Bebeklerin Büyüyebileceği ‘Yapay Rahim’ Geliştirildi
 1. Anasayfa
 2. Genel

Bebeklerin Büyüyebileceği ‘Yapay Rahim’ Geliştirildi

0

 Hamilelik Tarih Oluyor: Bebeklerin Anne Karnı Dışında Büyüyebileceği ‘Yapay Rahim’ Geliştirildi

Çinli bilim insanları, kadınlardaki hamilelik sürecini sona erdirecek ve doğmamış bebeklerin olası hastalıklarını dahi tespit edebilecek bir sistem geliştirdi. Yapay zeka ile yönetilen bu sistem, annedeki rahim ortamını dış dünyaya taşıyor. Bebekler, bu yapay rahim içerisinde büyüyebilecekler. Ancak şimdilik sistem erken gelişim aşamasında ve standartlaşmaktan çok uzak…

Çin’de hizmet vermekte olan Suzhou Biyomedikal Mühendisliği ve Teknolojisi Enstitüsü bünyesinde çalışan bilim insanları, tıp tarihine geçecek bir çalışma yürüttüler. Yaptıkları çalışmalar sonucunda yapay zekanın yönettiği yapay bir rahim oluşturmayı başaran uzmanlar, bu rahimde embriyo büyütmeyi başardılar. Şu an için yalnızca fareler için kullanılan sistemin ilerleyen dönemlerde insanlar için de kullanılabilir hale getirilebileceği söyleniyor.

Bilim insanları, yaptıkları çalışmalar sonucunda rahim ortamını tam anlamıyla kopyalamış oldular. Bu da bir embriyonun yapay bir rahimde gelişmesini sağladı. Embriyonun sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için gerekli olan tüm molekülleri kullanan ve bunların iletimini yapay zeka ile gerçekleştiren bilim insanları, bu çalışma ile kadınları hamilelik sürecinden kurtarabileceklerine inanıyorlar. Üstelik bu sistem sayesinde anne rahmindeki olası hastalık riskleri de ortadan kalkıyor. Zira sistem, embriyoyu her an takip ediyor.

Bu tür bir çalışmanın insanlar üzerinde denenmesi yasak

Çinli bilim insanlarının geliştirdiği yapay rahim ile ilgili dikkat çeken bir husus var. Öyle ki uluslararası yasalar gereğince bir insan embriyosunun aylar boyunca rahim dışında tutulması yasak. Bu da bilim insanlarının elini kolunu bağlıyor. Zira yapay zeka, şu anda sadece fareler üzerinden eğitim alıyor. Bu da çalışmanın insanlar üzerinde etkili olup olmayacağının anlaşılmasını imkansız hale getiriyor. Ancak ilerleyen dönemlerde bu durum değişebilir ve Çinliler, bir insan embriyosu ile yapay zekayı eğitebilirler.
 

Bilim insanlarına göre yapay zeka ile yönetilen yapay bir rahim, yalnızca hamilelikteki hastalıklar için engelleyici değil. Uzmanlar, bu sistem sayesinde başta düşük olmak üzere üreme ile ilgili pek çok olumsuzluğun üstesinden gelinebileceğini düşünüyorlar. Teknolojik gelişmeler, çok yakın bir gelecekte tıp dünyasını bambaşka bir noktaya taşıyabilir gibi görünüyor.

Peki sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? Bir kadın ya da bir erkek olarak bebeğinizin bir robotun içerisinde büyümesini ister miydiniz?

 

Kaynak:https://www.iflscience.com/health-and-medicine/this-artificial-womb-and-ai-nanny-is-the-future-of-child-development-claim-chinese-scientists/
.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir