1. Anasayfa
 2. Android

Apple ve Samsung tarafından kullanılan yeni nesil ekran teknolojisi Cam telefonlar Oldukça havalı

Apple ve Samsung tarafından kullanılan yeni nesil ekran teknolojisi Cam telefonlar Oldukça havalı
0

Yeni nesil ekran teknolojisi Yarı saydam Cam telefonlar  için hazır mısınız?
Ahşap ya da yılan derisi görünümlü bu yeni nesil Gorilla Glass adlı Gorilla Glass 6’nın vaadi olan telefonlar Apple ve Samsung tarafından kullanılan yeni nesil ekran teknolojisi, çizilmeye ve darbelere karşı dayanıklılıktaki alışıldık testler ile geliyor, ancak belki de daha heyecan verici olan şey, camın gerçek cam gibi görünüp kendini hissettirmeden kendi için de tasarlanabilmesi.

Şirketin çarşamba günü yaptığı basın toplantısında, camına gerçekçi dokular ekleyen yeni tasarımları gösterildi.

Buna “Canlı” Gorilla Glass deniyor ve telefon üreticilerinin doğrudan üzerine yüksek çözünürlüklü görüntüler basabileceği vaadiyle 2016 yılında tanıtıldı. Ancak en son prototipleri konsepti bir üst seviyeye taşıyor.

Bu teknik, baskılı görüntüleri tahta, kaya, cilalı mermer ve hatta yılan derisi gibi farklı dokuların hislerini taklit etmek için tasarlanmış, kazınmış camla birleştirir. Sonuç, cam gibi bir şey görmeyen veya hissetmeyen cam.

“Resim arka tarafta, doku ön tarafta, siz ikisini birleştiriyorsunuz ve endüstriyel tasarımcıların düşündüklerini aniden değiştirmiş oluyorsunuz. Sunnyvale  Corning’in Gorilla Glass için inovasyon direktörü Telefonum nasıl görünecek diye soruyor. Bu sorgunun karşılığı görüntüler;

Mermer gibi hissediliyor, ama cam.                            Ahşap değil cam.

Gerçekten de, örnek tasarımlar gerçek dokular gibi hissettikleri gerçekten dikkat çekiyor.”Ağaç”, ahşap gibi hissetti. Yılan derisi, gerçek ölçeklere sahipmiş gibi geldi.Sadece dokular değil. Üreticiler telefonun iç kısımlarını göstermek istemeleri durumunda yarı saydam bir cam ile deney yapılıyor. Bu deneyde düz baskılı görüntü tasarımlarına ek olarak yansıtıcı renkler ve degradeler de var.Farklı renk gradyanlarda Gorilla Glass. GÖRÜNTÜ: KARİSSA BELL / MASHABLE

Gorilla Glass 6 da şirketin en sert camı. Yeni camlar, ortalama “pürüzlü yüzeyler” üzerine 15 damla dayanabileceğini söyleyen şirkete göre, yeni ekranlar daha önceki nesillere göre daha fazla düşmeye karşı daha dayanıklı olmalıdır.

Corning, hangi üreticilerin en son vitrini kullanmaya devam edeceğini teyit etmese de, şirketin kullanacağı ilk telefonların bu yıl piyasaya çıkacağını onayladı.

Renkli cam gelince, Corning şimdi telefon üreticileri için hazır olduğunu söylüyor; ama büyük soru, teknolojiyi benimseyip benimseyecekleri. Şirket, ilk Vibrant Glass teknolojisini 2016 yılında piyasaya sürdü ve birkaç dizüstü bilgisayar tasarımında kullanılmış olmasına rağmen, tüketici telefonlarında henüz görmedik.

Kaynak:https://mashable.com/2018/01/26/science-behind-microblading/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.