Araştırmacılar ChatGPT’nin “ilacını” buldu: DetectGPT, ChatGPT’nin kabusu olacak!
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Araştırmacılar ChatGPT’nin “ilacını” buldu: DetectGPT, ChatGPT’nin kabusu olacak!

0

Stanford araştırmacıları, ChatGPT tarafından üretilen metinlere karşı mücadele etmelerine yardımcı olacak yeni DetectGPT aracını tanıttı. Bu araca “anti-ChatGPT” demek de mümkün…

ChatGPT gibi büyük dil modellerinin (LLM’ler) kullanımı hızla artıyor. Bunun nedeni de işlerini çok iyi yapıyor olmaları. Aslında, o kadar iyi ki, üniversite dersleri için açık ve ikna edici makaleler bile oluşturabiliyor. Bu nedenle artık, makine tarafından oluşturulan metinleri algılayan sistemlere ihtiyaç duyuluyor.

Kısa bir süre önce Stanford’daki bir grup araştırmacı DetectGPT adında yeni bir yöntem önerdi ve bu yöntemin yükseköğretimde üretilen metinlerle mücadelede kullanılacak ilk araçlardan biri olmasını hedefliyor. Yöntem, LLM’ler tarafından üretilen metinlerin tipik olarak modelin olasılık fonksiyonunun negatif eğrilik bölgelerinin belirli bölgeleri etrafında dolaştığı fikrine dayanıyor. Bu içgörü sayesinde ekip, metnin makine tarafından üretilip üretilmediğini değerlendirmek için bir yapay zekayı eğitmeye veya metni karşılaştırmak için büyük veri kümeleri toplamaya dayanmayan yeni bir yöntem geliştirdi.

“Sıfır atış” olarak adlandırılan bu yöntem, DetectGPT’nin makine tarafından yazılmış metni, onu üretmek için kullanılan yapay zeka hakkında herhangi bir bilgi olmadan tespit etmesini sağlıyor. Eğitim ‘sınıflandırıcıları’ ve gerçek ve üretilmiş pasajlardan oluşan veri kümeleri gerektiren diğer yöntemlerin tam aksine çalışıyor.

Ekip DetectGPT sistemini bir dizi sahte haber makalesinde kullandı ve sistem sahteleri ayıklamak açısından diğer tanımlama yöntemlerinden çok daha iyi bir iş çıkardı. DetectGPT makineler tarafından üretilmiş olan metinleri en iyi tespit edecek sistem olabilir.

Özetle, DetectGPT, LLM’ler tarafından oluşturulan metni tespit etmek için yeni bir yöntem. Herhangi bir ek veri veya eğitim gerektirmiyor, bu da onu makine tarafından oluşturulan metni tanımlamak için verimli ve etkili bir araç haline getiriyor. LLM’lerin kullanımı artmaya devam ettikçe, makine tarafından oluşturulan metinleri tespit etmek için ilgili sistemlerin önemi giderek daha kritik hale gelecek gibi görünüyor.

DetectGPT, birçok alanda önemli bir etkiye sahip olabilecek umut verici bir yaklaşım ve daha da geliştirilmesi birçok alan için faydalı olabilir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir