Android uygulamalarının dosya formatı değişiyor: APK yerine AAB’ye geçiliyor

Google, Ağustos ayı itibariyle Play Store'da APK yerine AAB formatına geçiş yapılacağını duyurdu.

Google, Ağustos ayı itibariyle Play Store‘da APK yerine AAB formatına geçiş yapılacağını duyurdu. 

Yeni format sayesinde uygulamalar daha hızlı yüklenecek ve daha az yer kaplayacak.Arama devi Google, Android uygulama ve oyunlarının dosya formatında değişikliğe gidileceğini geliştiricilere bildirdi. Şirket yayınladığı blog yazısında, Ağustos ayından itibaren AAB (Android App Bundle) formatının Google Play’deki uygulamalar için yeni standart olacağını duyurdu.AAB formatı 2018 yılında tanıtılmış ve uygulama geliştiricileri kademeli olarak bu formata geçiş yapmaya başlamıştı. Yeni dosya biçimi hem oyun ve uygulama geliştiricileri, hem de tüm bunları resmi dijital mağazadan indirecek son kullanıcılar için birçok avantajı beraberinde getirecek.

AAB ne gibi avantajlara sahip?

Şirket Google Play‘den Android App Bundle formatında indirilen bir uygulamanın akıllı telefonun yapılandırmasını, sistem dilini ve diğer parametreleri dikkate aldığını belirtti. Bu sayede indirilen uygulama akıllı telefonda daha az yer kaplayacak, çünkü uygulamanın ek dil paketleri indirmesine vb. gerek kalmayacak.

Google bir AAB uygulamasının APK‘dan ortalama olarak %15-20 daha az yer kapladığını söylüyor. Ek olarak, yeni formatta uygulamaların daha hızlı yüklendiğine yönelik bilgiler var ancak bu ifadeye ilişkin henüz kesin bir istatistik mevcut değil. Yeni politika şu an için sadece Google Play’de yayınlanacak yeni uygulamalar için geçerli olacak.

Kaynak:https://developer.android.com/guide/app-bundle?utm_campaign=adnanguney&utm_medium=referral&utm_source=adnanguney.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Zaman zaman yaşadığınız bir olayı kafanızda yeniden canlandırmış ve neredeyse o ana geri gittiğinizi hissetmişsinizdir. Travmaya sebep olan bir olayı veya sizi çok mutlu eden bir hediye aldığınız anı kafanızda tekrar canlandırdığınızda bir nevi zihninizde zaman yolculuğu yapmış olursunuz. Yapılan yeni bir araştırma, bu süreçte beyinde neler gerçekleştiğini gözler önüne seriyor.

Beynimizde ‘Zihinsel Zaman Yolculuğu’ Yapılmasını Sağlayan ‘Zaman Hücreleri’ Keşfedildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, bugün yaptığı açıklamada tüm abone grupları için elektrik satış fiyatlarında %15 oranında artış yapıldığını açıkladı. 1 Temmuz itibarıyla mesken aboneleri, 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 91,56 TL ödeyecek.

Elektriğe %15 Zam Geldi: Yarından İtibaren Geçerli Olacak