Ayvanın faydaları saymakla bitmiyor! İşte ayvanın faydaları…
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Ayvanın faydaları saymakla bitmiyor! İşte ayvanın faydaları…

0

‘Ayvayı yemek’ deyimin sağlık alanında geçerli olmadığını belirten Diyetisyen Hande Nur Uzun, “Kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmeyen ayva, lifli yapısı ile uzun süreli bir tokluk hissi sağlar. Oldukça az kalori içeren bir meyve olmasına karşın ayva, içerdiği vitamin ve mineraller ile vücudun genel dengesini toparlar ve yağ yakımını hızlandırır. Bu nedenle özellikle hareketin daha az olduğu kış döneminde sağlıklı yaşamak ve ideal kilosunu korumak isteyenlere ayva tavsiye ederiz” açıklamasında bulundu

İnsanların güç duruma düştükleri ya da zor durumda kaldıkları anlar için kullandıkları ‘Ayvayı yemek’ deyimin sağlık alanında geçerli olmadığı belirtildi.

Özellikle kışın sağlık ve cildin güzelliğini koruması bolca ayva tüketilmesini tavsiye eden uzmanlar ayvanın birçok derde deva olduğunu belirtti.

Diyetisyen Hande Nur Uzun, “Kış mevsiminin vazgeçilmezi ayva, vitamin ve mineral deposu olmasının yanında metabolizmanın da hızlanmasını sağlıyor. Detoks etkisi oluşturan ayvanın aynı zamanda cilt, kalp ve sindirim sağlığına da önemli katkıları bulunuyor. Bu nedenle kış mevsiminin en önemli meyvesi ayvanın kış boyunca bolca tüketilmesini öneriyoruz” dedi.

“DİYET YAPANLAR İÇİN ÇOK İDEAL”

Kainattaki her meyve-sebzenin insanoğlunun vücudunun en fazla ihtiyacının olduğu dönemde olgunlaşıp hasat edildiğini belirten Diyetisyen Hande Nur Uzun, “Kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmeyen ayva, lifli yapısı ile uzun süreli bir tokluk hissi sağlar.

Oldukça az kalori içeren bir meyve olmasına karşın ayva, içerdiği vitamin ve mineraller ile vücudun genel dengesini toparlar ve yağ yakımını hızlandırır. Bu nedenle özellikle hareketin daha az olduğu kış döneminde sağlıklı yaşamak ve ideal kilosunu korumak isteyenlere ayva tavsiye ederiz” dedi.

“CİLDİ GÜZELLEŞTİRİYOR, SİNDİRİM SİSTEMİNİ RAHATLATIYOR”

Ayvanın tokluk hissi vermesinin yanında bol lifli olması nedeniyle sindirim sistemini rahatlatıp cildi güzelleştirdiğini belirten Diyetisyen Uzun, “Bağırsak hareketlerini canlandıran ayva, sindirim sistemini düzene sokar. İçerisinde yer alan bileşenlerle toksinlerin atılmasını sağlar.

Sağlıklı ve genç bir cilt için dokulara oksijen gitmesi gerekir. Ayva, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde etkili olan demir, bakır ve çinko minerallerini bol miktarda içererek kırmızı kan hücrelerin artmasını destekler.

Bu şekilde oksijen miktarını da yükseltirpotasyum içeriği ile tansiyonun dengeler. Ayvanın yaprağı, kabuğu ve çekirdekleri meyvesi kadar faydalıdır. Yaprakları ve kabuğu kurutulup çay olarak tüketilebilir. Çekirdekleri de 10 dakika kadar sıcak suda demlenerek içilebilir” diyerek kış boyunca sağlık için ayva tüketilmesini önerdi.


Kaynak:
 https://www.haberturk.com/ayvanin-faydalari-saymakla-bitmiyor-iste-ayvanin-faydalari-2275396/8

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap