Anne Sütü ile Beslenmenin Kritik Etkisini Gösteren Araştırma: Astımdan Alerjilere Pek Çok Hastalığı Etkiliyor
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Anne Sütü ile Beslenmenin Kritik Etkisini Gösteren Araştırma: Astımdan Alerjilere Pek Çok Hastalığı Etkiliyor

0

 Bebeklerin özellikle ilk 90 gün yalnızca anne sütü ile beslenmesinin önemi üzerine yürütülen bu araştırmaya göre bebeklik döneminde yaşanan pek çok hastalık ile anne sütü ile beslenme arasında kritik bir bağlantı var.

Anne sütü ile beslenmenin bebeklerin gelişimi üzerinde etkileri yıllardır konuşulan ve araştırılan konulardan biri. Yeni bir araştırma ise gelişimden ziyade bebek hastalıkları üzerine odaklanıyor.

İrlanda’da yürütülen ve 90 gün boyunca yalnızca anne sütü ile beslenen ve anne sütü ile beslenmemiş bebeklerin incelendiği araştırma, hastaneye yatma oranlarından türlü hastalıklara pek çok durumun anne sütü ile beslenme ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde hastaneye yatma oranı daha düşük; astım, egzama, soğuk algınlığı, alerji gibi sağlık sorunları çok daha az görülüyor

11.000’den fazla bebekten oluşan temsili bir örneklemin ”Growing Up in Ireland (GUI)” anketinin ilk dalgasından alınan verilerin incelendiği ve karşılaştırıldığı çalışmaya göre en az 90 gün boyunca anne sütü ile beslenen bebekler, mama ile beslenen bebeklere kıyasla çok daha az hasta oluyor. Bu bebeklerde hastaneye yatma ve hastanede geçirilen gece sayısı oldukça az.

Ayrıca bebeklerde ve çocuklukta gelişen astım gibi solunum yolu hastalıkları, alerjiler, enfeksiyon kaynaklı hastalıklar ve egzama gibi cilt hastalıkları da anne sütü ile bağlantılı görünüyor. Çalışma, anne sütü ile beslenen bebeklerde bu hastalıkların görülme sıklığının da mama ile beslenen bebeklere kıyasla oldukça düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Anne sütü ile besleme bebek ve çocuk hastalıkları ile ölümleri üzerinde de etkili. Bu sebeple sağlıklı bir bebeklik ve çocukluk için pek çok araştırma ısrarla en az 90 gün yalnızca anne sütü ile beslenmeyi öneriyor.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir