“Asya Kaplan Sivrisineği” için uzmanlar uyardılar
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

“Asya Kaplan Sivrisineği” için uzmanlar uyardılar

0

Uzmanlar şimdiden Türkiye’nin birçok yerinde görülen Asya Kaplan Sivrisineği türüne karşı uyarılarda bulundu. Bu sineklerin artışı ilerleyen günlerde halk sağlığını tehdit edebilir.

Uzmanlara göre yakın zamanda İstanbul’un farklı yerlerinde görülen Asya Kaplan Sivrisineği, ilerleyen günlerde ciddi bir tehdit haline gelebilir. Uzmanlar bu sineğin daha çok yağışlı iklimlerde tehdit oluşturabileceğini ve bu açıdan Karadeniz Bölgesi’nde bu sineğe dikkat etmek gerektiğini söylüyorlar.

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Kovancı ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Fatih Dikmen, bu sineğin ilk olarak 2011 yılında Edirne‘nin İpsala ve Keşan ilçelerinde görüldüğünü söylüyor. Dahası dikkat edilmezse bu sineğin insan sağlığına zarar verebileceğini de ekliyorlar.
İlginizi Çekebilir.
Kovancı, ilk defa 1894 yılında İngiliz-Avustralyalı entomolog Frederick Askew Skuse tarafından Hindistan‘ın kaplanları ile ünlü Bengal bölgesinde tespit edilen bu sineğin, esasen Güneydoğu Asya’nın tropikal ve subtropikal bölgelerine özgü bir tür olduğunu söylüyor.

Edirne‘den önce Yunanistan‘da görülmüş olan Asya Kaplan Sivrisineği’nin, oraya da Yunanistan’dan geçtiği düşünülüyor. Öte yandan sinek daha şimdiden Artvin, Bursa, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Giresun, Ordu, Rize, Sakarya, Tekirdağ ve Trabzon‘da görüldü bile. Prof. Dr. Kovancı bu sineklerin kan emme yoluyla Dang ateşi virüsü, Batı Nil Virüsü, sarı humma virüsü, Zika virüsü ve Chikungunya virüsü gibi viral hastalıkları insanlara bulaştırmalarının yanında, Dirofilaria immitis gibi bazı filarya türündeki nematod parazitlerin insanlara bulaşmasına da sebep olabileceğini söylüyor.

Kovancı küresel ısınma kapsamında yağışların ve sellerin arttığı Karadeniz Bölgesi’nde bu sinek türü için ayrıca dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Bu anlamda Prof. Dr. Kovancı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimlerince ülke çapında Asya Kaplan Sivrisineği ile Mücadele Eylem Planı hazırlanması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak:https://www.ntv.com.tr/turkiye/karadeniz-icin-asya-kaplan-sivrisinegi-uyarisi,uZM7MI2DmU6wcB1if_Hmsw?utm_campaign=adnanguney&utm_medium=referral&utm_source=adnanguney.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap