Android’iniz artık daha da güvenli ve diğer 5 yeni özellik
  1. Ana Sayfa
  2. Android

Android’iniz artık daha da güvenli ve diğer 5 yeni özellik

0

Çok uzun zaman önce, Android kullanıcılarını Emoji mutfağı ve otomatik sesli kitaplar gibi özelliklerle tanıştırmadık. Ancak meşgul olmayı seviyoruz, bu yüzden bugün Android telefonlarını herkes için daha güvenli ve kullanışlı hale getirecek en son altı Google güncellemesini vurgulıyoruz.

1. Android’de şifre kontrolü ile hesaplarınızı güvende tutun

Şifre kontrolü bildirim ekranı

Android‘de, şifreleri Google hesabınıza kaydedebilir, böylece Otomatik Doldurma ile uygulamalarınıza ve hizmetlerinize daha hızlı ve daha kolay giriş yapabilirsiniz.

 
 
Google, Giriş kimlik bilgileriniz davetsiz misafirlere karşı ilk savunma hatlarınızdan biridir, bu nedenle Android 9 ve üstü çalıştıran cihazlara şifre kontrolünü entegre ettik. Bu özellik, kullandığınız şifrenin daha önce açık olup olmadığını ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini bilmenizi sağlar.

Artık, Google ile otomatik doldurmayı kullanarak telefonunuzdaki bir uygulamaya bir şifre girdiğinizde, bu kimlik bilgilerini bilinen tehlikeye atılmış şifrelerin bir listesine karşı kontrol edeceğiz-yani, potansiyel olarak çalınmış ve web’de yayınlanmış olan şifreler. Kimlik bilgilerinizi bu listeyi daha gelirse, sizi uyarmak ve parolanızı kontrol etmenizi Rehber ve değiştiririz.

Güvenli olmayan şifreleri değiştirme hakkında destek sayfamızdan daha fazla bilgi edinin. Ve bu ürünün bu blog yazısında nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz .
Uygulama indirmekten web’e göz atmaya ve verilerinizi nerede ve ne zaman paylaştığınızı seçmeye kadar Android’de her ayrıntıda savunma oluşturma konusunda tutkuluyuz. Android’in sizi nasıl güvende tuttuğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

2. Şimdi bir metin yazmak ve daha sonra göndermek için mesaj gönderme zamanlamasını kullanın

Seçtiğiniz tarih ve saatte bir metin göndermeyi nasıl planlayacağınızı öğrenmek için yukarıdaki resme tıklayın

Dünya çapında yarım milyardan fazla insan, her ay aile, arkadaşlar ve diğer insanlarla sorunsuz ve güvenli bir şekilde iletişim kurmak için mesajlar kullanıyor. İletişim şeklinizi geliştirmeye devam etmek ve iletişimde kalmanıza yardımcı olmak için, Android 7 ve daha yeni sürümleri çalıştıran telefonlar için mesaj gönderme programını yayınlamaya başlıyoruz.

Başka bir zaman diliminde veya farklı bir programda sevdiklerinize sahip olmak bazen uygun bir zamanda bir metin göndermeyi zorlaştırabilir. Schedule send ile, sizin için uygun olduğunda önceden bir mesaj oluşturabilir ve doğru zamanda göndermeyi planlayabilirsiniz. Mesajınızı normalde yaptığınız gibi yazın, ardından Mesajınızı teslim etmek için bir tarih ve saat seçmek için Gönder düğmesini basılı tutun. Mesajları indir ya da güncellemek için en son sürümü için programınıza yeni bir mesaj daha geldi.

3. TalkBack ile ekranınıza bakmaya gerek yok

 
Talkback hareketleriyle medyayı Başlat ve Durdur
 

Talkback hareketleriyle medyayı nasıl başlatacağınızı ve durduracağınızı görmek için yukarıdaki resme tıklayın

Kör olan veya ekranı görmekte sorun yaşayanlar için , Android‘in ekran okuyucusu olan Talkback‘in yeni sürümü artık mevcut. Sözlü geri bildirim ve jestleri kullanarak, TalkBack Android’i daha da erişilebilir hale getirir ve ekranınıza bakmak zorunda kalmadan tam bir telefon deneyimi açar. Daha sezgisel hareketler, birleşik bir menü, yeni bir okuma kontrol menüsü ve daha fazlası dahil olmak üzere en çok talep edilen özellikleri dahil etmek için Talkback’in bu yenilemesinde kör ve düşük görüş topluluklarıyla yakın bir şekilde çalıştık. Google Play Store’da Android erişilebilirlik uygulamalarınızı indirerek veya güncelleyerek bugün Talkback’i edinin.

