1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Apple iOS 10 Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Apple iOS 10 Özellikleri ve Çıkış Tarihi
1
+ - 0

Apple‘ın yeni iOS sürümü olması beklenilen iOS 10 sürümü  bu sene çıkacak. Peki iOS 10 ne zaman çıkacak? 13-17 Haziran tarihleri arasında WWDC (WorldWide Developers Conference) etkinliğini düzenleyecek ve burada yeni teknolojilerinin duyurusunu yapacak. Etkinlikte herhangi bir cihazın tanıtılması beklenmiyor ancak iOS 10 ve Mac OS işletim sistemlerinin yeni sürümleri tanıtılacak.  Moscone Center tarafından açıklanan Mayıs ve Haziran aylarındaki etkinlik programına bakıldığında analistler en uygun tarihlerin 13-17 Haziran olduğu bilgisini de teyit ediyorlar . Ayrıca iOS 10‘un, Temmuz ayında geliştiriciler için erişilebilir olacağı da yine gelen tahminler arasında kendine yer buluyor. iOS 10‘un yanı sıra Mac kullanıcıları için OS X 10.12 sürümünü de tanıtması da bekleniyor. Bakalım iOS 10 ve OS x 10.12‘nin çıkış tarihleri ile ilgili gelen tahminler ne kadar doğru çıkacak? Hep birlikte WWDC 2016 etkinliğinin resmi olarak gerçekleştirileceği tarihlerin yayınlanmasını olası.

ios10

Apple cihazlar ön yüklü olarak bazı uygulamalar ile geliyor. Bu uygulamaların bazılarını hiç kullanmasak bile ekranda görünüyordu ve ek olarak bu uygulamaları kaldıramıyorduk. iOS 10 ile birlikte artık bu alan israfı uygulamalar ”gizlenebilecek”. Yani yine silemeyeceğiz ancak gözümüzün önünde de durmayacaklar. Belkide ilerleyen Beta dışı sürümlerde bu uygulamaları silip yok etmemize olanak tanınacak.

ios10-music-

Apple Müzik ve Diğer Uygulamalarda Yenilikler

AppStore Mağazasını aramalar kısmında çok daha iyi yerlere getirecek olan Apple, mağazasında bazı uygulamaları öne çıkaracak. Sistem Facebook’ta gönderiyi öne çıkarma işlemine çok benzeyecek. Bununla birlikte Apple Müzik‘de yenilenmiş arayüze kavuşacak.

ios10-siri

Siri Gelişiyor

iOS 10 ile birlikte üçüncü parti uygulamaların erişimine açılabilir. Eğer böyle bir yeniliğe imza atılırsa bir çok uyumlu uygulamayı sesimiz ile kontrol edebiliriz. Ayrıca iOS 10 sürümü ile Siri farklı yeteneklere de sahip olabilir ki bunlardan bir tanesi de sesli e-posta hizmeti olacak. Şimdilik iPhone 6s / 6s Plus kullanıcıları için geçerli olsa da, gelecek tüm iPhone’larda 3D Touchbulunacak. iPhone’da standart hale gelen bu teknolojinin artık daha işlevsel kullanılması gerekiyor. Başlangıçta birkaç uygulamayla sınırlı olan 3D Touch özelliği iOS 10 ile birlikte daha fazla uygulamaya yayılabilir.

iOS 10 ile Dark Mode

iPhoneları hep beyaz temada kullandık. Ancak iOS 10 güncellemesi ile karanlığı sevenler için Dark Mode kullanılabilir olacak. Böylece isteyen kullanıcılar iPhone’larını beyaz isteyenler ise Siyah temalarla kullanabilecekler. Bunun aslında gece ve karanlıkta iPhone kullanımına büyük katkı sağlayacağını da söylemekte fayda var.

Kişiselleştirilebilir Kontrol Merkezi

iOS 10 ile birlikte artık Kontrol Merkezi’ni kişiselleştirebileceğiz. Böylece bugüne kadar sabit ikonlarla kullandığımız Kontrol Merkezi’ne istersek mesajlar uygulamasını kısayolunu ekleyebilir ya da Hücresel Veri’yi kapatıp açma butonu ekleyebileceğiz. Böylece kontrol merkezi çok daha işlevsel bir hal alacaktır.

iOS 10 Güncellemesi Alacak Modeller

iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5S, iPhone 5, iPhone 5C, iPhone SE,  iPad Pro 9.7, iPad Pro 12.9, iPad Air 2, iPad Air, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2 ve belki iPad mini.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yorum Yap