Bilim insanları 30 yıl önce donan bir canlıyı hayata döndürdü

Bilim insanları 30 sene önce Antartika’da donmuş halde bulunan “su ayısını” veya “tardigrad” canlısını tekrar hayata döndürmeyi başardı. Bu canlılar dünyanın en dayaklı canlıları olabilir.

Bilim insanları 30 sene önce Antartika'da donmuş halde bulunan "su ayısını" veya "tardigrad" canlısını tekrar hayata döndürmeyi başardı. Bu canlılar dünyanın en dayaklı canlıları olabilir.

Bilim insanları 30 sene önce Antartika’da donmuş halde bulunan “su ayısını” veya “tardigrad” canlısını tekrar hayata döndürmeyi başardı. Bu canlılar dünyanın en dayaklı canlıları olabilir.

Bilim insanlarının 30 yıl önce donmuş bir “su ayısını” hayata döndürdüğü bildirildi. Japonya Ulusal Kutup Araştırmaları Enstitüsü, bilim insanlarının Antartika’dan topladıkları “tardigrad” (“yavaş adım” demek) veya su ayısını canlandırmayı başardıklarını duyurdu.

Crybiology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre 1983 yılında Antartika’daki yosun bitkileri arasında tardigradlara rastlanıldı. Buradan çıkarılan bu canlılar eksi 20 santigrat derecede saklandı. Mayıs 2014’te ise buzları başarıyla çözüldü. Çözülen buzdan çıkan bir yumurta ve bir su ayısı yeniden canlandırıldı. Yeniden canlandırılan yumurtada ise 14’ü başarıyla çatlayan 19 ayrı yumurta bıraktı. Canlandırılan tek su ayısı da iki haftanın ardından hareket edip yiyecek tüketebilir duruma geldi. Su ayılarının daha önceden 9 yılın ardından yeniden canlandırıldığı olmuştu fakat ilk olarak bu sefer 30 yıl sonra canlandırmanın mümkün olduğu deneyimlendi.

Crybiology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre 1983 yılında Antartika’daki yosun bitkileri arasında tardigradlara rastlanıldı. Buradan çıkarılan bu canlılar eksi 20 santigrat derecede saklandı. Mayıs 2014’te ise buzları başarıyla çözüldü. Çözülen buzdan çıkan bir yumurta ve bir su ayısı yeniden canlandırıldı.

 

İlk kez Alman zoolog Johann August Ephraim Goeze tarafından 1773’de keşfedilen bu canlı türünün bugünlerde bilim insanlarının dikkatini çekmesindeki sebeplerden birisi muhtemelen gezegenimizin gittikçe kötüleşmesi ve insanlığın buna ayak uydurma kaygısı olabilir. Elbette bu sadece bir yorum ancak uzayda bir yerde koloni kurma araştırmaları, hücrelerin sonsuzca yenilenmesinin yolları aramak da benzer bir düşünceye karşılık geliyor. İleride ne değişir bilinmez kuşkusuz ancak su ayıları bu değişimden kurtulacak gibi görünüyor.

 
 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Netflix, yayınlandığı dönem gündeme oturan Atiye isimli Türk dizisinin final sezonunu yayınladı. 8 bölümden oluşan final sezonu, Atiye ile Erhan'ın 8 yıldır kayıp olan kızları Aden'in peşine düşmesine odaklanıyor. İlk iki sezonda olduğu gibi üçüncü sezon da çok konuşulacak türden...

Atiye’nin Üçüncü ve Final Sezonu Netflix’te Yayınlandı [Video]

Geçtiğimiz yıl yayınlanan Mortal Kombat animasyon filmi Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge'in devam filmi Mortal Kombat Legends: Battle of the Realms duyuruldu.

Mortal Kombat’in yeni animasyon filmi duyuruldu, bu yaz geliyor