4. Google asistan ile daha fazla hands-free yapın

Telefonunuz kilitliyken bile metin göndermek için Google Asistan’ı kullanın

Telefonunuzu eller serbest kullanmanın daha fazla yolunu sunmak istiyoruz-böylece arama yapmak, zamanlayıcıları veya alarmları ayarlamak ve müzik çalmak için sesinizi kullanmak gibi şeyler yapabilirsiniz. Şimdi, Google asistan için en son güncellemeler, telefonunuzda hemen yanında olmak zorunda kalmadan işleri halletmeyi kolaylaştırır.

Asistan artık telefonunuz kilitlendiğinde veya bir bakışta okunabilen yeni kartlarla odanın her yerinde bile daha iyi çalışıyor. Sadece “Hey Google, bir alarm ayarla” veya “Hey Google, spotify‘da pop müzik çalın.”Telefonunuz kilitlendiğinde Asistandan en iyi şekilde yararlanmak için, asistan ayarında Kilit ekranı kişisel sonuçlarını açın ve kısa mesaj göndermek ve arama yapmak için “Hey Google” deyin.

5. Google Haritalar’da karanlık tema ile karanlık tarafa gelin

Google Haritalar’da San Francisco karanlık tema

Bu günlerde hepimiz biraz ekran yorgunluğu yaşıyoruz. Google Haritalar’daki karanlık tema yakında dünyanın dört bir yanındaki tüm Android kullanıcılarına genişledikçe, gözlerinize çok ihtiyaç duyulan bir mola verebilir ve pil ömründen tasarruf edebilirsiniz. Haritalarla gezinirken, keşfederken veya iş yaparken ışıkları azaltmak için ayarlarınıza gidin, temaya dokunun ve ardından “her zaman karanlıkta tema” üzerine dokunun. Fikrini mi değiştirdin? Sadece geri dönmek için “her zaman açık tema” üzerine dokunun.

6. Android Auto ile daha iyi bir sürücü

Android Auto ile ekranınızda sesle etkinleştirilen oyunlarla eğlenin

Android Auto‘nun yeni özellikleri, sürücünün daha fazla keyfini çıkarmanıza yardımcı olur. Özel duvar kağıtları ile, artık araç ekranınızı kişiselleştirmek için çeşitli araba esintili arka planlar arasından seçim yapabilirsiniz. Daha uzun yolculuklar için, siz ve yolcularınız trivia ve ” Jeopardy!“Sadece başlamak için” Hey Google, bir oyun oyna ” deyin.

Ayrıca Başlangıç ekranında kısayollar başlattık. Kişilerinize kolay erişim sağlar ve hatta telefonunuzda olduğu gibi araç ekranındaki simgeye dokunarak hava durumunu kontrol etmek veya termostatı uzaktan ayarlamak gibi görevleri tamamlamak için Asistanı kullanmanıza izin verir. Daha geniş ekranlara sahip araçlar için, Google Haritalar’ın ve medya kontrollerinin gerçek zamanlı görünümünü sunan bölünmüş bir ekranla daha fazlasını yapabilirsiniz. Ve aileniz ve arkadaşlarınız bir yolculuğa çıkıyorsa, artık Android Auto aracınızın ekranında ne zaman görüneceğini kontrol etmek için bir gizlilik ekranı ayarlayabilirsiniz.

Bu Android Auto özellikleri, önümüzdeki günlerde Android 6.0 veya daha yüksek bir sürümü çalıştıran telefonlarda ve uyumlu bir araca bağlandığında mevcut olacaktır.

kaynak: https://blog.google/products/android/new-features-spring-2021/

 
 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap