Balın Donması Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Balın Donması Nedir?

0

Bal, arılar tarafından meyve tomurcuklarından ve çiçeklerden alınarak yutulan nektarın invertaz enzimi sayesinde sakkarozun fruktoz ve glukoza parçalanması ayrıca ortamdaki suyun uçurulmasıyla elde edilen bir üründür. Balda bulunan polifenolik bileşikler balın antioksidan özellik kazanmasını sağlar. Bazı çalışmalara göre balın antioksidan olması zararlı oksijen radikallerini bağlayarak kanseri önlediği yönündedir. Ayrıca bal su aktivitesinin düşük olması ve şeker oranının çok yüksek olması nedeniyle antibakteriyel bir üründür.

balin-donmasi

Balın donması ya da kristalleşmesi, balda herhangi bir değer kaybettirmez. Glukozun taneler haline gelmesi bal donmasına sebep olur yani bal donması balın sahte olduğu anlamına gelmez. Balı oda sıcaklığında tutarsanız ve güneş ışığı ya da herhangi bir ısı kaynağından uzaklaştırırsanız bal donmasını engelleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap