Android uygulamalar ‘Android System Webview’ nedeniyle çöküyor (Google’dan çözüm açıklaması)

Android kullanıcıları son günlerde uygulamalarında çökme yaşıyor. Google, hatanın Android System Webview’den kaynaklandığını kabul etti. Saatler geçtikçe daha fazla Android kullanıcısı çökme sorunuyla karşılaşmaya başladı.

Android kullanıcıları son günlerde uygulamalarında çökme yaşıyor. Google, hatanın Android System Webview'den kaynaklandığını kabul etti. Saatler geçtikçe daha fazla Android kullanıcısı çökme sorunuyla karşılaşmaya başladı.

Android kullanıcıları son günlerde uygulamalarında çökme yaşıyor. Google, hatanın Android System Webview’den kaynaklandığını kabul etti. Saatler geçtikçe daha fazla Android kullanıcısı çökme sorunuyla karşılaşmaya başladı. 

 
Google ise Android System Webview ve Chrome uygulamlarında yeni bir güncellemeyle hatanın çözüldüğünü duyurdu. Siz de aynı sorunu yaşıyorsanız farklı Android sürümleri için hatanın çözümü yazımızda…
 

android tabanlı telefona sahip milyonlarca kullanıcı son zamanlarda uygulamalarda ani çökme şikayetinde bulunuyor.

Birçok cihazın yeni modellerinde başlayan sorun, diğer cihazlara da yayılıyor.

Bazı uygulamalar hiç açılmazken bazıları da açıldıktan sonra kapanıyor.

Bazı kullanıcılar ise uygulama içerisinde sınırlı hareket edebildiklerini belirli alanlara tıkladıklarında uygulamanın çöktüğünü bildirdi.

Söz konusu hataların özellikle Samsung Galaxy kullanıcılarını etkilediği ama Android genelinde bir sorun olduğu bildirildi.

Bu sorun ise Android System Webview‘de yaşanan problemlerden kaynaklanıyor.

Google sözcüsünden yapılan açıklamada, “Android’deki WebView‘ın bazı uygulamalarda çökmeye sebep olduğunun farkındayız. Bu sorunu çözmek için çalışıyoruz” dedi.

GOOGLE’DAN ÇÖZÜM AÇIKLAMASI

Google tarafından yeni bir açıklama geldi. Google, WebView‘dan kaynaklanan hatanın çözüldüğünü duyurdu.

Şirket Play Store’da yeni bir güncelleme yayımladı. Google’ın açıklamasına göre Android System Webview’ı “89.0.4389.105” versiyonuna güncellerseniz hata çözülecek.

Android System Webview’ı güncelledikten sonra Google Chrome uygulamasının da son versiyona güncellenmesi gerekiyor. Android’de yapılacak bu iki güncellemenin soruna çözüm olması bekleniyor.

Ancak telefonunuza her iki güncelleme henüz gelmemiş olabilir. Bu durumda sorunu aşmak için farklı çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

HATAYI NASIL ÇÖZEBİLİRSİNİZ?

İnternet içeriğinin uygulamada görünmesini sağlayan arayüz Android System Webview’dan kaynaklanan hatayı iki şekilde çözebilirsiniz. Birincisi uygulamayı telefondan kaldırmak. Ancak bazı telefonlarda bu seçeneğin bulunmadığı gelen şikayetler arasında. Ayrıca daha sonra yeniden uygulamayı indirmeniz gerekecek.

İkinci seçenek ise uygulamayı geçici olarak durdurmak. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Ayarlardan, Uygulamalar bölümüne gidin.

Android System Webview’ı bulup açın.

 

Sol altta Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklayın. Eğer bu seçeneneği göremiyorsanız sağ üstteki üç noktaya tıklayıp güncellemeleri kaldır seçeneğini de kullanabilirsiniz.

 

Uygulamayı devre dışı bırakın.

Eğer kullandığınız Android sürümü 11‘in altında ise başka bir seçeneğiniz daha var. O da telefondaki chrome uygulamasının güncellemelerini silmek.

Ayarlar > Uygulamalar > Chrome > Güncellemeleri kaldır

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Google'ın açık kaynaklı işletim sistemi girişimi olan Fuchsia OS'un ilk geliştirici önizlemesi yayınlanan raporlara göre kısa bir süre sonra kullanıma sunulabilir.

Google, Fuchsia OS’un ilk geliştirici önizlemesini yakında yayınlayabilir

Microsoft, Son Güncelleme ile Windows 10'daki Simgeleri Değiştiriyor: İşte Yeni Tasarımlar

Microsoft, Windows 10 Simgelerini Tamamen Değiştiriyor