BDDK’dan temassız ödemede yeni dönem! Artık şifre isteyecek
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

BDDK’dan temassız ödemede yeni dönem! Artık şifre isteyecek

0

Müşterilerin izni dışında kullanımı azalmak isteyen BDDK, temassız kartların kullanımı ile ilgili yeni bir karar aldı.

Birçok kişinin kullandığı temassız ödeme yöntemi, oldukça kolaylık sağlıyor olsa da izinsiz kullanım için açık bir durumda olduğu aşikar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bu konuyla ilgili yeni bir adım atıyor.

BDDK: “İlk temassız işlemlerde şifre girilmesi gerekecek”


Temassız kartların müşteri bilgisi dışında kullanımı sorun olmaya devam ediyor. Bu konuda yeni bir adım atmak isteyen BDDK, temassız ödemelerde şifre isteyecek. Yeni döneme göre yapılan işlemin hacmine bakmaksızın ilk işlemde şifre girilmesi gerekecek.

BDDK’nın yaptığı açıklama;

Müşterilerin, bilgileri dışında kart kullanımlarının engellenmesini teminen, olağanüstü hal ilan edilen iller ile sınırlı olmaksızın ülkemiz genelindeki tüm banka müşterileri için ivedilikle kartlı ödemelerde yapılacak ilk temassız işlemlerde şifre girilmesinin sağlanması, sonraki işlemler içinse mevcut uygulamaya aynen devam edilmesi uygun görülmüştür

Türkiye, cumhuriyet tarihinin en büyük felaketini yaşıyor. Temassız ödeme yöntemi, kaos ortamında kötüye kullanıma elverişli hale geliyor. BDDK, özellikle depremzede vatandaşların banka hesaplarını koruyabilmek adına bu adımı atsa da kural, ülke genelinde uygulanacak.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir