Bilmeniz Gereken 13 Yeni Gmail Özelliği
 1. Anasayfa
 2. Google Gmail ve Inbox

Bilmeniz Gereken 13 Yeni Gmail Özelliği

0

Gmail’in en son sürümüne yükselttiniz mi? Değilse, bazı şaşırtıcı yeni Gmail özelliklerini kaçırıyor olabilirsiniz.

Gmail, 2016’da bir milyardan fazla kullanıcıyı geride bırakan Google’ın en popüler araçlarından biridir ve popülerliğinin bir kısmı, Google ekibinin halihazırda harika bir platformda sürekli iyileştirmeler yapma taahhüdünden kaynaklanmaktadır. 2018’de, temel Gmail sisteminde bazı önemli güncellemeler yayınladılar (G Suite ile Gmail arasındaki ayrıntılı karşılaştırmamıza göz attığınızdan emin olun).

Peki Gmail’deki yeni özellikler nelerdir? Ve hangi yeni Gmail özelliklerine hakim olmak en önemlisidir?

Yeni Gmail Özelliklerine Erişme: Yeni Gmail’e Nasıl Yükseltilir

Gmail hesabınızı henüz manuel olarak yükseltmediyseniz, varsayılan olarak eski sistemle çalışıyor olacaksınız ve Gmail’deki yeni özellikleri kullanamayacaksınız. Neyse ki, yükseltme basittir; sağ üstteki Ayarlar simgesine tıklayın ve “Yeni Gmail’i dene ” yi seçin.”

 

Gmail daha sonra “Varsayılan”, “Rahat” ve “Kompakt” görünümler arasında seçim yapmanızı ister, ancak endişelenmeyin—bunu daha sonra Ayarlar menüsünde her zaman değiştirebilirsiniz.

Temel işlevsellik az ya da çok aynı kalsa da, hemen bir tasarım değişikliği fark edeceksiniz. Gmail’in eski sürümünü tercih ederseniz, Ayarlar menüsünden her zaman geri dönebilirsiniz.

Bilmeniz Gereken Yeni Gmail Özellikleri

Bu yeniden tasarlamada keşfedilecek çok şey var, bu yüzden dikkat edilmesi gereken en önemli yeni Gmail özelliklerinden bazılarına göz atalım:

1. Vurgulu tabanlı e-posta organizasyonu.

Gelen kutunuzda gezinirken, fark etmeniz muhtemel ilk şey, gelen kutunuzun bir satırını her vurguladığınızda görünen simgelerin yanıp sönmesidir. Muhtemelen bu simgelere zaten aşinasınız, ancak olmamanız durumunda, soldan sağa bunlar Arşivle, Sil, Farklı İşaretle (E-postanın geçerli durumuna bağlı olarak Okundu/Okunmadı) ve Ertele (daha sonra Erteleme hakkında daha fazla bilgi).

Bu tek tıklama fonksiyonlarını bireysel e-postalar vurgulamak ve el ile vurgulanmış bir kez harekete veya ilk e-postayı açmaya gerek değiştirin.

(Resim Kaynağı: Google)

2. Ertelemek.

Son noktada Ertelemeden bahsettim, çünkü gelen kutunuzdaki herhangi bir e-posta için satır içi bir seçenek olarak görünüyor. Ertele düğmesini tıkladıktan sonra, e-postanın alınmasını daha sonraki bir tarihe erteleme seçeneğiniz olur; Google size birkaç kez öneride bulunur veya kendinize ait bir tarih ve saat seçebilirsiniz.

Bir tarih ve saat seçtikten sonra, Google e-postayı Gelen Kutunuzdan alır ve bu tarih ve saatte size yeniden gönderir. Bu arada bilgi kaybetme konusunda endişeleriniz varsa (örneğin e-postada daha erken işlem yapmaya karar verirseniz) endişelenmeyin: sol sütundaki Ertelenmiş’e tıklayarak tüm Ertelenmiş e-postalarınıza istediğiniz zaman erişebilirsiniz. Her e-postayı ne zaman alacağınızı bile görebilirsiniz!

3. Önerilen cevaplar.

Hiç gelen bir e-postaya ne söyleyeceğiniz konusunda sıkışıp kaldınız mı? Yoksa aynı şeyleri tekrar tekrar söylüyormuş gibi mi hissediyorsun? Gmail’in yeni “önerilen yanıtları” sizin için ideal olabilir.

Belirli e-postaların alt kısmında, Google size çeşitli metin klipleri önerebilir ve e-postaya ilk yanıtınızı isteyebilir. Örneğin, birisi bir öneride bulunursa veya bir e-postada bir talimatı reddederse, aşağıdaki gibi yanıtlar görebilirsiniz:

Bunlardan herhangi birine tıklarsanız, seçilen metinle birlikte bir e-posta taslağı başlatırsınız. Ve endişelenmeyin-mesajı uygun gördüğünüz şekilde daha fazla düzenleme olanağına sahip olacaksınız.

4. Dürtüyor.

Birkaç gündür yanıtlamadığınız bir e-postanız varsa ve Google’ın algoritması e-postanın bir yanıtı garanti ettiğini düşünüyorsa, gelen kutunuzun en üstüne taşındığını ve iletiyi yanıtlamanız veya takip etmeniz için kısa bir hatırlatıcı olduğunu görebilirsiniz. Bu, birçok kullanıcının memnuniyetle karşılayacağı kullanışlı yeni bir Gmail hatırlatıcısı biçimidir.

(Resim Kaynağı: Google)

Dürtmelerin yardımcı olmaktan daha sinir bozucu olduğunu fark ederseniz, onları kapatabilirsiniz. Sadece Ayarlar’a gidin ve Genel sekmesinin altında kendi bölümleriyle dürtmeler bulacaksınız; e-postaları “yanıtla” ve “takip et” olarak ayrı ayrı açıp kapatabilirsiniz.

5. Yeni ekran yoğunlukları.

Eski Gmail’de Gelen Kutunuzun görüntü yoğunluğunu değiştirebildiniz, ancak yeni Gmail temel tercihinizi değiştirebilecek yeni tasarımlar sunuyor. Ayarlar’a gidin ve göreceğiniz ilk seçeneklerden biri ” Ekran yoğunluğu.”

Orada, Varsayılan, Rahat ve Kompakt arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz (ilk istendiğiniz gibi).

EmailAnalytics ile Satışlarınızı %16 artırın

 • Satışların %35-50‘si ilk yanıt veren satıcıya gider.
 • Bir saat içinde takip etmek başarı şansınızı 7 kat artırır.
 • Satış görevlileri e-postaya haftada ortalama 13 saat harcıyor.

Soldaki menü varsayılan olarak eski Gmail’de olduğu gibi görünür. Ancak sol üst köşedeki hamburger menüsü simgesini tıklarsanız, Gelen Kutusu e-postalarınızı okumak için daha fazla alan sağlayarak simgelerin dar bir sütununa hızla daraldığını görürsünüz.

Bu simgelerin üzerine gelerek tam menüyü görebilir veya üstteki üç yatay çizgiyi bir kez daha tıklatarak eski menüyü kalıcı olarak geri yükleyebilirsiniz.

7. Google Takviminizi entegre edin.

Ekranın sağ tarafında, her biri daha üretken olmanıza yardımcı olacak farklı bir yeni özelliği temsil eden birkaç yeni simge göreceksiniz. En üstte, Google Takvim ile entegre etmek için kullanabileceğiniz bir Takvim simgesi bulunur.

Etkinleştirildiğinde, zamanlanmış tüm etkinliklerinizi Gelen Kutunuza göre hızlı bir şekilde görüntüleyebilir ve istediğiniz zaman yeni etkinlikler ekleyebilirsiniz.

8. Tutmak.

Listede bir sonraki sırada bir Google Keep simgesi bulunur, böylece not alabilir ve not listenizi daha verimli bir şekilde organize edebilirsiniz. Herhangi bir cihazdan yeni notlar alabilir ve hepsini merkezi olarak düzenlenmiş tek bir listede görebilirsiniz.

9. Görevler.

“Görevler” in eski Gmail’in en cezai olarak küçümsenen özelliği olduğunu savunuyorum; Birçok kişi, gelen e-postalara veya dış sorumluluklara dayalı olarak Gmail içinde görev listeleri oluşturabileceğinizi bile bilmiyordu, ardından bunları tamamlarken bu sorumlulukları kontrol edin.

Artık onları başlatabilir ve daha da rahat bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

10. Eklentileri hemen alın.

Ayrıca bu entegrasyon listesinin altında bir ” + ” simgesi göreceksiniz. Tıklamak sizi daha fazla üçüncü taraf uzantısına ve eklentisine göz atabileceğiniz G Suite Marketplace’e götürür.

Yeni Gmail ile uyumlu bir eklenti seçerseniz, simgesinin bu sağ taraftaki çubukta göründüğünü görürsünüz.

11. En hassas e-postalarınızı ve belgelerinizi koruyun.

“Gizli mod” olarak bilinen bir özelliği açtığınızda, en hassas malzemelerinizi daha iyi koruyabileceksiniz. Oluşturduğunuz yeni bir mesajın alt satırındaki kilit ve saat simgesine tıklamanız yeterlidir.

Gizli mod etkinleştirildiğinde, alıcılarınızın e-postanızı iletmesini, e-postanızın içeriğini kopyalamasını/yapıştırmasını, eklerinizden herhangi birini indirmesini veya e-postadaki herhangi bir şeyi yazdırmasını yasaklar. Gelecekte bir son kullanma tarihi belirleme şansınız da olacak; Bu tarih geldiğinde, e-posta alıcınızın Gelen Kutusundan kaldırılacaktır.

Ayrıca bir “SMS şifresi” seçeneği de göreceksiniz.” Bu özelliği etkinleştirmeyi seçerseniz, alıcınızın telefon numarasını girebilir ve rastgele oluşturulmuş, benzersiz bir şifre gönderebilirsiniz. Alıcı e-posta içeriğini erişmek için şifre girmek için gerekli olacaktır.

Bunu, açabileceğiniz veya kapatabileceğiniz iletiye özgü iki faktörlü kimlik doğrulama olarak düşünün.

Doğal son kullanma tarihi gelmeden önce gizli bir e—postaya erişimi kaldırmayı seçerseniz, bunu yalnızca Gönderilen menüye gidip orijinal e-postayı bulmak için yapabilirsiniz.

12. Gövde metnine kişi ekleyin.

Hiç metninizin gövdesini terk etmeden e-postanıza bir alıcı eklemek istediniz mi? Şimdi yapabilirsin. “+” yazıp kişinizin adını veya e-posta adresini yazmaya başlamanız yeterlidir; Gmail, ekleyebileceğiniz seçeneklerin bir listesini oluşturur (sosyal medyadaki kişileri etiketlemeye benzer şekilde).

13. Yeni uçan kartlar.

Klasik Gmail’de, bir kişinin adının, e-posta adresinin veya fotoğrafının üzerine gelip o kişiyle ilgili bir avuç önemli bilgiyi görebilirsiniz. Artık, onlara hızlı bir şekilde e-posta göndermenize, bunları içeren bir etkinlik planlamanıza, onlarla Hangout sohbeti başlatmanıza veya onlarla görüntülü sohbet etmenize olanak tanıyan kullanışlı simgeler de göreceksiniz. 

Gmail’de Söylentilere Göre Yeni Özellikler

Şu anda erişebildiğimiz Gmail özelliklerinin kümesinin uzun süre yeteneklerimizin sınırı olmayacağını umuyorum. Yakın gelecekte, Gmail için daha kapsamlı çevrimdışı desteğin yanı sıra şüpheli e—postalarla ilgili belirgin “akıllı uyarılar” bekleyebilirsiniz; böylece bir daha asla başka bir kimlik avı dolandırıcılığına düşmezsiniz.

Gmail’in yeni sürümünde üretkenliğinizi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, Gmail’de öğrenmeniz ve ustalaşmanız gereken birçok yeni özellik vardır, ancak bu üretkenliği izlemek veya günlük e-posta alışkanlıklarınızda anlamlı iyileştirmeler yapmanız için size yol gösterecek yerleşik bir işlevsellik hala yoktur.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir