Başsavcılık, ‘Help Turkey’ Paylaşımları Hakkında Soruşturma Başlattı

Söz konusu 'HelpTurkey' etiketiyle yapılan paylaşımların 'Militer Doktrin' ve 'News Page Turkish' isimli iki Twitter hesabında paylaşıldığı, sonrasında viral olduğu belirtilen açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, geçtiğimiz günlerde sosyal medyanın bir numaralı gündem maddesi olan ‘Help Turkey‘ etiketiyle yapılan paylaşımlar hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

“28.07.2021 tarihinden bu yana bir kısım haber ve sosyal medya sitesi üzerinden yapılan paylaşımlara ilişkin olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca ilgili birimlere teknik inceleme ve araştırma yaptırılmıştır” şeklinde başlayan açıklamada Başsavcılık, “Bu inceleme ve araştırma neticesinde bazı kişi ve grupların gerçek veya bot hesaplar üzerinden organize bir şekilde halk arasında endişe, korku ve panik yaratmaya, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini aşağılamaya çalıştıkları saptanmıştır” ifadelerini kullandı.

Söz konusu bot hesaplardan bilgi kirliliğine yol açan ve gerçek dışı içeriklerin dolaşıma sokulduğu ifade edilirken “kullanıcılarının tahrik edilmesiyle kaos ortamı yaratılmaya çalışıldığı, daha önce de bu hesaplar üzerinden benzer yöntemlerle terör örgütlerinin propagandalarının yapıldığı, dezenformasyon ve yıpratma haberlerinin ön planda tutularak çoklu bir strateji belirlendiği” belirtildi.

“Suç unsuru içerdiği tespit edilen paylaşımlarla ilgili re’sen soruşturma başlatılmıştır”

Söz konusu ‘HelpTurkey‘ etiketiyle yapılan paylaşımların ‘Militer Doktrin’ ve ‘News Page Turkish’ isimli iki Twitter hesabında paylaşıldığı, sonrasında viral olduğu belirtilen açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Paylaşımların içeriklerinin tetkiki neticesinde; teknik düzlemde bir manipülasyonla birlikte asılsız iddia ve haberlerin dolaşıma sokulması gibi stratejiler izlenerek yangınla mücadele eden ilgili kamu görevlilerinin ve gönüllülerin yangının söndürülmesine yönelik çalışmalardaki moral ve motivasyonunu olumsuz yönde etkileyen, bölge halkını ümitsizliğe sevk eden, yangınla mücadelede devletin acziyet içerisinde olduğunu gösteren görsel ve yazılı içeriklerin suç oluşturduğu değerlendirilmiştir.

Bu değerlendirmenin sonucunda Türk Ceza Kanununda düzenlenen kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, Cumhurbaşkanına hakaret, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini aşağılama, halk arasında endişe, korku ve panik yaratma, toplumun belli bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa tahrik etme gibi suçların işlendiği kanaatine varılmıştır.

Bu itibarla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca suç unsuru içerdiği tespit edilen paylaşımlarla ilgili re’sen soruşturma başlatılmıştır.

Ayrıca ilgili birimlere devam eden eylemlere ilişkin sahte hesapların koordinasyonunu sağlayarak ve suç unsuru içeren paylaşımları dolaşıma sokarak suça iştirak ettiği anlaşılan gerçek kişilerin kimliklerinin belirlenmesi amacıyla gerekli teknik analizlerin yapılmasına yönelik talimatlar verilmiş olup suç işlendiğinin tespit edilmesi halinde yeni soruşturmalar açılacaktır.”

Kaynak:https://www.haberturk.com/son-dakika-haberi-helpturkey-paylasimlarina-sorusturma-3153506.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

WhatsApp tartışmalı 2021 gizlilik politikasını açıkladığından beri, kullanıcılar Facebook ile daha az uyumlu olan daha güvenli bir alternatif için çabalıyorlar. Ve bulmuş gibiydiler. Bu makale, insanların Telegram için Whatsapp'tan ayrılmasının nedenlerini tartışacak.

İnsanların Telegram için Whatsapp’tan ayrılmasının 16 nedeni

Windows Latest'ın haberine göre Microsoft bu yazıyı Haziran ayında "Şimdi Windows 11, sürüm 21H2 gönderimlerini kabul ediyoruz" başlıklı şekilde yayınlandı. Microsoft, tüm ortaklarından Windows 11 21H2 güncellemesiyle uyumlu sürücüleri "24 Eylül 2021'e kadar göndermelerini" istiyor. Tam metin şu şekilde:

Windows 11’in Çıkış Tarihi Hakkında Yeni İpuçları Ortaya Çıktı!