Bilim İnsanları Uyardı buzulların Erime Hızı yüzde 33 Arttı, Sular Altında Kalacağız
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Bilim İnsanları Uyardı buzulların Erime Hızı yüzde 33 Arttı, Sular Altında Kalacağız

0

Bilim insanları tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre Grönland’ın buzul tabakası geçtiğimiz yüzyıla göre %33 daha hızlı eriyor. Bu da çok da uzak olmayan bir tarihte deniz seviyesinin 7 metreye kadar yükselebileceği anlamına geliyor.

Dünyanın en prestijli bilim dergilerinden biri olan Nature’da yayınlanan bir araştırmaya göre Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’ndeki bilim insanları, tamamına yakını buzlarla kaplı olan Grönland’ın daha önce eşi benzeri görülmemiş bir hızla eridiğini tespit ettiler.

Yayınlanan araştırma sonuçlarına göre Grönland’ın 3 kilometre kalınlığındaki buz tabakası, 20. yüzyıl ortalamasına göre %33 daha hızlı eriyor. Bu erime, gezegenimizin iklimini orta ve uzun vadede kalıcı olarak değiştirme potansiyeline sahip.

Eğer ki insanlık olarak iklim değişikliğine bir çare bulamazsak Grönland buzullarının eriyişi hızlanarak devam edecek. Bu durum, Tüm dünyada deniz seviyelerinin 7 metre kadar yükselmesine neden olacak.

Deniz seviyesinin 7 metre kadar yükselmesi, dünya çapında deniz kıyısında bulunan en büyük 10 şehirden 8’inin sular altında kalması anlamına geliyor ki bu da milyonlarca insanın evsiz kalarak yeni yaşam alanları arayacağını gösteriyor.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/teknoloji/gronlanddaki-erime-esi-benzeri-gorulmemis-seviyede,qum8bOVPMUOTIqlWpDnuQA

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap