Avrupa Uzay Ajansı’ndan ilginç uygulama: Android telefonlar kullanılarak hava tahmini!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Avrupa Uzay Ajansı’ndan ilginç uygulama: Android telefonlar kullanılarak hava tahmini!

0

 

Avrupa Uzay Ajansı, hava tahminlerinin doğruluk payını arttıracak yeni bir uygulamayı Android telefonlar için tanıttı.


Avrupa Uzay Ajansı’ndaki araştırmacılar hava durumlarındaki tahminlerin doğruluk payını arttırmak için çalışmalarına devam ediyor. Araştırmacılar, Uydu verileri toplayıp detaylandıran bir uygulama yarattı. Uygulama şimdilik sadece Android kullanıcılarına özel hizmet veriyor.


Camaliot, uydu navigasyonunu destekleyen Android 7.0 ve sonraki sürümlerde çalışıyor

Avrupa Uzay Ajansı tarafından finanse edilen e ilk proje olma özelliğini taşıyan Camaliot, dünyanın dört bir yanındaki akıllı telefonların GPS alıcısını kullanarak hava durumu tahminleri daha da iyileştiriyor. Ardından tahminler ve GPS verileriyle ortak bir sonuca varıp kullanıcıya sunuyor.

Camaliot uygulaması, uydu navigasyonunu destekleyen Android 7.0 ve üzeri sürümleri destekleyen Android cihazlarda kullanılabiliyor. Bir bakıma araştırmacılar, atmosfer hakkında daha fazla bilgi almak için uydu sinyallerini kullanabilme yoluna gidiyor.

Olayın temelini anlatmak gerekirse bir uydu sinyali, hava yoluyla akıllı telefona giderken atmosferdeki su buharı miktarı gibi engellere uğruyor. Avrupa Uzay Ajansı’ndaki araştırmacılarla beraber bu engelleri analiz eden bir algoritma geliştirildi. Böylece eldeki verilerle birlikte geliştirilmiş hava tahminleri ortaya çıkıyor.

Bu çalışma, makine öğrenimi ile hava tahmini yapmanın en önemli adımı olarak görülüyor. Camaliot, birkaç farklı uydu takımyıldızından bilgi toplayacak. Bunlar arasında ABD Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS), Rusya’nın GLONASS’ı ve Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri (GNSS) bulunuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir