1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Araştırmacılar insan ömrünün üst limitini hesapladı

Araştırmacılar insan ömrünün üst limitini hesapladı
+ - 0

Son yapılan bir çalışmada araştırmacılar insan vücudunun üst sınırının 150 yıl civarında olduğunu tespit etti. Görünen o ki bedenlerimizin ne olursa olsun bir son kullanma tarihi var.

Singapur’daki biyoteknoloji üzerine çalışan Gero ismindeki şirketle New York’ta bulunan Roswell Park Kapsamlı Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre en iyi bakımda insan vücudunun ömrü için üst limit 120-150 yıl arası. Bu da yaşamış en yaşlı insan olan Jeanne Calment‘i 122 yıl yaşayabilmiş olmasını doğruluyor.

 

Çalışma “Kan belirteçlerinin uzunlamasına analizi, ilerleyici esneklik kaybını ortaya koyuyor ve insan ömrünün sınırını tahmin ediyor” başlığını taşıyor. Araştırmada, insan vücudundaki direnç kaybının kronik hastalıklarla ilişkili olduğu ve bu ilişkinin diğer tüm ölüm nedenlerinin riskini arttırdığı saptandı.

Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmada, 40 yaşındaki bir yetişkin için iyileşme süresi iki hafta iken, 80 yaşındaki bir yetişkin için bu sürenin altı haftaya çıktığı belirtildi. İyileşme sürecinin artması ve hatta belli bir yaştan sonra iyileşemez olması vücudun, hayatta kalma süresini azaltıyor. Harvard Tıp Okulu‘ndaki genetik profesörü olan David Sinclair de benzer şekilde iyileşme ile yaşlanma arasındaki ilişkinin yaşam süresi açısından kilit bir role sahip olduğunu söylüyor. Bilim kurgu filmlerinden de hatırladığımız ölümsüzlük için “hücrelerin kendini yenilemesi” meselesi tam da böyle bir mantık üzerine kuruludur zaten.

Kaynak : https://gadgets.ndtv.com/science/news/how-long-can-a-human-live-this-study-answers-the-question-2450403?utm_campaign=adnanguney&utm_medium=referral&utm_source=adnanguney
 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap