Arama Motorunda Google Mayıs 2021’de Büyük Değişiklik Yapacağını Duyurdu
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Arama Motorunda Google Mayıs 2021’de Büyük Değişiklik Yapacağını Duyurdu

0

Google Arama’ya sayfa deneyimini getirme zamanı. Google yalnızca kullanıcı aramalarına alakalı ve kaliteli içerik getirmekten memnun değildir, aynı zamanda bunları sunan sayfaların güvenliğini de hesaplamaktadır ve bunlara deneyim sinyalleri adı verilen diğer özelliklerin de yakında ekleneceğini geçen Mayıs ayı sonunda duyurdular. 

Bu bağlamda Google, gelecek yılın Mayıs ayını (2021) deneyim sayfası sıralama sonuçlarının sinyallerini hesaba katmaya başlayacak şekilde belirledi ve bu, yeni sinyaller sayfası deneyiminin Çekirdek Web Mobil uyumluluk, güvenli gezinme ve daha fazlası gibi mevcut arama sinyalleriyle ilgili hayati bilgiler.

Google, AMP olmayan içeriğin Arama’daki mobil En Çok Okunan Haberler özelliğinde görünmeye uygun hale gelme değişikliği de Mayıs 2021‘de kullanıma sunulacak.

Google Haberler içerik politikalarına uyan tüm sayfalar uygun olacak ve harika sayfa deneyimi olan sayfalara öncelik verilecek. Sonuçları sıralarken AMP veya başka bir web teknolojisi kullanılarak uygulanmış olsun.Yukarıda açıklanan zamanlama güncellemelerine ek olarak, arama sonuçlarında harika sayfa deneyimine sahip sayfaları vurgulayan görsel bir göstergeyi test etmeyi planlıyor.
Google Arama’da Harika Deneyimleri Vurgulamanın Yeni Bir Yolu

Bir web sayfasının deneyiminin kalitesi hakkında bilgi sağlamanın, kullanıcıların ziyaret etmek istedikleri arama sonucunu seçmelerine yardımcı olabileceğine inanıyor. Sonuçlarda, snippet veya resim önizlemesi, kullanıcıların bir sayfanın hangi bilgileri sağlayabileceğini bilmeleri için konuya ilişkin bağlam sağlamaya yardımcı olur.

 
Sonuçlar üzerindeki görsel göstergeler aynısını yapmanın başka bir yoludur ve tüm sayfa deneyimi kriterlerini karşılayan sayfaları tanımlayan bir tane üzerinde çalışıyor ve yakında test etmeyi planlıyor. Test başarılı olursa Mayıs 2021‘de başlayacak ve önümüzdeki aylarda bunun ilerleyişi hakkında daha fazla ayrıntı paylaşacağını söylüyor.

Yayıncıların Sayfa Deneyimini İyileştirmek İçin İhtiyaç Duydukları Araçlar

Bu değişikliklere hazırlanmak için, yayıncıların sayfa deneyimlerini iyileştirmeye başlamak için kullanabilecekleri çeşitli araçlar yayınladık. İlk adım, iyileştirme için nerede yer olduğunu görmek için sayfalarınızda site genelinde bir denetim yapmaktır. Search Console‘un Temel Web Vitals raporu , size sitenizin nasıl gittiğine dair bir genel bakış ve sorunlara derinlemesine bakış sağlar. Fırsatları belirledikten sonra, Page Speed ​​Insights ve Lighthouse , ortaya çıkardığınız sorunları gidermede size yardımcı olabilir. Başlamak için ihtiyacınız olan tüm araçların bir listesi için web.dev/vitals-tools adresine gidin.

 

Ek olarak, AMP, harika sayfa deneyimi sonuçları elde etmek isteyen yayıncılar için en kolay ve uygun maliyetli yollardan biridir . AMP ekibinin yaptığı analize göre, AMP sayfalarının çoğu harika sayfa deneyimleri elde ediyor. Bir AMP yayıncısıysanız, geliştiricilere eyleme geçirilebilir öneriler sağlayan bir teşhis aracı olan ve kısa süre önce kullanıma sunulan AMP Sayfa Deneyimi Kılavuzu’na göz atın.

Google Arama’da AMP içeriğini desteklemeye devam ediyoruz. İçeriğinizin bir AMP sürümünü yayınlarsanız, Google Arama, bugün olduğu gibi kullanıcılara sunumu optimize etmeye yardımcı olmak için önbellek için optimize edilmiş bu AMP sürümüne bağlanacaktır.
Sonuç

Google Arama’da misyonumuz, kullanıcıların web’deki en alakalı ve kaliteli siteleri bulmalarına yardımcı olmaktır.

 
Bu güncellemelerin amacı, en iyi deneyimleri vurgulamak ve kullanıcıların aradıkları bilgileri bulabilmesini sağlamaktır. 
 
Çalışmalarımız devam ediyor, bu nedenle ileriye dönük olarak daha fazla sayfa deneyimi sinyalini dahil etmeyi ve bunları yıllık olarak güncellemeyi planlıyoruz. Sağladığımız araçların ve kaynakların harika web siteleri oluşturmanızı ve böylece kullanıcıların seveceği bir web ekosistemi oluşturmanızı kolaylaştıracağını umuyoruz. Şeklinde duyurusunu tamamlıyor.
 
Google, AMP olmayan içeriğin Arama'daki mobil En Çok Okunan Haberler özelliğinde görünmeye uygun hale gelme değişikliği de Mayıs 2021de sunacak

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap