Avrupa Birliği, 2030 Yılına Kadar Karbon Emisyonlarını Azaltacak Anlaşmayı İmzaladı
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Avrupa Birliği, 2030 Yılına Kadar Karbon Emisyonlarını Azaltacak Anlaşmayı İmzaladı

0

Avrupa Birliği, Avrupa’daki şirketleri karbon emisyonu gerçekleştirmeden üretim yapmaya teşvik edecek yeni anlaşmayı imzaladı.

Gezegenimiz Dünya’nın son yıllardaki en çok sıkıntı çektiği konu, şüphesiz ki iklim krizi. Bunun birçok sebebi mevcut tabii ki ancak en büyük sebeplerinden biri, karbon emisyonu. Bu durum, biz insanoğlunun dünyaya zarar verme metotlarından sadece biri.

Avrupa Birliği, bu duruma artık bir dur demek adına yeni bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, emisyon kesintilerini hızlandırmayı, endüstrilere verilen ücretsiz ödenekleri aşamalı olarak kaldırmayı ve inşaat ve karayolu taşımacılığı sektörlerinden kaynaklanan yakıt emisyonlarını kesmeyi hedefliyor.

2030 yılına kadar karbon emisyonu minimuma indirgenmek isteniyor

Bir Avrupa Parlamentosu üyesinin açıklamasına göre Avrupa Birliği, karbon emisyonunu kesintiye uğratacak ve 2030 yılına kadar minimuma indirgeyecek anlaşmayı imzaladı. AB Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) olarak adlandırılan anlaşma, elektrik üreticilerinin ve çelik ve çimento gibi yüksek enerji talebi olan endüstrilerin, “kirleten öder” ilkesi kapsamında karbon emisyonlarını karşılamak için “ücretsiz ödenek” satın almalarına izin veriyor.

Anlaşmada konan kotalar, Avrupa Birliği’nin karbon nötrlüğüne ulaşma nihai amacının bir parçası olarak, daha az emisyon yaymaya ve daha yeşil teknolojilere yatırım yapmaya teşvik etmek için zaman içinde azaltılacak şekilde tasarlandı.

Anlaşma ayrıca ücretsiz ödeneklerin aşamalı olarak kaldırılmasına yönelik takvimi hızlandırmayı amaçlıyor. Her şey plana göre giderse 2030’a kadar aşamalı olarak ödeneklerin %48,5’i, 2034’e kadar ise tamamen kaldırılacak.

Kaynak: https://www.france24.com/en/europe/20221218-eu-strikes-key-deal-on-carbon-trading-to-slash-emissions-by-2030

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir