Bilim Kanıtları: Köpek Sevmek, İnsanı Mutlu Yapıyor
  1. Ana Sayfa

Bilim Kanıtları: Köpek Sevmek, İnsanı Mutlu Yapıyor

0

Köpek Sevmenin İnsanı Mutlu Ettiği Bilimsel Olarak Kanıtlandı

Köpek sevmenin insanda gerçekten mutluluk oluşturup oluşturmadığının peşine düşen bilim insanları, küçük çaplı bir araştırma gerçekleştirdi. Elde edilen sonuçlar, genel kanıyı bilimsel olarak kanıtladı.

Yüz yıllardır en büyük dostumuz olarak tanımladığımız köpekleri sevdiğimizde birçoğumuzun içini pozitif bir his kaplıyor. Bu, halk arasında kabul gören bir gerçek olsa da bugün bilim dünyası bunu resmen kanıtladı.

Bilim insanları, yaptıkları küçük çaplı çalışmalarında beynimizdeki bütün sinir sistemi aktivitelerindeki bilgileri toplayan, bütünleştiren, uygulayan, denetleyen ve yargılayan bölümü “prefrontal korteks”i yakından takip etti.

Köpek sevmek, duygularımızı hareket geçiriyor:

Toplam 19 katılımcının katıldığı çalışmada kontrol grubu, Leo adındaki oyuncak bir aslanı sevdi. Oyuncağın içine daha gerçekçi bir his vermesini sağlamak için sıcak su torbası da eklendi. Fakat oyuncak sevilirken beynin prefrontal korteksindeki aktivitede bir değişim görülmedi.

Gerçek bir köpeği seven katılımcılardaysa farklı bir sonuç görüldü. Yapılan gözlemde katılımcıların köpek sevmeleriyle beynin bu bölümündeki aktivitenin önemli ölçüde arttığı gözlemlendi. Bu da köpek seven kişilerin bu eylem sırasında duygusal olarak daha aktif oldukları anlamına geliyordu.

 

Kaynak:https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0274833
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap