Bilim İnsanları: Daha Ölümcül Salgınlarla Karşılaşacağız
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Bilim İnsanları: Daha Ölümcül Salgınlarla Karşılaşacağız

0

Doğanın Tahribatı Devam Ederse Daha Ölümcül Salgınlarla Karşılaşacağız”

Biyo çeşitlilik alanında önemli çalışmalar yapan bilim insanları, salgının asıl nedeni olan vahşi dünyanın kontrolsüz tahribatının hızla durdurulması gerektiğini belirttiler. Bilim insanları, tahribatın durdurulmaması sonucunda koronavirüsten daha öldürücü ve yıkıcı salgınlarla karşılaşabileceğimizi söylüyorlar.

İngiltere’de yayın yapan Guardian gazetesinde yer alan bilimsel bir makalede, son dönemdeki salgınların, her ne pahasına olursa olsun ekonomik büyümeye önem veren küresel mali ve ekonomik sistemler gibi insan faaliyetlerinin sonucu olduğu söylendi.
Salgınlara neyin sebep olduğu yönünde iddialı bir tez ortaya koyan bilim insanları, ortaya çıkan krizin zorluklarını aşmak ve gelecekteki krizlerin önüne geçecek önlemlerin tohumlarının atılması için önümüzde bir fırsat olduğunu söylediler.

Josef Bettele, Sandra Diaz ve Eduardo Brondizio, geçen yıl hazırladıkları raporla dünyadaki biyo çeşitliliğin ne durumda olduğuna dair şimdiye kadarki en kapsamlı çalışmaya imza atmışlardı. Uzmanlar çalışmalarında dünyanın doğal yaşam desteklerindeki zayıflamanın insanlığı tehlikeye attığını belirtmişlerdi.
Artan insan faaliyeti salgının küresel şekilde yayılmasını sağladı

Bettele, Diaz ve Brondizio, geçen yıl yayınladıkları raporun ardından yeni IPSES (Biyo çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Hükümetlerarası Bilim-Politika Platformu) değerlendirmesini Dr. Peter Dazsak’la beraber hazırladılar.

Yapılan yeni değerlendirmede, “Yaygın ormansızlaşma, tarımın kontrolsüz genişlemesi, yoğun çiftçilik, madencilik ve altyapı gelişimi ve son olarak vahşi türlerin sömürülmesi, hastalıkların yayılması için ‘mükemmel fırtına’ yarattı” denildi.

Değerlendirmeyi hazırlayan bilim insanları, artan insan faaliyetinin daha fazla insanı, hastalıkların yüzde 70’inin kaynağı olan hayvanlarla karşı karşıya getirdiğini açıkladılar. Uzmanlar, daha fazla insanın hayvanlarla karşı karşıya gelmesinin artan kentleşme ve küresel hava yolculukları nedeniyle hızla büyüyen salgınlara neden olduğunu da ifade ettiler.

“Covid-19’un ardından başka salgınlarla da karşılaşabiliriz”

Uzmanlar, değerlendirmelerinde koronavirüs salgınının bir başlangıç olabileceğini söylüyorlar. Bugün yaptığımız seçimlerin olası etkisi konusunda dikkatli olunmazsa, gelecekte daha sık pandemi gerçekleşeceğini ve daha hızlı yayılacağını söyleyen bilim insanları, bu salgınların daha fazla insanın canına mal olacağını ve daha büyük ekonomik sorunlara yol açacağını belirttiler.

Koronavirüs salgını sırasında ekonomik canlanma için trilyonlarca dolarlık paketler hazırlandığını hatırlatan bilim insanları, bu paketlerin çevrenin korunması ve güçlendirilmesi için kullanılması gerektiğini belirttiler. Değerlendirmede, “Çevre standartlarını gevşetmek ve yoğun tarım, havayolu, fosil yakıt bağımlı enerji sektörlerini güçlendirmek siyaseten faydalı olabilir, ancak bunu acil ve köklü değişiklikler olmadan yapmak, özünde gelecekteki pandemilerin ortaya çıkmasını sübvanse eder” denildi.

Gözlem ve sağlık hizmetleri yeterli şekilde fonlanmalıdır
“Tek sağlık” yaklaşımı konusunda da açıklama yapan bilim insanları, bu yaklaşımın genişletilmesi gerektiğini söylediler. Değerlendirmenin katılımcılarından Dr. Peter Dazsak, insan sağlığının, vahşi yaşam, besi hayvanları ve çevre sağlığıyla yakından ilişkili olduğunu belirtti.

 Salgın riskinin yüksek olduğu ülkelerde gözlem ve sağlık hizmetlerinin yeterli kaynaklarla fonlanması gerektiğini söyleyen Dazsak, bu fonların gelecekteki küresel salgınları önlemekte yaşamsal öneme sahip olacağını söyledi.

Bilim insanlarının değerlendirmesine paralel bir açıklama, geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’den de geldi. Guterres, hükümetlerin şu an elimizde olan fırsatı kullanıp salgından sonra daha sürdürülebilir ve dayanıklı toplumlar yaratmak için çalışmaya başlaması gerektiğini söyledi.

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-52450456

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir