahat olun.Çok teşekkür ederim. Herhalde yarın yeni pc alacağım. Kargoya gelmiş ama elşme geçmedi. Şu anda 10 yıllık pc den yazıyorum. İnanın elimizde altın değerinde pc olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Düşünün bir yazıyı yazmak yayınlamak vs 3 saat. 65 model WS bundan hızlıdır.Gelir gelmez hemen sizi arayacağım çok teşekkür ederim.ASelam.

 2. Adnan bey mrb, ben daha bugün yeni reklam alabıldım şükür, ancak bırsey sromak ıstıoyrum blogumdakı temayı degıstırdım bu sefer benı takıp et veya sosyal medya paylas butonlarım gıttı,desteklemıyor sanırım.ayrıca bu reklam tıklanma ıle mı yoksa sayfa gunluk goruntulenme hit ıle mı alakalı kazanc onemlı burda? veya reklamları tıklamaları saglayacak ne yapılabılınır? Ben sahsen gırdıgım sayfaların reklamları tıklamıyorum,kımse de tıklamaz ,kımseye de zorla tıklatamazsın. EEE bu nasıl bır uygulama?

  • Yasemin hanım merhaba, Dinamik Blogger kullanıyorsunuz, hayırlı olsun. Toplam 2 adet reklam kullanılır.Hızlı bir temadır. Arama sonuçları hızlıdır. Dinamik blogger bazı eklentileri desteklemez. Reklama tıklama sonucu bazı algoritmalar ile takip edilir.kesinlikle kendiniz tıklamıyorsunuz. Başkasınada tıklatmayıp tıklayın diyede yazmıyoruz. Bunlar kullanım yönetmeliğine aykırı. Uymazsanız Adsense hesabınız kapanır. Bir daha zor alırsınız. Adsense böyle bir uygulama tamamen organik. teşvik yasak. Dinamik blog için bu linkteki “Dinamik Blogger” anlatım makalelerden birçok uygulamayı yapabilirsiniz.https://adnanguney.blogspot.com.tr/

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir