Bilim İnsanlarına Göre Günde 6 Dakika Spor Alzheimer’dan Korunmanız İçin Yeterli
 1. Anasayfa
 2. Genel

Bilim İnsanlarına Göre Günde 6 Dakika Spor Alzheimer’dan Korunmanız İçin Yeterli

0

Bilim insanları, Alzheimer gibi hastalıkların riskini azaltmak için günlük hayatta uygulanabilecek çok basit bir yöntemi keşfetti.

Bilim dünyası, insanlığın en büyük sağlık sorunlarından birisi olan Alzheimer’a karşı halen kesin bir çözüm bulabilmiş değil. Fakat bu durumun en başta yaşanmaması için çeşitli önlemler araştırılmaya devam ediyor.

Alzheimer’ın potansiyel olarak önüne geçilmesini sağlayacak keşiflerden birisi de yakın zamanda yapılmıştı. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, “beyin kaynaklı nörotrofik faktör”ün etkisinin artırılmasının beyinde anı oluşmasını ve depolanmasını artırdığı gözlemlenmişti.

Fakat yapılan ilk çalışmalar, yapay yollarla bu etkiyi artıramamıştı:

Bilim insanları, bu keşfin ardından insanlarda farmasötik müdahaleler ile nörotrofik faktörün etkisini artırmayı denedi. Fakat yapay yöntemlerle aynı etki elde edilemedi. Dolayısıyla bu kez hedef, bu etkiyi doğal olarak artırmak oldu.

Doğal bir şekilde etkiyi artırmak için en efektif yöntemler belirlendi:

Otago Üniversitesi’nden bilim insanları, insanlarda nörotrofik faktörün etkinisi artırmak için en iyi yöntemleri belirledi. Bu yöntemler, bu şekilde sıralandı:

 • 20 saat boyunca aç kalmak
 • 90 dakika hafif şiddette spor yapmak
 • 6 dakika yüksek şiddette spor yapmak
 • Egzersiz ve açlığı birleştirmek

Yukarıdaki yöntemlerden en etkili olanı ise 6 dakika yüksek şiddette spor yapmak idi. Üstelik aradaki fark, en yakın yöntemden bile 4-5 kat daha etkiliydi.

Bununla birlikte bilim insanları, aç kalmak ve bilişsel sağlık arasındaki ilişkiyi daha da netleştirmek için farklı araştırmalar üzerinde de çalıştıklarını bildirdi.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2023/01/230112090919.htm
 

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir