Bilim İnsanları, Yaşlı İnsanların Beyinlerini Uyararak Hafızalarını Yenilemeyi Başardı
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Bilim İnsanları, Yaşlı İnsanların Beyinlerini Uyararak Hafızalarını Yenilemeyi Başardı

0

İnsanların, yaşlarının ilerlemesiyle ortaya çıkan hafıza azalması sorunu, bilim insanlarının çalışmaları sonucunda engellenebildi. Beyne manyetik uyarılar gönderen bilim insanları, yaşlı insanların hafızalarını gençleştirmeyi başardılar.

 

Northwestern Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda bilim insanları, yaşa bağlı olarak gerçekleşen hafıza azalmasının çaresini buldular. Stimülasyon yöntemini kullanarak beyni uyaran bilim insanları, yaşlı insanların çeşitli hafıza işlevlerinin daha iyi bir hal aldığını fark ettiler.

Transkraniyal Manyetik Stimülasyon (TMS) olarak adlandırılan yöntem, insan beyninin uyarılmasını sağlıyor. Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde, teknolojinin gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan bu yöntem sayesinde, organlar manyetik olarak uyarılabiliyor. Ağrısız olarak gerçekleşen TMS yöntemi doktorlar için umut verici bir yenilik oldu.Araştırmanın başındaki isim olan Joel Voss, yaşlı insanların genel olarak anahtarlarını nereye koyduklarını hatırlamama, yeni komşularının isimlerini öğrenememe gibi sorunlarının olduğunun bilindiğinin ve buradan hareketle çalışmalara başlandığını belirtiyor.

Bilim insanları Hipokampus olarak adlandırılan ve hafıza üzerinde işlevleri olan bölgesinde yoğunlaştılar. Kulakların arka tarafında bulunan bu beyin bölgesi doğrudan uyarılamıyordu çünkü beynin iç kısmında yer alıyordu. Bilim insanları bu kısmın üzerinde bulunan ve Hipokampus ile bağlı olan, duyu organlarından gelen bilgileri birleştiren Parietal Lob üzerinden TMS gerçekleştirdiler.64-80 yaş aralığında bulunan 16 yaşlı insan üzerinde yapılan çalışmalar 20 dakikalık 5 seans şeklinde gerçekleştirildi. Yapılan her seans sonrası bazı hafıza testleri yapıldı.

Beynin bu kısmında bulunan sinir sinyallerinde artış olduğunu gözlemleyen bilim insanları, çalışmaların sonucunda yaşlı insanların yüzde 40 daha iyi hafızaya kavuştuklarını belirlediler. Bu da 70 yaşında bir insanın hafızasının, 20 yaşındaki bir insanla neredeyse aynı olacağı sonucunu ortaya çıkarmış oldu.

 

Çağımızın hastalığı olarak bilinen Alzheimer hastalığının çaresi olabilir mi, beynin başka yerlerinde kullanıldığı zaman başka görevler için iyileştirmeler yapılabilir mi gibi sorular henüz yanıt bulmuş değil. Ancak Joel Voss önderliğinde ekip, bu soruların cevabını en kısa sürede bulmayı amaçlıyor.

Kaynak:  https://newatlas.com/magnetic-brain-stimulation-improve-memory-older-subjects/59358/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap