1. Ana Sayfa
  2. Genel

Apple’da önemli kayıp: İşlemci tasarım mühendisini Microsoft’a kaptırdı

Apple’da önemli kayıp: İşlemci tasarım mühendisini Microsoft’a kaptırdı
0

Apple, işlemci tasarımı üzerinde çalışan son derece önemli bir mühendisini daha kaybetti. AMD, Intel ve ARM gibi önemli şirketlerde de çalışmış Mike Filippo, yazılım devi Microsoft’a transfer oldu.

Microsoft, Apple’ın deneyimli yarı iletken tasarımcısı Mike Filippo‘yu bünyesine kattı. Yazılım devi kendi sunucu işlemcilerini geliştirme çalışmalarına hız kazandırıyor. Mike Filippo, Rani Borkar yönetimindeki Azure ekibine dahil olarak veri merkezi uygulamaları için işlemci tasarlayacak. Microsoft şu anda Azure sunucularında Intel ve AMD‘nin işlemcilerini kullanıyor.

Konuyla ilgili yorum yapan bir Microsoft sözcüsü Filippo’nun şirkete katıldığını doğruladı, ancak mühendisin transferine ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Filippo, 2019’dan beri Apple’da çalışıyordu. Daha öncesinde ise AMD (8 yıl), Intel (5 yıl) ve ARM (10 yıl) gibi önemli teknoloji şirketlerinde görev yaptı.

Jeff Wilcox da ayrılmıştı

Deneyimli mühendis ARM işlemcili akıllı telefonlarda kullanılan temel teknolojilerin birçoğuna imza attı. Kendisi Cortex-A76, Cortex-A72 ve Cortex-A57 mimarilerinin tasarımından sorumluydu. Yani neredeyse tüm Apple cihazlarda kullanılan ARM tabanlı işlemcilerin tasarımına belirleyici bir katkı sağladı.

Apple’ın işlemci biriminde yaprak dökümü sürüyor. Apple Silicon işlemcilerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan Jeff Wilcox kısa bir süre önce Cupertinolu şirketten ayrılarak Intel’e geçmişti. Wilcox, işlemci devinde Tasarım Mühendisliği Grubu CTO’su olarak görev yapacağını açıkladı.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap