Bilim İnsanları, Kaygıyı %65 Oranında Azaltan Bir Şarkı Buldu
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Bilim İnsanları, Kaygıyı %65 Oranında Azaltan Bir Şarkı Buldu

0

Müzik, insanların rahatlamasına yardımcı olan bir sanat dalı. Bu şarkı ise, bilim insanlarının iddialarına göre stresi ve kaygıyı %65 azaltıyor.

Günümüzde herkesin derdi huzur bulmak. Stres yönetimi kursları, yoga eğitimleri, bitki çayları gibi pek çok şeyi moda yapan da bu kaygı ve stres durumundan kurtulma isteği. Bu durumda, gelecek yazın hit şarkısı araştırmacılardan gelecek olabilir.

Daha önce bazı “Bilimsel olarak onaylı, stresi ortadan kaldıran 54 şarkı” gibi çalma listeleri görmüş olabilirsiniz. Bu listeler herkese hitap etmez, herkesin zevkleri aynı değildir çünkü. Yine de ses terapisi diye bir şey var. Muhtemelen insanlar müziği keşfettiğinden beri bunu bilinçsizce kullanıyorlar.

Gelelim araştırmacılarımızın bulduklarına. Araştırmacılar, deneklerden bulmaca çözmek, bazı basit işleri yapmak gibi konularda isteklerde bulundu. Denekler bu görevleri yerine getirirken, araştırmacılar da onların nefes alış verişini, nabzını, tansiyonunu ve diğer verilerini kaydeden sensörlerle veri topladılar, bu esnada bir de müzik çalmayı ihmal etmediler. Bu müziklerin stresi azaltma etkisini incelediklerinde ise bir şarkının strese karşı diğerlerinden çok daha etkili olduğunu keşfettiler.

MindLab International’de yapılan araştırmayı yürüten Dr. David Lewis-Hodgson, stresle mücadelede en başarılı şarkının Marconi Union’dan Weightless adlı şarkı olduğunu açıkladı. Şarkıyı hemen aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Kaynak: Kaynak :http://www.anonews.co/scientists-discover-a-song-that-reduces-anxiety-by-65-percent/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir