1. Ana Sayfa
  2. Genel

Bakanlık, Tüm Özel Hastaneleri Pandemi Hastanesi İlan Etti

Bakanlık, Tüm Özel Hastaneleri Pandemi Hastanesi İlan Etti
0

Sağlık Bakanlığı, Yeni Genelgeyle Tüm Özel Hastaneleri ‘Pandemi Hastanesi’ İlan Etti

Sağlık Bakanlığı, hastanelere gönderdiği yeni genelgeyle tüm özel hastaneleri pandemi hastanesi ilan etti. Bakanlık, genelgede hastanelerin alacakları tedbirleri de açıkladı.11 Mart günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasıyla birlikte ülkemizdeki ilk koronavirüs vakası resmen doğrulanmıştı. Hükûmet ve bakanlıklar, virüsün yayılmasını engellemek için kısa sürede birçok önleme imza atarak etkiyi en aza indirmek için ellerinden geleni yaptı.

Koronavirüs, dün akşam saatlerinde Bakan Fahrettin Koca tarafından açıklanan verilere göre ülkemizde toplam 359 kişide tespit edildi. Bununla birlikte koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükseldi. Virüs, ülkemizde hızla yayılmaya devam ederken bugün bir önlem daha açıklandı.

Sağlık Bakanlığı tüm hastanelere genelge gönderdi:

Sağlık Bakanlığı, Türkiye çapında tüm hastanelere yeni tip koronavirüs (COVID-19) genelgesi göndererek alınacak tedbirleri sıraladı. Bakanlığın gönderdiği 12 maddelik genelgede hangi hastanelerin ‘pandemi hastanesi’ olarak nitelendirileceği açıklandı ve hastane yönetimlerinin alması gereken önlemler anlatıldı.Gönderilen genelgenin
1. maddesinde “Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların, COVID-19 tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf üniversitesi hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur” şeklinde bir ifade yer aldı.

Genelgenin diğer maddeleri şu şekilde oldu:

2. Bünyesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Göğüs Hastalıkları, İç Hastalıkları uzmanı hekimlerden en az ikisinin bulunduğu ve 3. seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler Pandemi Hastanesi** olarak kabul edilir. ( *Pandemi süresince Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, İç Hastalıkları veya Göğüs Hastalıkları Uzmanı başka bir hastaneden görevlendirme yolu ile karşılanabilir. **Pandemi Hastanesi: COVID-19 tanısı almış (test pozitif) vakaların tedavi sürecinin yapılmış olduğu hastane olarak tanımlanır.)
3. Hastane bünyesinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Pandemi Eylem Planı’na göre Pandemi Genel Koordinasyon Ekibi oluşturulmalıdır.
4. Pandemi hastanelerinde; pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenmeli ve bu vakalar için rezerve edilmelidir. Vaka sayısının artması durumunda diğer yoğun bakım ünitesi ve servislerin hangi sıra ile ayrılacağı belirlenmelidir. Tedavisi başlamış ve devam etmesi gereken hastaların bulunduğu; onkoloji/hematoloji ve radyasyon onkolojisi klinikleri, organ nakli klinikleri ve kemik iliği nakil merkezlerindeki yataklar mümkün olduğu kadar normal olarak kullanılmaya devam edilecektir.
5. Pandemi hastanelerinde COVID-19 tanısı almış hastalar dışındaki hastaların hangi servis ve yoğun bakımlarda izleneceği belirlenmelidir.
6. Pandemi hastanelerinin yetersiz kaldığı yerlerde 2. basamak erişkin yoğun bakım ünitesi bulunan hastaneler de pandemi hastanesi olarak hizmet verecek şekilde organize edilmelidir.
7. Pandemi hastalarına ayrılmış klinik ve yoğun bakım yataklarına gidiş güzergahı belirlenir ve bu güzergah üzerinde gerekli tedbirler alınır.
8. Pandemi hastanelerinde gerek klinik gerekse ameliyathane ve doğumhanelerde çalışacak personelin vardiyalar şeklinde isimleri ve unvanları belirlenir.
9. Pandemi hastanelerinde COVID-19 ile enfekte vakaların cerrahi müdahalelerinin yapılabileceği 1 ameliyathane odası ve kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinin olduğu hastanelerde enfekte gebelerin doğum yapabilecekleri 1 doğum odasının belirlenmesi ve rezerve olarak tutulması gerekmektedir.
10. Pandemi hastanesinin başhekimi/mesul müdürü, normal işleyişini aksatmayacak şekilde klinik yatakların, yoğun bakımların, ameliyathanenin kullanılması ve personel görevlendirmesi konusunda tam yetkilidir.
11. İl Sağlık Müdürleri tüm sağlık tesislerindeki gerekli personelin il içinde yer değişikliğini yapmakta tam yetkilidir.
12. COVID-19 tanısı konmuş hastaların müracaat ettiği pandemi hastanesi olmayan il/ilçe hastaneleri, bu hastaların sevk algoritmasında belirlenen hastaneye gerekli önlemleri alarak sevkini gerçekleştirmelidir. Hastaların sevki il içi veya il dışı 112 Komuta Kontrol Merkezleri tarafından koordine edilir.
Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni genelgeye ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
kaynak: https://www.haberturk.com/son-dakika-saglik-bakanligindan-12-maddelik-koronavirus-corona-virus-genelgesi-2619848

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap