Ay’da 50 kilometrelik mağara bulundu
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Ay’da 50 kilometrelik mağara bulundu

0


100 metre genişliğindeki dev derinlik, ayda üs kurma umutlarını artırdı. Japon bilim insanlarının keşfettiği mağarada su ve buz cepleri bulunabilir.

Dünya’nın uydusu Ay’ın yüzeyini ve jeolojik yapısını incelenen Japon bilim insanları, 50 kilometre uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde bir mağara keşfetti.

Ay’ın yörüngesinde dolaşan ve Japonya’ya ait olan Selene adlı uzay aracı, önce 50 metre genişliğinde ve 50 metre derinliğe inen bir mağara buldu. Bu hafta içindeyse Japon Uzay Araştırmaları Ajansı Jaxa, mağaranın radyo dalgalarıyla incelendiğini ve yüzey altındaki boşluğun 50 kilometre boyunca devam ettiğini duyurdu.

Mağaranın yapısının yeterince dayanıklı olduğu, kayaçlar içinde hapsolmuş su ve buz ceplerinin bulunabileceği de belirtildi.

Japon Ay prensesi Kaguya lakabıyla anılan uzay aracı Selene, elde ettiği bulguları Jaxa’ya gönderdi. Jaxa’daki araştırmacılar, dev mağaranın Marius Tepeleri olarak bilinen ve 3,5 milyar yıl önceki volkanik faaliyetin yol açtığı jeolojik yapıların 200 metre altında olduğunu ifade ediyor.

İlk kez gözlemlendi

Jaxa kıdemli araştırmacısı Juniçi Haruyama, düzenlediği basın toplantısında “Bu bölgede lav tünelleri olduğunu tahmin ediyorduk… Ancak bu tünellerin varlığı bugüne kadar kanıtlanamamıştı” dedi.

Haruyama’ya göre bu lav tünelleri, gelecekte kurulması planlanan kalıcı ay üsleri için en ideal noktalar. Yeraltındaki geniş çalışma alanlarında görev yapacak astronotların mikro meteorlardan ve radyoaktif kozmik ışınlardan korunabileceği ifade ediliyor.

Haruyama, “Bu tünellerin detaylı incelemesi bize aynı zamanda Ay’ın evrimi konusunda da önemli bilgiler sağlayacak” diyor.

Yeni keşiflerin kapısı açıldı

Jaxa, Ay tünellerinin gelecekte kurulabilecek üsse taşınması muhtemel ekipmanı ve astronotları aşırı sıcak ve aşırı soğuk hava değişimlerinden de koruyabileceğini söylüyor. Ay’ın yüzeyinde sıcaklık gündüzleri 107 dereceye çıkıp geceleri ise eksi 153 dereceye kadar düşebiliyor.

Haruyama, tünellerin içinin henüz incelenmediğini belirterek “Bu tünellerin incelenmesiyle yeni keşiflere ulaşabileceğimiz konusunda büyük ümitler var” diyor.

👀Kaynak: milliyet, Kaynağın kaynağı:BBC Türkçe😉 E! olacak o kadar. Büyük balık küçük balığı kovalar. Ancak, bazende küçük balık büyük balığı  kovalar. Kaynağın Kaynağı: AdnanGuney.Com 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap