Aşı Olup Koronavirüse Yakalananlarda En Çok Görülen Semptomlar
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Aşı Olup Koronavirüse Yakalananlarda En Çok Görülen Semptomlar

0

İngiltere’de King’s College London gibi 15 farklı köklü kurumdan bilim insanları, COVID-19 hastalığında en yaygın görülen semptomları listeledi. 

 
Zoe COVID Symptom Study adı verilen bu çalışma sayesinde iki ve tek doz aşı olanların ve hiç aşı olmayanların COVID-19 virüsüne karşı gösterdiği en yaygın semptomları ortaya koydu.COVID-19 salgınının başlangıcından beri Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından yetkilileri, COVID-19 virüsünün semptomlarını neteştirmeye çalışıyor. 2020’nin başlarında boy gösteren bu salgın için şu ana dek en sık görülen semptomların arasında öksürük, halsizlik ve yüksek ateş bulunuyor.

Bildiğiniz üzere aşı belirli aralıklarla mutasyona uğruyor ve bu da insan vücudunda yarattığı semptomlarda değişlik yaşanmasına sebep olabiliyor İngiltere’de bulunan bilim insanları tarafından yürütülen ve COVID-19 semptomları hakkında detaylı bilgi sunan Zoe COVID Symptom Study adında bir çalışma, hiç aşı olmamış, tek doz ve çift doz aşı olan kişilerin COVID-19 virüsüne yakalandığı zaman gösterdiği semptomları listeledi.

Tek doz COVID-19 aşısı olanların gösterdiği semptomlar:

İki doz aşı olanların gösterdiği semptomlar da tek doz aşı olanlara göre pek farklılık göstermiyor aslında. Araştırmaya göre iki doz aşı olanların gösterdiği en yaygın semptomların arasında baş ağrısı, burun akıntısı, hapşırık, boğaz ağrısı ve koku kaybı bulunuyor.

Hiç aşı olmayan insanların gösterdiği COVID-19 semptomları:

Zoe COVID Symptom, son olarak bugüne kadar hiç aşı olmayan kişilerin gösterdiği semptomları sıraladı. Buna göre aşı olmayan insanlarda yine en sık baş ağrısı görülürken, baş ağrısını sırasıyla boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş ve kronik öksürük takip ettiği ortaya konuldu.

 
Kaynak:https://www.cnbc.com/2021/07/08/coronavirus-these-are-some-of-the-new-top-5-covid-symptoms.html.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap