Bazı Android Uygulamalar, Kendi Kendine Çöküyor

Android Uygulamalar Kendi Kendine Çökmeye Başladı: Google’dan Açıklama Geldi

Android Uygulamalar Kendi Kendine Çökmeye Başladı: Google'dan Açıklama Geldi

Android Uygulamalar Kendi Kendine Çökmeye Başladı: Google’dan Açıklama Geldi

Android telefonların büyük bölümünü etkileyen bir sorun patlak verdi. Google’ın açıklamalarına göre “WebView” kaynaklı olan bu sorun, telefonlarda yüklü uygulamaların kendi kendine kapanmasına yol açıyor. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız, neler yapabileceğinizi anlattık.

Android kullanıcıları, geçtiğimiz saatlerde ilginç bir durumla karşı karşıya kalmaya başladılar. Tüm kullanıcıları etkilemeyen ancak pek çok kullanıcının başına gelen bu durum, telefonlardaki uygulamaların bir anda kapanmasına yol açıyordu. Üstelik sorun, belirli bir uygulama grubunu hedeflemiyordu. Yani bir bankacılık uygulaması da Google ait uygulamalar da kendi kendini durduruyordu.

Kullanıcılar, yaşadıkları problemin ne olduğunu anlayamazken, Twitter ve Reddit gibi platformlar ile Down Detector gibi siteleri ziyaret ederek, telefonlarında sorun yaşandığını bildirmeye başladılar. Bunun üzerine Google’ın durumu fark edip, çalışmalara başladığı açıkladı.
Google, sorunun WebView kaynaklı olduğunu duyurdu
Google, sorunun fark edildiğini açıkladıktan kısa bir süre sonra yeni bir açıklama yaparak, sorunun Android ekosistemindeki dahili yazılımlardan olan WebView kaynaklı olduğunu duyurdu. Sorun yaşayan kullanıcıların WebView’ın son güncellemesini kaldırabileceklerini söyleyen Google mühendisleri, düzeltmenin yapılmasının ardından yeni bir güncelleme yayınlanacağını, bu güncellemeyle sorunun ortadan kaldırılacağını açıkladılar.
En son güncellemelere sahip bir Galaxy S20+ modelinde yaptığımız kontrollerde, WebView için 23 Mart tarihinde yayınlanmış olan bir güncellemenin varlığını görüyoruz. Bu güncelleme, uygulama sürümünü “89.0.4389.105“e yükseltiyor. Güncellemeyi yükledikten sonra ise uygulamalarla ilgili hiçbir problem olmadığını tespit etmiş durumdayız. Eğer hala sorun yaşıyorsanız ve WebView sürümünüz 89.0.4389.105 değilse, uygulamanın son güncellemesini silmeyi deneyebilir ya da bu sürüm koduna ait APK dosyasını indirerek sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

kaynak: https://www.engadget.com/android-gmail-stop-running-webview-234125352.html
 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Windows’un güç profilleri arasında “En yüksek performans”, sanılanın aksine en güçlü mod değil. Bunun da üzerinde bir profil var. Evet, başlıktaki gibi “Nihai performans” profilini kullanarak sisteminizin varını yoğunu işinize, günlük kullanımınıza ya da eğlencenize aktarabilirsiniz. Bu yeni profilin özellikleri, farkları ve açıp kapatmanın yolu, bu yazıda...

Windows 10’da en yüksek güç modu: Nihai Performans!

Google, Microsoft ve daha geniş web topluluğu, geliştiricilerin tarayıcılar arasında sorunsuz çalışan web siteleri oluşturmasını kolaylaştırmak için birlikte çalışıyor. Geliştiriciler için web'deki en iyi beş tarayıcı uyumluluğu ağrı noktasını ortadan kaldırmayı amaçlayan #Compat2021 adlı bir çapraz tarayıcı çabası için bir araya geldiler.

Google ve Microsoft, tarayıcılar arasındaki uyumluluk sorunlarını gidermek için bir araya geldi