Ayakkabı Numaraları Neye Göre Belirleniyor?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Ayakkabı Numaraları Neye Göre Belirleniyor?

0

  Ayakkabı Numaraları Neden cm ile Değil de Farklı Bir Ölçü Birimiyle Belirlenir?

45 cm ayağımız olmamasına rağmen 45 numara ayakkabı giyebiliyoruz. Peki buradaki “45 numara” neyi ifade ediyor hiç düşündünüz mü? Bugün sizlere ayakkabı numaralarının nasıl hesaplandığını açıklayacağız.

Hepimizin dolabında çeşit çeşit ayakkabılar var. Peki bu ayakkabıları alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Elbette bir ayakkabı alırken hangi model olduğuna, hangi malzemeden yapıldığına, rahatlığına, tasarımına ve daha pek çok parametreye bakıyoruz. Bunlar arasında kesin olarak dikkat etmemiz gereken bir şey daha var: O da ayakkabı numarası.

Bunca yıldan beri ayakkabılarımızı belirli bir numaraya göre satın aldık. Örneğin ben 45 numara ayakkabı giyiyorum. Peki ayağım 45 cm olmadığına göre buradaki “45” numarası nereden geliyor? Bugün sizlere ayakkabı ölçü sisteminin ne olduğunu ve kendi ayakkabı numaranızı nasıl hesaplayabileceğinizi açıklayacağız.

Ülkemiz ve Avrupa ülkelerinin çok büyük bir kısmı “Fransız ölçü sistemi (Paris ölçü sistemi)” isimli bir ayakkabı kalıbı ölçü biriminden yararlanıyor.

ABD, İngiltere gibi ülkelerde daha farklı ölçü birimleri olsa da bizim bugün odaklanacağımız ölçü birimi de kendi kullandığımız Fransız ölçü birimi olacak.

Fransız ölçü biriminde numaralar neye göre belirleniyor?

Tüm dünyada en çok kullanılan ayakkabı ölçü birimlerinden olan Fransız ölçü biriminde numaralar “punt” olarak belirlenir. Yani 45 numara ayakkabı giyen bir kişi aslında 45 punt ayakkabı giyer. 

16-48 punt aralığında üretilen ayakkabılardaki “punt” hangi ölçüleri ifade ediyor?

 

Fransız ölçü biriminde kullanılan “punt”, Paris puanını temsil ediyor. Bu sisteme göre 1 punt 2/3 cm’dir. 0 cm’den başlayan bu sistem 0,666 cm hesabıyla büyüyor. Yani her 1 punt 0,666 cm’ye denk geliyor. Numara aralığının küçük olması sebebiyle bu ölçü sisteminde ABD ve İngiltere’deki ölçü sistemlerinde olduğu gibi yarım numaralar bulunmaz.

Örneğin 45 numara ayakkabının uzunluğunu hesaplamak istediğinizde 45 x 2/3 cm işlemini yapmanız gerekmekte. Bu da 45 numara olan bir ayakkabının 30 cm uzunluğa sahip olacağını bize gösteriyor. 

Ayakkabı numaranızı nasıl bulabilirsiniz?

Ayakkabı numaranızı tam anlamıyla bulmak için yapmanız gerekenler aslında çok basit. Sadece bir kağıt ve kalemle bu işlemi yapabilirsiniz. Hadi gelin anlatalım.

 • Öncelikle ayağınızın altına bir kağıt koyun.
 • Sonrasında elinize aldığınız kalemle ayağınızın sınırlarını belirleyin. Bu süreçte kalemi dik bir şekilde kullanmaya özen gösterin.
 • Sonrasında bir ölçüm aracıyla ayağınızın topuktan en uzak noktasını ölçün. Bu ölçüm genel olarak topuktan ayak başparmağına kadar olacaktır. 
 • Elde ettiğiniz cm cinsinden sayıyı önce 2’ye bölün. Sonrasında elde edilen sayıyı da 3 ile çarpın. Elde ettiğiniz sayı sizin ayakkabı numaranız olacaktır.

Kaynaklar: SizecharterToday I Found OutDergipark

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir