Bilmeniz gereken en iyi Android 11 özellikleri
 1. Anasayfa
 2. Android

Bilmeniz gereken en iyi Android 11 özellikleri

0

Google, Android 11 güncellenmesini yepyeni özellikleriyle birlikte duyurdu. Sizin için açıklanan tüm yeni özellikleri tek tek inceleyerek listeledik.

Google, dün Android 11 güncellemesini etkileyici özellikleriyle birlikte duyurdu. Android 11 olarak isimlendirilen yeni güncelleme, her yeni sürümde olduğu gibi yine heyecan verici yeniliklerle tanışmamızı sağlayacak.

Google’ın Pixel model akıllı telefonları başta olmak üzere pek çok farklı marka ve modeldeki akıllı telefona Android 11 yüklenebiliyor. Tüm kullanıcıları kapsayacak güncellemeyi ise 2020 sonunda ancak görebiliriz. Sizin için Android 11 ile birlikte tanışacağınız 19 yeni özelliği listeledik.

Android 11 çıkış tarihi ne zaman?

Google tarafından Android 11 güncellemesinin tüm telefonlarda kullanılabilir olarak yayınlanacağı tarih için net bir şey söylemek zor olsa da tahminlere göre 2020 yılının sonlarında pek çok akıllı telefonda Android 11 güncellemesi görebileceğiz.

 
Bunun dışında güncellemenin duyurulmasıyla birlikte bazı telefonlara şimdiden güncellemenin geldiğini söyleyebiliriz. Güncellemenin tüm telefonlara geleceği tarih olarak 2021 yılının ilk ayları olarak öngörülüyor.

Android 11 kesinleşen özellikleri:

 • Akıllı ev kontrolü
 • Gelişmiş medya kontrolü
 • Geri dönüşüm kutusu
 • Akıllı bağlantı
 • Kullanışlı bildirim çubuğu
 • Gelişmiş karanlık mod
 • Yeni güvenlik önlemleri
 • Klavye için yeni öneriler
 • Kablosuz şarj sorununa çözüm
 • Uçak modunda yaşanan bluetooth sorununa çözüm
 • Gelişmiş bildirim denetlemesi
 • Yenilenen son kullanılanlar menüsü
 • Geliştirilen butonlar
 • Kablolu bağlantı
 • Kapsamlı depolama
 • Dahili ekran kaydedici
 • Boyutlandırılabilen resim içinde resim özelliği
 • Gelişmiş geçmiş bildirimler menüsü
 • Kablosuz hata ayıklama ve kablosuz Android Auto

Akıllı ev kontrolü:

Android 11 güncellemesi ile kullanıcılara sunulacak özelliklerden biri akıllı ev kontrol sistemi. Bu özellik sayesinde evinizde bulunan tüm akıllı cihazları akıllı telefonunuz üzerinden kontrol edebilecek, birbirine bağlayabilecek ve senkronize olarak çalışmalarını sağlayabileceksiniz.

Gelişmiş medya kontrolü:

Tıpkı akıllı ev sistemi kontrolü gibi gelişmiş medya kontrolü de Android 11 yüklü cihazınız ile ona bağlı medya giriş ve çıkış cihazlarını kolayca kontrol etmenizi sağlıyor. Bluetooth ile çalışan hoparlörler, kulaklıklar, mikrofonlar ya da bağlantıda olduğunuz akıllı TV ile mobil cihazınız arasında çok daha hızlı etkileşimler kurabileceksiniz. Öte yandan medya kontrolleri, artık Hızlı Ayarlar menüsü üzerinden de yönetilecek.

Geri dönüşüm kutusu:

Pek çok kullanıcıya müjde niteliğinde olan bu özellik ile artık mobil cihazınızda sildiğiniz bir dosya ortadan kaybolmayacak, geri dönüşüm kutusuna gönderilecek. Geri dönüşüm kutusu özelliğinin daha da geliştirileceği ve gizlilik konusunda da özelleştirileceği düşünülüyor.

Akıllı bağlantı:

Akıllı bağlantı:

Android 11 ile kullandığınız mobil uygulamalar da akıllanacak ve sizin bağlantınızı kontrol edecekler. Kullandığınız sistem uygulamaları ya da sonradan eklediğiniz mobil uygulamalar artık cihazınızın internet bağlantısının durumunu anlık olarak kontrol edecek ve mobil veri üzerinden yürek burkan harcamalara izin vermeyecek.

Kullanışlı bildirim çubuğu:

Kullanışlı bildirim çubuğu:

Özellikle Android işletim sistemine sahip bazı marka ve model akıllı telefonlarda kullanıcıyı çılgına çeviren bildirim çubuğu, Android 11 güncellemesi ile geliştiriliyor. Bildirim çubuğuna gelen bildirimler arasında aktif olarak kullandığınız uygulamalara ait olanlar üst sıralarda görünecek, diğerleri ise alt sıralarda olacağı için görmezden gelebileceksiniz.

Tüm bunların yanı sıra bildirim çubuğu üzerinden Android 11 güncellemesi ile görüşme balonları açabilecek, pek çok farklı uygulamaya kısayoldan ulaşabileceksiniz. Böylece bulunduğunuz uygulamadan çıkmadan cihazınızda farklı işlemler yapabileceksiniz.

Gelişmiş karanlık mod:

Karanlık mod özelliği son yıllarda sevilen ve giderek popüler olan bir özellik. Android 11 ile akıllı karanlık mod özelliği geliyor.

Karanlık mod özelliği son yıllarda sevilen ve giderek popüler olan bir özellik. Android 11 ile akıllı karanlık mod özelliği geliyor. Bu özellik sayesinde karanlık modun ne zaman etkin olacağını ayarlayabilir, cihazın ne kadar süre ile bu modda kalacağını düzenleyebilirsiniz.

Yeni güvenlik önlemleri:

Android kullanıcılarının güvenlik konusunda rahatsız hissetmesine neden olan en önemli sorunlardan biri mobil uygulamalara verilen erişim izinleridir. Android 11 ile mobil uygulamanın erişmek istediği kamera, mikrofon gibi aygıtlar için tek seferlik izinler verebilir ve istemediğiniz zamanlarda uygulamanın cihazınızın herhangi bir noktasına erişmesini engelleyebilirsiniz.

Mobil uygulamalara verilen erişim izinleri üzerindeki kontrolünüz daha gelişecek ve bir süre kullanmadığınız uygulamaya verdiğiniz izinler iptal edilecek. Uygulamayı kullanırken yeniden erişim gerekiyorsa kullanıcıdan yeniden izin alınması gerekecek. Bu özellikler konum, kişiler gibi önemli bilgileriniz için de geçerli olacak.

Klavye için yeni öneriler:

Klavyenizde bulunan otomatik doldur, giriş yöntemi düzenleyicileri, ses kontrolü gibi özelliklere ait butonlar geliştiriliyor. Bu özelliklerin kullanıcılara sunduğu önerilere yenileri eklenecek ya da var olan öneriler geliştirilecek.

Klavyenizde bulunan otomatik doldur, giriş yöntemi düzenleyicileri, ses kontrolü gibi özelliklere ait butonlar geliştiriliyor. Bu özelliklerin kullanıcılara sunduğu önerilere yenileri eklenecek ya da var olan öneriler geliştirilecek. Kullanıcıya daha keyifli bir klavye deneyimi sunmak planlanıyor.

Kablosuz şarj sorununa çözüm:

Kablosuz şarj sorununa çözüm:

Kablosuz olarak şarj edilebilen akıllı telefonları şarj standına doğru bir şekilde yerleştirmezseniz telefon şarj olmaz ve sizin bundan haberiniz bile olmaz. Android 11 ile bu durum değişiyor. Yeni güncelleme ile şarj standında hizalama sorunu yaşayan cihazınız size bir uyarı gösterecek.

Uçak modunda yaşanan bluetooth sorununa çözüm:

Akıllı telefonunuzu uçak moduna aldığınız zaman cihazın etrafa sinyal yayabilecek tüm özellikleri kapanıyor, buna bluetooth da dahil. Fakat bluetooth kulaklık ya da hoparlör kullanıcıları için bu durum oldukça sinir bozucu. Android 11 ile bu sorun da ortadan kalkıyor. Artık uçak modunda bluetooth kapanmayacak.

Akıllı telefonunuzu uçak moduna aldığınız zaman cihazın etrafa sinyal yayabilecek tüm özellikleri kapanıyor, buna bluetooth da dahil. Fakat bluetooth kulaklık ya da hoparlör kullanıcıları için bu durum oldukça sinir bozucu. Android 11 ile bu sorun da ortadan kalkıyor. Artık uçak modunda bluetooth kapanmayacak.

Gelişmiş bildirim denetlemesi:

Cihazınıza yüklediğiniz mobil uygulamaların bildirimlerini özelleştirebiliyorsunuz fakat sistem tarafından gönderilen bluetooth uyarısı, şarj durumu hatırlatıcısı gibi bildirimleri kapatamıyorsunuz. Yeni güncelleme ile bu tür bildirimleri dilediğiniz gibi reddederek ortadan kaldırabilirsiniz.

Yenilenen son kullanılanlar menüsü:

Son kullandığınız uygulamaları görüntülediğiniz, düzenleyebildiğiniz ve farklı kısayollara ulaşabildiğiniz son kullanılanlar menüsü Android 11 ile birlikte yenileniyor. Menü üzerinden yanlışlıkla kapattığınız bir mobil uygulamayı geri al butonu ile hiç kapatmamış gibi yeniden kullanabilirsiniz. Son kullanılanlar menüsüne ekran görüntüsü butonu gibi yeni kısayollar da eklenecek.

Geliştirilen butonlar:

Cihazınızda bulunan ses, kapatma gibi düğmelere bastıktan sonra ekranda görünen işlem butonları Android 11 ile beraber değişiyor. Butonların hem boyutları hem de sunduğu işlemler değişecek, böylece kullanıcıların yanlışlıkla yaptıkları işlemlerin önüne geçilecek.

Cihazınızda bulunan ses, kapatma gibi düğmelere bastıktan sonra ekranda görünen işlem butonları Android 11 ile beraber değişiyor. Butonların hem boyutları hem de sunduğu işlemler değişecek, böylece kullanıcıların yanlışlıkla yaptıkları işlemlerin önüne geçilecek.

Kablolu bağlantı:

Kablolu bağlantı:

Mobil cihazınızla internete bağlanmak için Wi-Fi ya da mobil veri gibi kablosuz bağlantılar kullanmanız gerekiyordu. Android 11 ile artık kablolu internet bağlantısı kullanabilirsiniz. Elbette bunun için önce cihazınız ile modemi birleştirebilecek bir ethernet bağlantı kablosu bulmanız gerekiyor.

Kapsamlı depolama:

Geliştirici beta sürümü öncesi Android 11 güncellemesinde bulunan kapsamlı depolama özelliği daha sonra kaldırıldı fakat geliştirilerek yeniden sunulmaması için hiçbir neden yok. Kapsamlı depolama ile kullanıcılar, mobil uygulamaların cihazın depolama alanında bulunan hangi dosyalara erişebileceğini seçerler ve buna göre özel erişim izinleri verebilirler.

Dahili ekran kaydedici:

Android 11'le birlikte bu işletim sistemini kullanan tüm tüketiciler, telefonlarının ekranını kaydedebilmek için üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyaç duymayacaklar. Hızlı Ayarlar menüsüne eklenecek olan seçenekle birlikte ekran kaydı almak, hiç olmadığı kadar kolaylaşacak. Kullanıcılar, belirleyecekler seçeneklerle ekranlarının kaydını kolaylıkla alıp, paylaşabilecekler.

Android 11‘le birlikte bu işletim sistemini kullanan tüm tüketiciler, telefonlarının ekranını kaydedebilmek için üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyaç duymayacaklar. Hızlı Ayarlar menüsüne eklenecek olan seçenekle birlikte ekran kaydı almak, hiç olmadığı kadar kolaylaşacak. Kullanıcılar, belirleyecekler seçeneklerle ekranlarının kaydını kolaylıkla alıp, paylaşabilecekler.

Not: Bu özelliğin Samsung’un One UI arayüzü gibi bazı arayüzlerde zaten mevcut olduğunu, Android 11‘le bu özelliğin tüm kullanıcılara sunulacağını hatırlatalım.

Boyutlandırılabilen resim içinde resim özelliği:

Resim içinde resim özelliği zaten bir süredir Android ekosisteminde kullanılabiliyor. Ancak bu özellik, şu ana dek sadece belirli boyutlarda kullanılabiliyordu. Android 11’le bu durum değişecek. Kullanıcılar, basit bir hamleyle resim içinde resim özelliğinin boyutunu ayarlayabilecekler. Bu sayede kullanıcılar, daha iyi bir deneyim yaşamış olacaklar.

Gelişmiş geçmiş bildirimler özelliği:

Geçmiş bildirimler, zaten bir süredir kullanılabilen bir özellik. Ancak Android 11'le birlikte bu özellik biraz daha gelişmiş olacak. Kullanıcılar, geçmişte gördükleri bildirimlerle ilgili detaylı bilgi sahibi olabilecekler.

Geçmiş bildirimler, zaten bir süredir kullanılabilen bir özellik. Ancak Android 11’le birlikte bu özellik biraz daha gelişmiş olacak. Kullanıcılar, geçmişte gördükleri bildirimlerle ilgili detaylı bilgi sahibi olabilecekler.

Kablosuz hata ayıklama ve kablosuz Android Auto:

Kablosuz teknolojiler, her geçen gün biraz daha yaygınlaşıyor. Bu gelişmeler Android geliştiricileri tarafından da yakından takip ediliyor. Android 11’de de bunu açıkça görebiliyoruz. Çünkü Android 11’le kullanıcılar, kablosuz olarak hata ayıklama ve Android Auto’yu kullanabilecekler. Kablosuz hata ayıklama geliştiricileri, kablosuz Android Auto ise otomobillerinde destek olan tüm kullanıcıları sevindirecek gibi görünüyor.

kaynak: https://www.androidauthority.com/android-11-features-1085228/

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir